Ўзбекистон Олий суди Президент администрацияси Ахборот сиёсати департаменти собиқ раҳбари Комил Алламжонов атрофидаги етти нафар фуқаронинг шикоятини тафтиш тартибида кўриб чиқди. Бу ҳақда суд матбуот котиби Азиз Абидов маълум қилди.
Аввалроқ Б. Ёқубов, С. Сидиков, А. Қурбонмуродов, А. Ташов, А. Салимов, Ж. Турғунов ва Х. Зуфаров Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (Майда безорилик) ва 194-моддаси 1-қисмида (Ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) назарда тутилган ҳуқуқбузарликларни содир этганликда айбланиб,15 сутка қамоқ жазосига ҳукм қилинганди.
Уларнинг шикоятларини кўриб чиқиш 13 январдан бошланди (батафсил). Адвокатнинг таъкидлашича, фуқаролар асоссиз равишда 15 суткага қамалган. Унинг сўзларига кўра, иш суд-ҳуқуқ тизимида, хусусан, адвокатларга мурожаат қилишда «жуда кўп камчиликлар»ни аниқлаган.
21 февраль куни Олий судда тафтиш тартибида кўрилган ишда юқоридаги 7 нафар фуқарога нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарликка оид иш бўйича суд жараёни якунланиб, суд қарори эълон қилинди.
Эълон қилинган суд қарорига кўра маъмурий ҳуқуқбузарлик ҳодисасини тасдиқловчи далиллар етарли бўлмаганлиги сабабли, Б. Ёқубов, С. Сидиков, А. Қурбонмуродов, А. Ташов, А. Салимов, Ж. Турғунов ва Х. Зуфаровга нисбатан чиқарилган суд қарорлари бекор қилиниб, маъмурий ҳуқуқбузарликка оид иш Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 271-моддаси 1-бандига асосан тугатилди.
Иш юзасидан суриштирув ҳаракатларини олиб боришда ҳуқуқбузарлик ҳодисасини тасдиқловчи далилларни тўплаш чораларини кўрмаган ИИБ ходимига нисбатан Ички ишлар вазирлигига, шунингдек ишни судда кўриб чиқишда ҳуқуқбузарлик ҳодисасини тасдиқловчи далиллар етарли эмаслигига эътибор бермаган судьяларга нисбатан Судьялар малака ҳайъатига хусусий ажримлар чиқариш йўли билан муносабат билдирилди.
Аввалроқ Ўзбекистон Ҳарбий суди Комил Алламжоновга суиқасд уюштиришда айбланган 10 кишини узоқ муддатга (23 йилгача) озодликдан маҳрум қилган эди. Маҳкумлар орасида Шуҳрат Расулов, Жавлон Юнусов, Шоҳрух Аҳмедов, Исмоил Жаҳонгиров ва Дониёр Тошхўжаев бор.

Верховный суд Узбекистана в ревизионном порядке рассмотрел жалобы семи граждан из окружения бывшего главы Департамента информационной политики Администрации президента (АП) Комила Алламжонова. Об этом сообщил пресс-секретарь суда Азиз Абидов.
Ранее суды назначили Б. Ёкубову, С. Сидикову, А. Курбонмуродову, А. Ташову, А. Салимову, Ж. Тургунову и Х. Зуфарову (охранники, водитель и другие) 15 суток ареста по части 1 статьи 183 (мелкое хулиганство) и статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел) Кодекса об административной ответственности.
Рассмотрение их жалоб началось 13 января (подробнее). Адвокат заявил, что граждане были арестованы на 15 суток необоснованно. По его словам, дело выявило «массу недостатков» в судебно-правовой системе, в частности, в доступе к адвокатам.
В итоге Верховный суд постановил, что из-за недостаточности доказательств, подтверждающих факт совершения административного правонарушения, судебные решения в отношении них отменены. Производство по делу прекращено на основании пункта 1 статьи 271 КоАО (отсутствие события или состава правонарушения).
Кроме того, в связи с тем, что сотрудники ОВД не приняли мер по сбору доказательств, подтверждающих факт правонарушения, в МВД направлено частное представление. Также частные представления направлены в Квалификационную коллегию судей в отношении судей, не обративших внимания на недостаточность доказательств при рассмотрении дела в суде, говорится в сообщении.
Ранее Военный суд Узбекистана приговорил 10 человек, обвинённых в организации покушения на Комила Алламжонова, к лишению свободы на длительные сроки (до 23 лет). Среди осуждённых — Шухрат Расулов, Джавлан Юнусов, Шохрух Ахмедов, Исмоил Жахонгиров и Дониёр Ташходжаев.