Украина президенти Владимир Зеленский 23 февраль куни Россиянинг Украинага кенг кўламли босқинининг уч йиллиги арафасида Киевда катта матбуот анжумани ўтказди. У урушни тугатиш истиқболлари, АҚШ билан фойдали қазилмалар бўйича келишув бўйича музокаралар, Дональд Трамп билан муносабатлар ва Украинадаги сайловлар ҳақида гапирди. «Газета.uz» Зеленскийнинг асосий фикрларини келтиради. Иқтибослар Украинанинг «РБК-Украина», «Суспильне», New Voice ва BBC Украина хизмати хизмати томонидан тўпланган.
Украинада истеъфо эҳтимоли ва сайловлар ўтказилиши тўғрисида
«Агар Украина учун тинчлик бўлса, агар сизга бу жуда керак бўлса, мен ўз лавозимимни тарк этишим керак бўлса — тайёрман», — деди Зеленский журналистнинг Украина учун тинчлик берса, президентлик лавозимидан воз кечишга тайёрмисиз, деган саволига жавобан.
«Мен буни НАТОга алмаштира оламан, агар бундай шартлар дарҳол бўлса», — дея қўшимча қилди у.
«Мен Украина хавфсизлигига 20 йилдан кейин эмас, бугун эътибор қаратмоқдаман ва ўнлаб йиллар давомида ҳокимиятда бўлмоқчи эмасман», — деди Зеленский.
Шунингдек, у АҚШ президенти Дональд Трампнинг Украинада янги президентлик сайловларини ўтказиш ҳақидаги талабларига изоҳ берди. Унинг сўзларига кўра, илгари бу масалани Россия, энди эса АҚШ кўтармоқда. Зеленскийнинг таъкидлашича, Украина учун сайловлар демократик ва тан олинган бўлиши жуда муҳим, аммо уруш фонида бунинг иложи йўқ.
«Урушда одамлар қандай овоз беришади? Фронтдагилар уйига қайтолмаса, қандай овоз беради? Бу қандай бўлиши мумкинлигини тушунмаяпман», — деди Украина президенти. Унинг қайд этишича, бундай сайловларда хавфсизликни кафолатлаб бўлмайди.
«Бугун 267 та дрон учиб келган бўлса, қандай овоз бериш мумкин? Америкаликларнинг айтишича, улар руслар урушнинг тугашини хоҳлаётганини кўришмоқда. Уруш тугашини истаган одам 267 та дрон учирадими?» — деб сўради Зеленский.
Унинг қўшимча қилишича, ҳозирча фронт ҳудудларида овоз беришни ташкил этиш ва халқаро кузатувчилар хавфсизлигини таъминлашнинг имкони йўқ.
«Ҳарбийлар, хориждаги одамлар, Харьков, Суми вилоятларида қандай овоз беришади? Аҳолининг ярми овоз бермайдиган сайловни қандай эътироф этиш мумкин?.. Агар у ердан одамлар эвакуация қилинса, Купянскнинг тақдири нима бўлади? Хўш, чет элдагилар нима қилади? Инфратузилмани қандай тайёрлаш керак? Кузатувчилар фронтга келишармикин? Уларнинг қанчаси Суми, Харьков вилоятига келади? Покровскка кузатувчилар келмоқчими? Аҳолининг ярми шунчаки овоз бера олмагани учун овоз бермайдиган сайловларни қандай тан олиш мумкин?» — дея хулоса қилди Зеленский.
Трампнинг сўзлари ҳақида
Зеленский Трампнинг унга нисбатан сўнгги кескин баёнотларига, хусусан, уни «сайловсиз диктатор» деб атаганига қандай муносабат билдираётгани ҳақидаги саволга жавоб берди.
«Бу ерда ҳис-туйғуларга ўрин йўқ, шунинг учун мен бугунги маъмурият билан муносабатларимизга прагматик ёндашаман ва шундай давом этамиз», — деди у.
«Албатта, президент Трампнинг менга нисбатан айтган бу сўзларини, юмшоқ қилиб айтганда, мақтов деб атамасдим. Буни тушунаман, ҳа. Лекин хафа бўлишнинг нима кераги бор? Диктатор бўлган одам „диктатор“ сўзидан хафа бўларди», — дея қўшимча қилди Украина президенти.
владимир зеленский, украинадаги уруш
У, шунингдек, қонуний равишда сайланган президент эканини, аммо ҳокимиятни ушлаб турмоқчи эмаслигини таъкидлади.
«Ҳарбий ҳолат тугаганидан кейин сайловлар бўлади ва одамлар ўз танловини қилади. Ўн йил ҳокимиятда бўлмоқчи эмасман. Аммо Путиннинг Украина ҳудудлари устидан ҳокимиятда бўлишига ҳам йўл қўймаймиз», — деди Зеленский.
Украина минерал ресурслари бўйича АҚШ келишуви тўғрисида
Зеленскийнинг сўзларига кўра, АҚШ билан минерал ресурслар бўйича музокаралар Киевнинг Украинанинг у таклиф қилган «ғалаба режаси»да фойдали қазилмаларни биргаликда қазиб олиш таклифи билан бошланган.
«Сиз топасиз, биз бўлишамиз, лекин биз учун адолатни тиклаш учун ҳамма нарсани қилинг. Бу урушни тугатинг, Путинни мажбур қилинг, — деди Зеленский. — Бизга хавфсизлик кафолатлари, жумладан, қурол-яроғ, ҳаво ҳужумидан мудофаа ракеталари ва шунга ўхшаш нарсалар керак. Таъкидлайман, бу кенг қамровли таклиф эди».
АҚШ томонидан таклиф қилинган биринчи вариантда хавфсизлик кафолатлари йўқ эди ва ресурсларни иккига бўлиш таклиф қилинган, дейди Зеленский.
— Мен бундай қилмайман… Олдинда бизни нима кутаётганини тушунмасдан туриб, 50 га 50 қила олмаймиз. Агар масала қўйилса — келинг, босиб олинган ҳудудларни тақсимлаймиз, биз сизга қайта тиклашда ёрдам берамиз, дея — бу аниқ муҳокамадир", — деди Украина президенти.
Келишувнинг иккинчи вариантида, деди Зеленский, Украина АҚШдан 500 млрд доллар қарзини тан олиши керак эди.
«Бизда 100 млрд борлигини биламан ва бу — факт. Мен 500 ни тан олмоқчи эмасман. Ҳамкорларни ҳурмат қилган ҳолда, биз ҳақмиз… Ҳатто 100 миллиардни ҳам белгилашга тайёр эмасман, чунки биз грантларни қарз сифатида тан олмаслигимиз керак. Мен Байден ва АҚШ Конгресси билан музокаралар олиб боргандим ва грантлар қўллаб-қувватланди. Грант қарз эмас ва биз қарзни қайтармаслигимиз керак. Балки бу ёқмаслиги мумкин, лекин бу аввалги келишувдир», — деди Зеленский.
Унинг қайд этишича, агар АҚШ Украинага ажратилган ёрдамни фойда билан қайтармоқчи бўлса, Трамп маъмурияти билан мулоқотга тайёр, бироқ америкаликлар қанча беришга тайёрлигини ва нарх қандай бўлишини билмоқчи.
«Мен украиналикларнинг 10 авлоди тўлайдиган нарсани имзоламайман», — деди у келишувга изоҳ бериб.
Урушнинг тугаши ҳақида
Шунингдек, Зеленский Трампнинг урушни тўхтатиш бўйича келишувларга шу ҳафтадаёқ эришиш мумкинлиги ҳақидаги сўнгги баёнотларига изоҳ берди: «Бу ҳафтада бу урушни тугатишнинг иложи йўқ. Украина учун кафолатлари бўлган келишувни. Ҳар ҳолда, очиғини айтсам, бугун биз йўқ учрашувлар орқали буни қандай амалга ошириш мумкинлигини билмайман».
Унинг қайд этишича, АҚШ ўт очишни тўхтатишни истайди ва бу улар учун урушни тўхтатишни англатади — бироқ Украина учун бу етарли эмас, унга кафолатлар керак.
«Ҳатто ишончим комилки, улар бу ҳақиқатан ҳам катта муваффақият бўлди, Путин энди қайта юриш қилишга журъат этмайди, деб ҳисоблашади. Биз эса хавфсизлик кафолатлари бўлиши керак, деб ҳисоблаймиз», — деди президент.
Зеленскийнинг сўзларига кўра, хавфсизлик кафолатисиз ноаниқлик ҳукм суради ва ҳар доим Россиянинг такрорий ҳужуми хавфи бўлади.
«Америкаликлар мағлуб бўлишади, чунки бир йилдан сўнг уруш бошланиб қолса, ғолиб бўлолмайсан. Россияликлар эса тайёргарлик кўради ва такрорий ҳужум бўлади, бу ҳамма учун жуда хавфли. Бизга уларнинг кафолатлари керак эмас, хавфсизлик кафолатлари базаси Путиннинг сўзи бўлиши мумкин эмас», — деди Зеленский.
Украинага Европа Иттифоқига қўшилиш, 800 минг аскарлик Украина армиясини молиялаштириш ва тинчликпарвар контингент каби кафолатлар керак, дея қўшимча қилди у.
АҚШ, Зеленскийнинг таъкидлашича, Киев билан фойдали қазилмалар бўйича иқтисодий битимни хавфсизлик кафолатларининг бир қисми деб билади, аммо унинг фикрича, бу иш бермайди. «Америка бизнеси бизда бор эди, офислар бу ерда ҳам, вақтинча босиб олинган ҳудудда ҳам бор эди. Ва бу шуни кўрсатадики, бу россияликлар аввал келган жойларига қайтмаслигига 100 фоиз кафолат бермайди», — деди Украина президенти.
«Аллақачон зарар кўрган АҚШ компаниялари мисоли шуни кўрсатадики, агар Путин тажовузни такрорламоқчи бўлса, уни ҳеч нарса тўхтата олмайди… Бу Трампга ҳурмат ёки ҳурматсизлик ҳақида эмас, чунки у абадий эмас, тинчлик эса бизга кўп йиллар давомида керак», — дея қўшимча қилди Зеленский.

Президент Украины Владимир Зеленский 23 февраля провёл большую пресс-конференцию в Киеве накануне третьей годовщины российского полномасштабного вторжения в Украину. Он рассказал о перспективах завершения войны, переговорах с США по сделке о полезных ископаемых, отношениях с Дональдом Трампом и выборах в Украине. «Газета.uz» приводит главные высказывания Зеленского. Цитаты собраны по украинским изданиям «РБК-Украина», «Суспильне», New Voice и Украинская служба Би-би-си.
О возможности отставки и проведении выборов в Украине
«Если мир для Украины, если вам это очень нужно, чтобы я покинул свой пост — я готов», — заявил Зеленский, отвечая на вопрос журналиста о том, готов ли отказаться от должности президента, если это будет означать мир для Украины.
«Могу поменять это на НАТО, если есть такие условия сразу», — добавил он.
«Я фокусируюсь на безопасности Украины сегодня, а не через 20 лет, и не собираюсь быть у власти десятилетия», — сказал Зеленский.
Он также прокомментировал требования президента США Дональда Трампа о проведении новых президентских выборов в Украине. По его словам, раньше этот вопрос поднимала Россия, а теперь и США.
Зеленский подчеркнул, что для Украины критически важно, чтобы выборы были демократическими и признанными, но на фоне войны это невозможно.
«Как люди будут голосовать на войне? Как голосовать будут люди на фронте, если они не могут вернуться домой? Я не понимаю, как это возможно», — сказал президент Украины.
Он отметил, что на таких выборах будет невозможно гарантировать безопасность.
«Как можно голосовать, когда сегодня прилетело 267 дронов? Американцы говорят, что видят, что россияне хотят завершения войны. 267 дронов выпускает человек, желающий завершения войны?» — спросил Зеленский.
Он добавил, что пока нет возможности организовать голосование в прифронтовых регионах и обеспечить безопасность международных наблюдателей.
«Как будут голосовать военные, люди за границей, в Харьковской, Сумской областях? Как можно признать выборы, на которых не будет голосовать половина населения?.. Что будет с Купянском, если оттуда происходит эвакуация людей? А что будут делать люди за границей? Как подготовить инфраструктуру? А наблюдатели приедут на фронт? Какое количество их приедет в Сумскую, Харьковскую область? А в Покровск хотят наблюдатели? Как можно признать выборы, на которых не будет голосовать половина населения, потому что просто не сможет?» — подытожил Зеленский.
О словах Трампа
Зеленский ответил на вопрос о том, как он реагирует на последние резкие заявления Трампа в свой адрес — в частности, то, что тот назвал его «диктатором без выборов».
«Здесь нет возможности для эмоций, поэтому у меня есть прагматичный подход к нашим отношениям с сегодняшней администрацией, и будем продолжать именно так», — заявил он.
«Безусловно, я бы не назвал эти слова в мой адрес от президента Трампа комплиментами, мягко говоря. Я понимаю это, да. Но зачем обижаться? Обижался бы на слово „диктатор“ тот, кто является диктатором», — добавил президент Украины.
Он также отметил, что является законно избранным президентом, но не собирается держаться за власть.
«По окончании военного положения будут выборы, и люди сделают свой выбор. Десятилетие у власти не собираюсь быть. Но и Путину у власти над территориями Украины не дадим быть», — заявил Зеленский.
О соглашении США по минеральным ресурсам Украины
По словам Зеленского, переговоры с США по минеральным ресурсам начались с предложения Киева совместно добывать ископаемые в предложенном им «плане победы» Украины.
«Вы добываете, мы делимся, но сделайте все, чтобы восстановить справедливость для нас. Закончите эту войну, заставьте Путина, — рассказал Зеленский. — Нам нужны гарантии безопасности, среди которых оружие, ракеты ПВО и тому подобное. Я подчёркиваю, это было комплексное предложение».
В первом варианте, предложенном США, не было гарантий безопасности, а ресурсы предлагалось делить пополам, утверждает Зеленский.
«Я сказал, что не пойду на это… Мы не можем просто делить 50 на 50, не понимая, что нас ждёт впереди. Если бы стоял вопрос — давайте делить то, что оккупировано, мы вам помогаем восстановить — это предметный разговор», — сказал президент Украины.
Во втором варианте соглашения, сказал Зеленский, Украина должна была признать долг перед США в размере 500 млрд долларов.
«Я знаю, что у нас было 100 млрд, и это факт. Я не собираюсь признавать 500. При всем уважении к партнёрам, мы правы… И даже 100 млрд я не готов фиксировать, потому что мы не должны признавать гранты как долги. Я договаривался с Байденом и Конгрессом США, и была поддержка грантов. Грант — не долг, и мы не должны отдавать долг. Может это не нравится, но это и есть соглашение, которое было раньше», — заявил Зеленский.
Он отметил, что готов к диалогу с администрацией Трампа, если США хотят вернуть выделенную Украине помощь с прибылью, но хочет знать, сколько готовы предоставить американцы и какой будет цена.
«Я не подписываю то, что будут выплачивать 10 поколений украинцев», — также прокомментировал он это соглашение.
О завершении войны
Зеленский также прокомментировал последние заявления Трампа о том, что соглашения о прекращении войны можно добиться уже на этой неделе: «На этой неделе завершить эту войну невозможно. С гарантиями для Украины. По крайней мере, я, честно говоря, не знаю, как без наших встреч можно это сделать на сегодня».
Он отметил, что США хотят прекращения огня, и что для них это означает прекращение войны — но для Украины этого недостаточно, ей нужны гарантии.
«Я даже уверен, что они считают, что это действительно большой успех, что Путин не рискнёт пойти снова. Мы считаем, что должны быть гарантии безопасности», — сказал президент.
По словам Зеленского, без гарантий безопасности будет царить неопределённость, и всегда будет риск повторного нападения России.
«Проиграют американцы, потому что если через год начнётся война, ты не победитель. А россияне будут готовиться и будет повторное наступление, это очень опасно для всех. Нам не нужны их гарантии, мы не можем, чтобы базой гарантий безопасности было слово Путина», — сказал Зеленский.
Украине нужны такие гарантии, как вступление в ЕС, финансирование украинской армии численностью 800 тысяч солдат и миротворческий контингент, добавил он.
США, как утверждает Зеленский, считают экономическую сделку с Киевом по полезным ископаемым частью гарантий безопасности, но, по его мнению, это не сработает. «Американский бизнес был у нас, офисы были как здесь, так и на территории, которая временно оккупирована. И это говорит о том, что это не даёт 100% гарантии, что россияне не придут туда, куда они уже приходили», — сказал президент Украины.
«Пример с компаниями США, которые уже пострадали, говорит о том, что если Путин захочет повторить агрессию, его ничего не остановит… Это не об уважении или неуважении к Трампу, потому что он не навсегда, а мир нам нужен на много лет», — добавил Зеленский.