Жума куни кечқурун Тошкент шаҳрининг Амир Темур кўчаси бўйлаб эни 10 йўлакли чорраҳадаги тартибга солинмаган пиёдалар ўтиш жойида яна бир кишини машина уриб юборди.
Тахминан 19:50 да Олой бозори ёнидаги чорраҳадан ўтаётган «Газета.uz» ўқувчиси видеорегистраторида ерда ётган кичкина жисмни, эҳтимол, болани тасвирга олди.
Жабрланувчининг аҳволи номаълум, расмий идоралар трагедия ҳақида ҳозирча изоҳ бермади.
«Газета.uz» 2021 йилда худди шу чорраҳада камида битта ҳалокатли тўқнашув содир бўлганидан хабардор.
• 15 февраль куни яна бир тартибга солинмаган ўтиш жойида — ушбу фавқулодда вазият жойидан унчалик узоқ бўлмаган ҳудудда — Спарк ҳайдовчиси аёл ва унинг икки вояга етмаган боласини босиб кетганди. Она ва қиз оғир яраланган. ЙҲХБ фақат аёл яраланганини маълум қилди. ИИВ ва ССВ жабрланувчиларнинг аҳволи ҳақидаги сўровларни фақат бир-бирига йўналтириш билан шуғулланди.
• Бахтиз ҳодисадан сўнг, ЙҲХХ жорий этилиши йўл ҳаракати қатнашчилари учун хавфсизлик талабларининг бузилишига олиб келган «оролчалар» белгиларини шошилинч равишда олиб ташлашни бошлади.
• Орадан бир-икки кун ўтиб ЙҲХХ кўчадаги барча белгиларни олиб ташлади ва йўлакларни қайта белгилай бошлади, бироқ уқувсиз тарзда — қарийб иккита машина сиғадиган кенг йўлаклар ҳайдовчиларни тартибсиз ҳайдашга ундади. «Газета.uz» бу хатти-ҳаракатларни танқид қилиб, зудлик билан светофор ўрнатишга чақирди.
• Шу куни ўтиш жойига светофорлар ўрнатила бошланди. ЙҲХХ ниҳоят бу ерда тўлиқ чорраҳа қилиниши мумкинлигини айтди (кўп йиллар олдин ҳаммасини тўғри бажаришга нима тўсқинлик қилгани номаълум). Шунингдек, улар «оролчалар» зарур бўлгани, аммо нотўғри белгиланганини тан олди.
• Яна бир бахциз ҳодиса жума — «Йўл ҳаракати қоидалари тарғиботи куни» содир бўлди. Бу ҳақда хабар бераркан, ИИВ ЙҲХХ матбуот хизмати республика бўйлаб ЙҲХХ ходимлари йўлларда фаол тарзда хулқ-атвор маданиятини оширишга қаратилган тушунтириш тадбирлари олиб бораётганини маълум қилди. Ҳайдовчилар ўртасидаги хушмуомалалик қоидаларига, шунингдек, велосипедчилар ва скутер ҳайдовчиларининг хавфсизлигига, таъкидланишича, алоҳида эътибор қаратилган. Бошқача айтганда, ЙҲХХ йўллардаги вазиятни ўзгартириш эҳтимоли деярли нолга тенг бўлган ишлар билан шуғулланган.
• ЙҲХХ кўп йиллар давомида Ўзбекистонда кўча ва йўллар хавфсиз ҳолатга келтирилмагани, кўпинча раҳбарлар ташаббуси билан илмий ёндашувлар ва халқаро тажрибага эътибор берилмай, зарарли ечимлар жорий этилаётганини тан олишдан бош тортди. Кўриб чиқилаётган ўтиш жойида ЙҲҲБ яқинда «инновацион» белгиларни қўллаганди, аммо улар ишламаслиги дарҳол маълум бўлди. Хизмат йўллардаги кундалик ўлим ва жароҳатлар учун жавобгарликни ўз зиммасига олишдан бош тортишда давом этмоқда.
• Бу сафар «Газета.uz» ЙҲХХ ва ҳокимликни ҳеч нарсага чақирмайди. Сўнгги бир неча йилда биринчи ташкилот танқидларга умуман жавоб бермай келди. У Никита Макаренконинг «ЙҲХБ керак эмас» мақоласидан сўнггина журналистларимиз билан учрашув ўтказган, чора кўришга ваъда берганди, аммо мавжуд муаммоларга ёндашувда барибир деярли ҳеч нарса ўзгармади.

На нерегулируемом переходе на улице Амира Темура в Ташкенте, имеющей ширину в 10 полос, вечером в пятницу снова сбили человека.
Читатель «Газеты.uz», проезжавший переход у Алайского рынка примерно в 19:50, заснял на видеорегистратор лежащего на земле человека небольшой комплекции, возможно, ребенка.
Состояние пострадавшего или пострадавшей неизвестно, официальные органы пока не комментировали трагедию.
«Газете.uz» известно минимум об одном смертельном наезде на этом же переходе в 2021 году.
- Совсем недавно — 15 февраля на другом нерегулируемом переходе — недалеко от места данного ЧП — водитель Spark наехал на женщину и двух её несовершеннолетних детей. Мать и дочь получили тяжкие повреждения. УБДД сообщило только о пострадавшей женщине. В МВД и Министерстве здравоохранения на запросы о состоянии пострадавших только ссылались друг на друга.
- После ДТП СБДД начало спешно удалять разметку «островков», создание которых сопровождалось нарушениями требований обеспечения безопасности участников движения.
- Через пару дней СБДД удалило всю разметку на улице и начало маркировать полосы заново, но неграмотно — широкие полосы, куда помещаются полторы-две машины, спровоцировали водителей ездить беспорядочно. «Газета.uz» подвергла критике эти действия и призвала срочно установить светофор.
- В этот же день на переходе начали устанавливать светофоры. В СБДД рассказали, что могут, наконец, сделать здесь полноценный перекрёсток (что мешало сделать всё правильно много лет назад, неизвестно). Там также признали, что «островки» были нужны, но их разметили неправильно.
- Очередная авария произошла в пятницу — «день пропаганды Правил дорожного движения». Рапортуя об этом, пресс-служба СБДД МВД Узбекистана заявила, что «по всей стране сотрудники СБДД активно проводили разъяснительные мероприятия, направленные на повышение культуры поведения на дорогах. Особое внимание было уделено правилам вежливости между водителями, а также безопасности велосипедистов и водителей скутеров». Другими словами, СБДД занималось мероприятиями, которые почти с нулевой вероятностью изменят ситуацию на дорогах.
- СБДД уже много лет отказывается признавать неспособность сделать улицы и дороги в Узбекистане безопасными, часто «по инициативе своих руководителей» игнорируя научные подходы и международный опыт и внедряя вредные решения. На обсуждаемом переходе недавно УБДД нанесло «инновационную» разметку — было сразу очевидно, что она не будет работать. В службе продолжают отказываться брать на себя ответственность за ежедневные смерти и травмы на дорогах.
- В этот раз «Газета.uz» ни к чему призывать СБДД и хокимият не будет. За последние годы от первого ведомства ни разу не было реакции на критику. Оно провело с нашими журналистами встречу только после статьи Никиты Макаренко «УБДД не нужно», пообещав принять меры, но практически ничего в подходах к существующим проблемам не изменилось.