Ўзбекистонлик профессионал боксчи Исроил Мадримов (10−1−2, 7 КО) америкалик енгилмас спортчи кичик Вёржил Ортисга (23−0, 21 КО) имкониятни бой берди. Жанг 23 февралга ўтар кечаси Саудия Арабистонининг Ар-Риёд шаҳридаги бокс оқшоми доирасида бўлиб ўтди.
Бу жуда томошабоп жанг бўлмади, аммо 26 ёшли кичик Ортис ҳакамларнинг бир овоздан қабул қилинган қарорига кўра (117−111, 115−113, 115−113) ғалаба қозониб, мағлубиятсиз рекордини ва вақтинчалик WBC супер ўрта вазн тоифасидаги чемпионлик унвонини сақлаб қолди.
30 ёшли Мадримов жангнинг биринчи ярмида Ортиснинг кўплаб кучли томонларини зарарсизлантиришга муваффақ бўлди, аммо америкалик тезликни ошириши билан у ташаббусни ўз қўлига олди ва жангнинг боришини назорат қила бошлади, Мадримов жуда эҳтиёткор жанг қилишга мажбур бўлди.
Ортиснинг гавдага берган зарбалари, айниқса, хавфли кўриниш олди. Мадримов қарши ҳужумга ўтишга ҳаракат қилди, бу баъзида муваффақиятли чиқди, сўнгра сўнгги раундларда босимни кучайтирди, аммо бу ғалаба учун етарли бўлмади.
«Биз бундай жангни кутгандик. Оғир бўлишини билардик. [Исроил Мадримов] ғалаба учун келганди», — деди Ортис. «Фақат сабр қилишим ва ўйламасдан ҳужумга ташланмаслигим керак эди. Мен ақлли ҳаракат қилишим ва зарбаларни синчковлик билан танлашим кераклигини билардим… Шунчаки энг яхшилар билан жанг қилишни хоҳлайман. Турки (Аль аш-Шайх) мени кимга қарши қўйса, унга рози бўламан. Ҳеч қачон жанглардан қочмайман».
30 ёшли Мадримов Осиё ўйинлари совриндори ва ҳаваскорлар ўртасида Осиё чемпиони ҳисобланади. У профессионал фаолиятини 2018 йилда АҚШнинг Атлантик Сити`сида бошлаган, у ерда бошқа ўзбекистонликлар — Шаҳрам Ғиёсов ва Муроджон Аҳмадалиев муваффақиятли иштирок этган.
Ўтган йилнинг март ойида Ар-Риёдда у Магомед Курбановни (25−1, 13 КО) 5-раундда нокаут билан мағлуб этиб, биринчи ўрта вазн тоифасида WBA янги чемпионига айланганди.
Бироқ биринчи ўрта вазн тоифасида (69,9 кг гача) собиқ жаҳон чемпиони Мадримов учун Ортисдан мағлубият кетма-кет иккинчи мағлубият бўлди, у аввалги жангда икки карра мутлақ жаҳон чемпиони Теренс Кроуфордга ютқазганди.
Бундай чиқишлар 30 ёшли Мадримовга қимматга тушиши мумкин, чунки сўнгги икки жангда — Теренс Кроуфорд ва энди Ортисга қарши — у ўзининг юқори даражасини ва рақиблар ҳаётини мураккаблаштириш қобилиятини намойиш этди. Бироқ агар боксчида пул тўлайдиган томошабинларни жалб қиладиган кенг мухлислар базаси бўлмаса, катта жангларга эришиш қийин бўлади, деб ёзади Bad Left Hook.
Дастлаб Исроилнинг рақиби Сергей Богачук (24−2) бўлиши керак эди (2024 йил август ойида Ортис айнан уни мағлуб этган). Улар 21 декабрь куни байроқдорлари Александр Усик ва Тайсон Фьюри бўлган турнирнинг андеркардида тўқнаш келишлари керак эди. Аммо Мадримов ўткир бронхит туфайли жангни тарк этди.
Ортис 26 ёшда. Америкалик профессионал сифатида у 2016 йилда дебют қилган ва ўз ҳисобида собиқ жаҳон чемпиони, ҳамюрти Морис Хукер, шунингдек, собиқ даъвогарлар — литвалик Эгис Каваляускас ва украиналик Сергей Богачук устидан қозонилган ғалабалар бор.

Профессиональный боксёр из Узбекистана Исраил Мадримов (10−1−2, 7 КО) потерпел поражение от непобеждённого американца Вёрджила Ортиса-младшего (23−0, 21 KO). Поединок прошёл в ночь на 23 февраля в рамках боксёрского вечера в Эр-Рияде (Саудовская Аравия).
бокс, вёрджил ортис, исраил мадримов
Это был не самый зрелищный бой, но 26-летний Ортис-младший одержал победу единогласным решением судей (117−111, 115−113, 115−113), сохранив свой непобеждённый рекорд и временный титул чемпиона WBC в первом среднем весе.
30-летний Мадримов в первой половине боя сумел нейтрализовать многие сильные стороны Ортиса, но как только американец увеличил темп, он захватил инициативу и стал контролировать ход поединка, заставляя Мадримова выглядеть слишком осторожным.
Особенно опасными выглядели удары Ортиса в корпус. Мадримов пытался контратаковать, иногда успешно, а затем усилил давление в заключительных раундах, но этого оказалось недостаточно для победы.
«Мы ожидали такого боя. Мы знали, что он будет тяжёлым. [Исраил Мадримов] приехал за победой», — сказал Ортис. «Мне просто нужно было сохранять терпение и не бросаться бездумно в атаку. Я знал, что мне нужно действовать умно и тщательно подбирать удары… Я просто хочу драться с лучшими. С кем бы меня ни поставил Турки (Аль аш-Шейх), я соглашусь. Я никогда не избегаю боёв».
30-летний Мадримов призёр Азиатских игр и чемпион Азии в любителях. Начал профессиональную карьеру в 2018 году в Атлантик Сити (США), где успешно выступили другие узбекские профи Шахрам Гиясов и Муроджон Ахмадалиев.
В марте прошлого года года в Эр-Рияде победил нокаутом в 5 раунде Магомеда Курбанова (25−1, 13 КО) и стал новым чемпионом WBA в первом среднем весе.
Однако поражение от Ортиса стало вторым подряд для бывшего чемпиона мира в первом среднем весе (до 69,9 кг) Мадримова, который в предыдущем поединке проиграл титул двукратному абсолютному чемпиону мира Теренсу Кроуфорду.
Такое выступление может дорого обойтись 30-летнему Мадримову, ведь в последних двух боях — против Теренса Кроуфорда и теперь Ортиса — он продемонстрировал свой высокий уровень и умение усложнять жизнь соперникам. Однако, если у боксёра нет широкой фанатской базы, привлекающей платящих зрителей, добиться больших боёв бывает сложно, пишет Bad Left Hook.
Изначально соперником Исраила должен был стать Сергей Богачук (24−2). Именно его и остановил Ортис в августе 2024 года. Они должны были сойтись 21 декабря в андеркарде турнира, флагманами которого были Александр Усик и Тайсон Фьюри. Однако Мадримов снялся с боя из-за заболевания острым бронхитом.
Вёрджилу Ортису 26 лет. Американец дебютировал как профессионал в 2016 году и имеет в своём активе победы над экс-чемпионом мира соотечественником Морисом Хукером, а также над экс-претендентами, литовцем Эгисом Каваляускасом и украинцем Сергеем Богачуком.