Ўзбекистон учинчи бор Венеция архитектура биенналесида иштирок этади. Архитектура соҳасидаги асосий халқаро тадбир 24 май куни очилади ва 23 ноябргача давом этади. Италиялик архитектор ва муҳандис Карло Ратти кураторлиги остидаги 19-биенналенинг мавзуси — Intelligens: Natural. Artificial. Collective («Интеллект: Табиий. Сунъий. Коллектив»).
Миллий павильон кураторлари GRACE архитектура студиясидан Екатерина Головатюк ва Жакомо Кантони бўлади. Бу ҳақда павильон комиссари — Санъат ва маданиятни ривожлантириш жамғармаси (ACDF) маълум қилди.
Кураторлар тасодифий танланмаган. 2021 йилдан бошлаб студия халқаро экспертлар жамоаси билан биргаликда мақсади пойтахтдаги 24 та асосий модернистик объектни баҳолаш ва сақлаш методологиясини ишлаб чиқиш бўлган Tashkent Modernism XX/XXI жамғармасининг кенг кўламли лойиҳасида иштирок этмоқда. Бир неча йиллик меҳнат натижаси ушбу биноларнинг Тошкент шаҳри ўзига хослиги учун беқиёс қимматини тасдиқлаш билан бирга, уларнинг сақланишини таъминлаш бўлди — улардан 21 тасига маданий мерос объекти мақоми берилди.
«Материя каби нур» номини олган миллий павильон лойиҳанинг мантиқий давоми. Унда «Тошкент модернизмининг муҳим, аммо кўпчилик билмайдиган тимсоли» — пойтахтдан 45 км узоқликдаги Паркент туманида жойлашган «Қуёш» гелиокомплекси тарихи орқали Ўзбекистон модернистик меросининг илмий ва маданий аҳамияти ҳамда халқаро салоҳияти ўрганилади.
Фото Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасидан олинди.
1987 йилда қурилган объект СССРнинг сўнгги йирик илмий лойиҳаларидан бири бўлиб, экстремал юқори ҳароратларда материаллар ҳаракатини ўрганишда фойдаланиладиган дунёдаги иккита энг йирик қуёш печларидан бири бўлиб қолмоқда.
Кураторларнинг фикрича, Венециядаги павильон гелиокомплекснинг икки томонлама хусусиятини акс эттиради.
«Унинг совет ўтмиши мантиғига мос келадиган улкан кўлами ва маълум тарихий воқеалар уйғунлиги унинг чинакам ривожланган инфратузилмага айланишига тўсқинлик қилди. Венециядаги кўргазма икки хил ривоят орқали қуёш печи ҳақидаги ушбу қарама-қаршиликни етказади: у бир вақтнинг ўзида барқарор ва беқарор, модернист ва архаик, дидактик ва махфий, тантанавий ва утилитар. Вақт ва маконда қотиб қолган бу архитектура муқаррар равишда ўзининг утопик аурасини теварак-атрофдаги ландшафтга ёйишда давом этади», — дейилади жамғарманинг расмий хабарида.
Павильон кураторлари қуёш печининг ишдан чиқишига салбий муносабат сифатида қараш ўрнига, унинг имкониятларини, шунингдек, ҳудуднинг аҳамияти, фан ва маданиятдаги ролини ўрганмоқда. Улар ушбу объект замоннинг қайси долзарб муаммоларига жавоб бўлиши мумкинлиги билан қизиқмоқда.
«Ўзбекистон бой маданий меросга эга мамлакат ва бу павильон Тошкент модернизмининг ажойиб, аммо етарлича баҳоланмаган меросига эътиборни қаратишда муҳим қадам ҳисобланади. Ўзбекистоннинг ўзи сингари, павильон ҳам келажакка интилиб, инновацияларга бўлган интилиш ва муносиб ҳисса қўшиш истагини намойиш этади. GRACE студияси кураторлигида ташкил этилган кўргазма ана шу иккиликни акс эттиради ва дастлаб меъморий меросни асраб-авайлашга қаратилган Tashkent Modernism XX/XXI лойиҳаси ижобий келажак яратиш бўйича мунозарани бошлаб берганини ҳам кўрсатади», — дейди Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси раиси Гаянэ Умерова.
Павильон ичидаги кўргазмада намойиш этилган бир қатор объектлар ва иншоотларда институтнинг асосий элементлари ва уларнинг талқини ёритилган. Бу объектлар ё Ўзбекистондан олиб келиниб, бироз мослаштирилган ёки бошқа жойда яратилган ва биеннале якунланганидан кейин институтда фойдаланишга мўлжалланган. Барча модификациялар ушбу элементларнинг концептуал ва функционал қайта кўриб чиқилишини ўз ичига олади, бу уларнинг яширин маънолари ва имкониятларини очишга имкон беради.
Павильонда ёзувчи Сухбат Афлатуний ҳамда рассомлар Азамат Аббосов, Эстер Шейнфельд ва Мухиддин Рисқиевнинг асарлари намойиш этилади. Биеннале доирасидаги тадбирларда олимлар Одилхўжа Парпиев ва Султон Сулаймоновлар иштирок этади.
Бундан ташқари, кўргазма театр томошаси учун сценографияга айланади. Бундай ёндашув комплексни нафақат уни сақлаб қолиш нуқтаи назаридан қайта кўриб чиқиш, балки уни кенгроқ илмий ва маданий муҳокамаларга қўшиш имконини беради. Шунингдек, у «Физика-Қуёш» илмий-ишлаб чиқариш бирлашмасининг қурилиши ва ишга туширилиши билан боғлиқ бўлган россиялик физик ва академик Содиқ Азимовнинг меросини ёритиб беради.

Узбекистан в третий раз примет участие в Венецианской архитектурной биеннале. Главное международное событие в области архитектуры откроется 24 мая и продлится до 23 ноября. Тема 19-й биеннале, которая пройдёт под кураторством итальянского архитектора и инженера Карло Ратти, звучит как Intelligens: Natural. Artificial. Collective («Интеллект: Естественный. Искусственный. Коллективный»).
Кураторами национального павильона станут Екатерина Головатюк и Джакомо Кантони из архитектурной студии GRACE. Об этом объявил комиссар павильона — Фонд развития культуры и искусства Узбекистана (ACDF).
архитектурная биеннале в венеции, национальный павильон, фонд развития культуры и искусства узбекистана
Выбор кураторов не случайный. С 2021 года студия, наряду с командой международных экспертов, занята в масштабном проекте фонда Tashkent Modernism XX/XXI, целью которого является разработка методологии оценки и сохранения 24 ключевых модернистских объектов столицы. Итогом нескольких лет работы стало не только подтверждение исключительной ценности этих зданий для городской идентичности Ташкента, но и обеспечение их сохранности — 21 из них присвоен статус объекта культурного наследия.
Национальный павильон, который получил название «Сияние как материя», представляет собой логическое продолжение проекта. Он исследует научное и культурное значение модернистского наследия Узбекистана и его международный потенциал через историю «значимого, но малоизвестного символа ташкентского модернизма» — гелиокомплекса «Солнце», который находится в Паркентском районе, в 45 км от столицы.
Фото предоставлено Фондом развития культуры и искусства Узбекистана.Фото предоставлено Фондом развития культуры и искусства Узбекистана.
Построенный в 1987 году, объект был одним из последних крупных научных проектов СССР и по-прежнему остаётся одной из двух крупнейших в мире солнечных печей, используемых для изучения поведения материалов при экстремально высоких температурах.
По замыслу кураторов, павильон в Венеции отразит двойственный характер гелиокомплекса.
«Сочетание его гигантского масштаба, соответствующего логике советского прошлого, и определённых исторических событий не позволило ему стать по-настоящему передовой инфраструктурой. Экспозиция в Венеции передаёт эту амбивалентность через двойной нарратив о солнечной печи: она одновременно экологически устойчивая и неустойчивая, модернистская и архаичная, назидательная и секретная, торжественная и утилитарная. Замершая во времени и пространстве, эта архитектура неизбежно продолжает излучать свою утопическую ауру на окружающий ландшафт», — отмечается в официальном сообщении фонда.
Вместо того, чтобы рассматривать утрату актуальности солнечной печи как недостаток, кураторы павильона исследуют её потенциал, а также значение этого места и его роль в науке и культуре. Их интересует, ответом на какие насущные вызовы современности этот объект может стать.
«Узбекистан — страна с богатым культурным наследием, и этот павильон является важным шагом в привлечении внимания к выдающемуся, но недооценённому наследию ташкентского модернизма. Как и сам Узбекистан, павильон устремлён в будущее, демонстрируя твёрдую приверженность инновациям и стремление внести значимый вклад. Курируемая студией GRACE выставка отражает эту двойственность и показывает, как проект Tashkent Modernism XX/XXI, изначально сосредоточенный на сохранении архитектурного наследия, также инициирует дискуссию о создании позитивного будущего», — отмечает Гаянэ Умерова, председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Серия объектов и инсталляций, представленных на выставке внутри павильона, обращается к ключевым элементам института и их интерпретациям. Эти объекты либо привезены из Узбекистана и слегка адаптированы, либо созданы в других местах и предназначены для дальнейшего использования в институте после завершения биеннале. Все модификации предполагают концептуальное и функциональное переосмысление этих элементов, позволяя раскрыть их скрытые смыслы и возможности.
В павильоне будут представлены работы писателя Сухбата Афлатуни, художников Азамата Аббасова, Эстер Шейнфельд и Мухиддина Рискиева. В мероприятиях в рамках биеннале примут участие учёные Одилхужа Парпиев и Султан Сулейманов.
Кроме того, выставка станет сценографией для театрального перформанса. Этот подход позволяет переосмыслить комплекс не только с точки зрения его сохранения, но и включить его в более широкий спектр научных и культурных дискуссий. Он также подчеркнёт наследие Садыка Азимова — отечественного физика и академика, карьера которого связана со строительством и запуском НПО «Физика-Солнце».