Тошкентнинг Амир Темур кўчасидаги тартибга солинмаган пиёдалар ўтиш жойида, яқинда аёл икки нафар фарзанди билан уриб юборилган ҳудудда светофорлар ўрнатила бошланди. «Газета.uz» эрталаб шаҳар ҳокимияти ва ЙҲХБни бунга даъват этганди.
«Газета.uz» мухбири Евгений Сорочин воқеа жойида суҳбатлашган ЙҲХБ ходими ўтиш жойидан ҳаракатланиш жуда қийинлигини — автомобилларнинг камдан-кам тўхташини тасдиқлади.
амир темур кўчаси, йҳхб, тошкент
Ўзбекистон ИИВ ЖХД ЙҲХХ Йўл инфратузилмасини назорат қилиш бўлинмаси бошлиғи ўринбосари, подполковник Бахтиёр Ғофуровнинг айтишича, ишлар келаси ҳафта бошигача якунланиши мумкин.
Вазирлик вакилининг маълум қилишича, кўчма консоллардаги янги светофорлар йўл ўтказгичнинг нариги томонидаги худди шундай ўтиш жойида жойлашган светофорлар билан бир хил босқичда ишлайди.
Ҳозирда таянчлар ўрнатилиб, цемент қуйилган. У қотгандан сўнг транспорт ва пиёдалар учун светофорлар ўрнатилиб, тармоққа уланади.
Бахтиёр Ғофуров тартибга солинмаган ўтиш жойлари «оғриқли мавзу» эканини тан олди. Бутун республикадаги йўллар унинг масъулият доирасига киради ва шу пайтгача «ягона умумий мезон» бўлмагани сабабли светофорсиз пиёдалар ўтиш жойлари кўплигича қолмоқда.
Унинг сўзларига кўра, бу ерда уч кун давомида транспорт оқими, унинг кечки ва эрталабки жадаллиги ўрганиб чиқилган.
Подполковник мурожаат бўйича светофорларни тўсиб қўйиши мумкин бўлган реклама тахтасини дарҳол олиб ташлаган ҳокимлик ишини алоҳида таъкидлади (қуйидаги суратда).
«Оролчалар»: ғоя тўғри, ижро нотўғри
Ҳайдовчиларнинг норозилигига сабаб бўлган пиёдалар ўтиш жойлари ва бурилиш жойлари олдидаги «оролчалар» ҳақида у «ғоя яхши бўлганини» айтди. Бу ҳақда «Газета.uz» ҳам ёзганди — қарор тўғри эди, аммо ишларнинг кетма-кетлиги ва йўл чизиқлари тўғри эмас эди.
Йўл чизиқлари нотўғри бўлганини Бахтиёр Ғофуров ҳам тасдиқлади: ишни «оролчалар»дан бошламасдан, бир вақтнинг ўзида йўл чизиқларини янгилаш керак эди.
Шу билан бирга, «оролчалар» кесиб ўтишни тақиқламайдиган сариқ чизиқ билан белгиланган, деди у (қуйидаги сурат 20 февралда олинган).
Тўлақонли чорраҳа яратиш
ЙҲХХ вакили, шунингдек, автомобиллар узоқ масофани айланиб ўтмаслиги учун йўл ўтказгич остидан тўлақонли чорраҳа очиш масаласи кўриб чиқилаётганини маълум қилди. Кўпинча ҳайдовчилар бурилиш учун ҳатто икки қатор бўлиб тизилиб туришади. Бу ушбу кесишмани анча хавфсиз ва мантиқий қилади.
Чорраҳани қайта ташкил этишнинг дастлабки режаси. Бу режа қайта кўриб чиқилади.Чорраҳани қайта ташкил этишнинг дастлабки режаси. Бу режа қайта кўриб чиқилади.
Бахтиёр Ғофуров лойиҳа жамоатчилик муҳокамасига қўйилиши режалаштирилганини қўшимча қилди.
Таъкидлаш жоизки, бу ерда нормал чорраҳа ташкил этиш таклифи («Чилонзор» метро бекати ёнидаги йўл ўтказгич остидаги каби ҳаракат схемаси билан) кўп йиллардан бери билдириб келинмоқда.
Бошқа хавфли ҳудудларни унутмаслик керак
Худди шу кўчанинг Олой бозори ёнидан ўтувчи қисмидаги хавфли ўтиш жойи ҳам светофорга муҳтож. «Газета.uz» йўл ўтказгичга светофорлар ўрнатилгандан сўнг мутахассислар бу ерга ҳам эътибор қаратишига умид қилмоқда.
Худди шу кўчада қўшимча чорраҳалар (масалан, телеминора ёнида) ва бурилиш жойларини (масалан, «Шаҳристон» метро бекати ёнида) очиш ҳам фойдали бўларди. Бу мавжуд чорраҳаларга босимни сезиларли даражада енгиллаштириб, барча ҳаракат иштирокчилари, биринчи навбатда, пиёдалар хавфсизлигини оширган бўларди.

На нерегулируемом пешеходном переходе на улице Амира Темура в Ташкенте, где на днях сбили женщину с двумя детьми, начали устанавливать светофоры. Утром к этому «Газета.uz» призвала власти города и УБДД.
Сотрудник УБДД, с которым пообщался на месте корреспондент «Газеты.uz» Евгений Сорочин, подтвердил, что перейти переход очень сложно — автомобили останавливаются редко.
бдд, ташкент, улица амира темура
Подполковник Бахтиёр Гафуров, заместитель начальника управления по надзору за дорожной инфраструктурой СБДД ДОБ МВД Узбекистана, рассказал, что работы могут быть завершены к началу следующей недели.
Новые светофоры на выносных консолях будут работать в одной фазе со светофорами, расположенными на таком же переходе по другую сторону путепровода, сообщил представитель ведомства.
На данный момент установлены опоры и залит цемент. После его застывания будут смонтированы транспортные и пешеходные светофоры и осуществлено их подключение.
Бахтиёр Гафуров признал, что нерегулируемые переходы — «наболевшая тема». В его зону ответственности входит вся республика, а поскольку «одного общего знаменателя» до сих пор не было, остаётся ещё много переходов без светофоров.
Он сообщил, что в течение трёх дней здесь изучался поток транспорта, его вечерняя и утренняя интенсивность.
Подполковник отметил работу хокимията, который по обращению сразу демонтировал рекламный щит, который закрывал бы светофоры (на фото ниже).
«Островки»: логика правильная, исполнение — нет
По поводу «островков» перед пешеходными переходами и местами разворотов, которые вызвали недовольство водителей, он сказал, что «логика была хорошая». Об этом же писала «Газета.uz» — решение было верным, но последовательность работ и разметка — нет.
Разметка была неправильной, согласился Бахтиёр Гафуров: нужно было одновременно обновлять разметку полос, а не начинать с «островков».
При этом обозначены «островки» были жёлтой линией, которая не запрещает пересечение, сказал он (фото ниже снято 20 февраля).
Создание полноценного перекрёстка
Представитель СБДД также сообщил, что рассматривается вопрос открыть под путепроводом полноценный перекрёсток, чтобы машинам не приходилось делать длинные развороты. Часто они выстраиваются даже в две полосы для разворота. Это сделает данное пересечение намного безопаснее и логичнее.
Предварительная схема возможной реорганизации перекрёстка. Она будет пересматриваться.Предварительная схема возможной реорганизации перекрёстка. Она будет пересматриваться.
Проект планируется выставить на общественное обсуждение, добавил Бахтиёр Гафуров.
Отметим, что предложение создать здесь нормальный перекрёсток (со схемой движения как под путепроводом рядом со станцией метро «Чиланзар») звучит уже много лет.
Не забыть другие опасные участки
Такой же опасный переход на этой же улице у Алайского рынка тоже нуждается в светофорах. «Газета.uz» надеется, что после установки светофоров у путепровода специалисты переместятся сюда.
Не помешает также открыть на этой же улице дополнительные перекрёстки (например, у телебашни) и развороты (например, у станции метро «Шахристан»). Это заметно разгрузило бы имеющиеся перекрёстки и повысило безопасность всех участников движения, в первую очередь, пешеходов.