Расмий даромадга эга бўлмаган фуқаролар харажатларининг скоринги (баҳоси) асосида ипотека кредитларини олишлари мумкин бўлади. Бу президентнинг 21 февралдаги «Ипотека бозорини ривожлантириш тўғрисида»ги қарорида кўзда тутилган.
Уларнинг тўлов қобилиятини баҳолашда коммунал тўловлар (электр энергияси, газ, совуқ ва иссиқ сув, маиший чиқиндилар), маъмурий ҳуқуқбузарлик учун қўлланган ва ЙҲХХ орқали тўланган жарималар, шунингдек, суд қарорлари асосида белгиланган ва тўланган алимент тўловлари бўйича охирги 12 ой давомидаги харажатлар ҳисобга олинади.
Расмий даромади бўлмаган фуқароларни аниқлаш, уларни идентификация ва скоринг қилиш учун кредит бюроларига «Электрон ҳукумат» тизими орқали Солиқ қўмитаси маълумотларидан фойдаланиш имкони берилади.
Истеъмолчиларга коммунал хизматлар учун ҳисоб-китоб қилиш ва ҳисобварақлардаги маблағларни назорат қилиш имкониятини яратиш мақсадида:
- тўлов тизими «Менинг уйим» биллинг платформаси билан интеграция қилинади;
- истеъмолчининг банк ҳисоб рақами унинг шахсий идентификация рақамига (ЖШШИР) боғланади;
- ҳисоб рақами ҳисоблагич рақами, ҳисоблагич кўрсаткичи ва тўлов тарихи ҳақида маълумотни ўз ичига олади.
Вазирлар Маҳкамасига расмий даромадга эга бўлмаган фуқароларга ипотека кредитлари ажратиш, шунингдек, уларнинг тўлов қобилиятини харажатлар ҳисобига баҳолаш тартибини такомиллаштириш мақсадида «Электрон ҳукумат» тизимининг идоралараро интеграция платформасига зарур маълумотларнинг ўз вақтида ва узлуксиз узатилишини таъминлаш топширилди.
Янги баҳолаш тартиби 1 июлгача амалга оширилиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, 2026 йилдан бошлаб эскроу тизими доирасида қурилиши 50 фоизга якунланган уй-жой учун кредит ва субсидиялар олишга рухсат берилади. Ушбу қоида имтиёзли ва тижорат ипотекаларига нисбатан қўлланади.
Президент январь ойида бўлиб ўтган йиғилишда хорижга ишлашга кетганлар Ўзбекистонда расмий даромади йўқлиги туфайли ипотека кредити ва субсидия ололмаётганини таъкидлаганди. Ҳозирда Ўзбекистонда расмий даромади йўқ, деган баҳона билан хорижда меҳнат қилаётган фуқароларга кредит ва субсидиялар берилмаяпти.
Давлат раҳбари мамлакатга олти ой ичида мунтазам пул жўнатаётган фуқаролар даромадини ҳисобга оладиган тизим яратишга топшириқ берганди.
3 март куни соат 09:00 дан ипотека кредитлари бўйича субсидия олиш учун аризалар қабули бошланади. Ипотека кредитлари бўйича субсидиялар сони ўтган йилга нисбатан 1,5 бараварга оширилди.
«Газета.uz» январь-сентябрь ойларида Ўзбекистонда ипотека кредитлари ҳажми 2023 йилнинг шу даврига нисбатан 4,1 фоизга — 11,7 трлн сўмга, олувчилар сони эса қарийб 20 фоизга камайгани ҳақида ёзганди. Шунингдек, ажратилаётган ипотекаларнинг ўртача миқдори 19,9 фоизга — 274 млн сўмга, банкларнинг фоиз ставкалари эса 23,8 фоиздан 25 фоизга ошган.

Граждане Узбекистана, не имеющие официального дохода, смогут получить ипотечные кредиты на основе скоринговой оценки их расходов. Это предусмотрено указом президента по развитию рынка ипотеки от 21 февраля.
При оценке их платёжеспособности будут учитывать расходы за последние 12 месяцев по коммунальным платежам (электроэнергия, газ, холодная и горячая вода, бытовые отходы), штрафы за административные правонарушения, применённые и оплаченные через СБДД, а также алиментные выплаты, назначенные и уплаченные на основании судебных решений.
Кредитным бюро предоставят доступ к данным Налогового комитета через систему «Электронное правительство» для идентификации граждан без официального дохода, их верификации и проведения скоринга.
Для обеспечения потребителей возможностью контролировать платежи за коммунальные услуги и управление счетами через информационные системы министерств и ведомств планируется:
- интегрировать систему платежей с биллинг-платформой «Менинг уйим» (Мой дом);
- привязать банковский счёт потребителя к его персональному идентификационному номеру (ПИНФЛ);
- включить полные сведения о потребителе, номер счётчика, его показания и историю платежей.
Кабинету министров в целях выделения ипотечных кредитов гражданам, не имеющим официального дохода, а также совершенствования порядка скоринга их платёжеспособности через расходы, поручено обеспечить своевременное и бесперебойное необходимых данных в межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство».
Новый порядок оценки планируется внедрить до 1 июля
Кроме того, с 2026 года в рамках системы «эскроу» будет разрешено получать кредиты и субсидии на жильё, строительство которого завершено на 50%. Это правило будет действовать как для льготной, так и для коммерческой ипотеки.
На совещании в январе президент Узбекистана напомнил, что в стране создана возможность получения ипотечного кредита даже для тех граждан, у которых нет официального места работы, при условии подтверждения дохода через декларацию.
Однако в настоящее время гражданам, работающим за рубежом, отказывают в выдаче кредитов и субсидий под предлогом отсутствия официального дохода в Узбекистане.
Президент поручил ответственным органам разработать систему, которая позволит учитывать доходы соотечественников, работающих за границей и регулярно отправляющих денежные переводы (в течение шести месяцев).
В Узбекистане 3 марта стартует приём заявок на получение ипотечной субсидии. Указом президента число субсидий увеличено в 1,5 раза по сравнению с прошлым годом.
«Газета.uz» писала про охлаждение рынка ипотеки в Узбекистане по итогам января-сентября 2024 года. За этот период объём ипотечных кредитов снизился на 4,1% к аналогичному периоду предыдущего года — до 11,7 трлн сумов, а число получателей — почти на 20%. При этом средняя сумма выделяемой ипотеки выросла на 19,9% — до 274 млн сумов, как и процентные ставки банков — с 23,8% до 25%.