Ботир Баҳромович Қудратхўжаев фавқулодда вазиятлар вазири этиб тайинланди. Бу ҳақдаги қарорни президент Шавкат Мирзиёев имзолади, деб хабар қилди унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Ботир Қудратхўжаев 2022 йилнинг ноябридан буён бош прокурор ўринбосари — ҳарбий прокурор лавозимида ишлаб келаётган эди.
Бунгача 2020 йилдан Хоразм вилояти прокурори, 2017 йилдан Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси директори, 2016−2017 йилларда Тошкент шаҳри прокурори, 2014−2016 йилларда Сурхондарё вилояти прокурори лавозимларида ишлаган.
ФВВнинг аввалги раҳбари бу лавозимга 2022 йил март ойида тайинланган Абдулла Ҳамидуллаевич Қўлдошев эди.

Ботир Бахромович Кудратходжаев назначен новым министром по чрезвычайным ситуациям Узбекистана. Указ об этом подписал президент Шавкат Мирзиёев, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Ботир Кудратходжаев с ноября 2022 года работал заместителем генерального прокурора — военным прокурором Узбекистана.
Ранее, с 2020 года, был прокурором Хорезмской области, с 2017 года — директора Бюро принудительного исполнения при Генпрокуратуре, в 2016—2017 годах служил прокурором Ташкента, с 2014 по 2016 год — прокурором Сурхандарьинской области.
Предыдущим главой МЧС был Абдулла Хамидуллаевич Кулдашев, назначенный на этот пост в марте 2022 года.