Ўзбекистонда янги биноларни марказлаштирилган иситиш ва электр печкаларга ўтказиш орқали аҳоли турар жойларида электр энергиясидан оқилона фойдаланишга ўтиш режалаштирилмоқда. Бу президентнинг 21 февралдаги фармони билан тасдиқланган «йўл харитаси»да кўзда тутилган.
2025 йилда мамлакатда 135 минг хонадонли турар жой бинолари қуриш режалаштирилган. Улар марказий иситиш тизимига уланади. Хавфсизлик нуқтаи назаридан янги уйлардаги ошхоналар электр печкалар билан жиҳозланади.
Бундан ташқари, расмийлар аҳоли пунктларида ички йўларни ёритиш учун электр энергияси истеъмолини икки баравар камайтириш ниятида. Тегишли таклифлар 1 апрелга қадар Президент администрациясига киритилиши керак.
Шунингдек, апрелга қадар ҳар бир ҳудудда лифтларни фойдаланишга топшириш ва уларга хизмат кўрсатиш бўйича камида иккитадан гуруҳ ташкил этиш режалаштирилмоқда. Мутахассисларни тайёрлаш учун эса ҳар бир ҳудудда камида 20 киши лифт ускуналарига техник хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш бўйича ўқув курсларидан ўтади.
«Янги Ўзбекистон» ва бошқа турар жой массивларида кўп қаватли уйлар қуриш харажатларининг камида 2 фоизи яқин атрофдаги ҳудудларни ободонлаштиришга йўналтирилиши мумкин. Тегишли ҳужжат лойиҳаси 1 июлга қадар Вазирлар маҳкамасига киритилиши керак.
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлигининг «Газета.uz»га маълум қилишича, жорий йилда уй-жойларнинг техник ҳолатини ҳисобга олиш учун «Турар-жой» миллий ахборот тизимини яратиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, «Хавфсиз лифт» ягона платформасини жорий этиш кўзда тутилмоқда. Кўп қаватли уйлардаги 8942 та лифт ҳолати ва ишлашини назорат қилиш учун техник кўрикдан ўтказилади. Беш йил давомида 2001 та лифтни янгилаш, яна 382 та лифтни капитал таъмирлаш режалаштирилган.
Нега марказий иситиш?
«Газета.uz» сўровига жавобан Қурилиш вазирлиги Қорақалпоғистон, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида 2025 йилда кўп қаватли уйларда 120 минг хонадон қуриш режалаштирилганини таъкидлади.
Президентнинг 2021 йил 9 декабрдаги (ПФ-32) «Янги Ўзбекистон» турар жой массивларини ташкил этиш тўғрисидаги фармонига асосан 29 минг хонадон марказлаштирилган иситиш тизими билан таъминланади.
Янги Тошкентда 15 минг хонадон бир вақтнинг ўзида электр энергияси, иссиқлик ва совуқлик ишлаб чиқарадиган тригенерация тизими орқали иситилади ва совутилади.
Уй-жойга талаб юқори бўлган ҳудудларда 91 минг хонадон қурилади. Марказлаштирилган иситиш тизимига эга ҳудудларда жойлашган янги бинолар шаҳар қозонхоналарига уланиш учун техник шартларни олади. Марказлаштирилган иссиқлик таъминотига уланмаган ҳудудларда янги қозонхоналар қурилади.
Қурилиш вазирлиги марказлаштирилган қозонхоналарнинг афзалликлари сифатида ёқилғидан фойдаланишда мослашувчанлик (табиий газ, кўмир, мазут), хавфсиз ва барқарор иссиқлик таъминоти, якка тартибдаги қозонлардан икки баравар кам газ сарфини айтди.

В Узбекистане планируется перейти на рациональное потребление электроэнергии в жилых массивах за счёт перевода новостроек на централизованное отопление и электрические плиты. Об этом говорится в «дорожной карте», утверждённой указом президента от 21 февраля.
В 2025 году в стране планируется построить жилые дома на 135 тысяч квартир. Их планируется подключить к централизованному отоплению. В целях безопасности в новых домах кухни оборудуют электроплитами.
Кроме того, власти намерены в два раза снизить потребление электроэнергии для освещения внутренних дорог в населённых пунктах. Соответствующие предложения должны быть представлены в Администрацию президента до 1 апреля.
Также в каждом регионе до апреля планируется создать не менее две группы по приёмке и обслуживанию лифтов. А для подготовки специалистов не менее 20 человек в каждом регионе пройдут обучение по техническому обслуживанию и ремонту лифтового оборудования.
В «Новом Узбекистане» и других жилых массивах минимум 2% расходов на строительство многоквартирных домов планируется направить на озеленение близлежащих участков. Соответствующий проект документа поручено внести в Кабмин до 1 июля.
В Министерстве строительства и ЖКХ «Газете.uz» сообщали, что в этом году планируется создание национальной информационной системы «Турар-жой» для учёта технического состояния жилья.
Кроме того, намечено внедрение единой платформы «Безопасный лифт». Для мониторинга состояния и работы 8942 лифтов в многоэтажных домах пройдут техосмотр. В течение пяти лет планируется обновить 2001 лифт, ещё 382 единицы пройдут капитальный ремонт.
Почему центральное отопление?
В Минстрое на запрос «Газеты.uz» отметили, что в Каракалпакстане, областях и Ташкенте в 2025 году планируется строительство 120 тысяч квартир в многоэтажных домах.
Согласно указу президента от 9 декабря 2021 года (УП-32) о создании жилых массивов «Янги Узбекистон», 29 тысяч квартир будут обеспечены централизованным отоплением.
В Новом Ташкенте 15 тысяч квартир будут отапливаться и охлаждаться системой тригенерации, которая одновременно производит электричество, тепло и холод.
В регионах с высокой потребностью в жилье будет построено 91 тысяча квартир. В новых домах, расположенных в зонах с доступом к централизованному теплоснабжению, будут получены технические условия для подключения к городским котельным. В районах, где нет подключения к централизованному теплоснабжению, будут построены новые котельные.
В качестве преимуществ централизованных котельных Минстрой назвал гибкость в использовании топлива (природный газ, уголь, мазут), безопасное и стабильное теплоснабжение и в два раза меньший расход газа по сравнению с индивидуальными котлами.
При этом власти рассматривают переход на закрытую систему теплоснабжения. В таких системах теплоноситель циркулирует в трубах и радиаторах только для отопления, а горячая вода для бытовых нужд подогревается в теплообменниках или бойлерах.
Закрытая система предполагает, что многоэтажные дома и социальные объекты подключатся к новой схеме теплоснабжения, при которой вода будет нагреваться непосредственно на объекте. Это позволит эффективнее распоряжаться теплоэнергией и значительно снизит потери, которые система теплоснабжения несёт сейчас. Кроме того, при закрытой системе жители смогут самостоятельно контролировать тепло в квартирах.