Қирғизистон президенти Садир Жапаров, Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон ва Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 31 март куни тарихда илк бор уч томонлама саммит ўтказади. Бу ҳақда Женевада бўлиб ўтган БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 58-сессиясининг юқори даражадаги учрашувида Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари Эдил Байсалов маълум қилди.
«Байсалов 31 март куни Хўжандда (Тожикистон) минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашда муҳим қадам бўладиган Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон раҳбарларининг тарихда биринчи уч томонлама саммити ўтказилишини эълон қилди», — дейилади хабарда.
тожикистон, уч томонлама саммит, қирғизистон
Унинг сўзларига кўра, саммит минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашда муҳим қадам бўлади.
Бош вазир ўринбосари, шунингдек, 21 февраль куни Қирғизистон ва Тожикистон ўртасида икки давлат чегарасини делимитация қилиш бўйича имзоланган келишувга эътибор қаратди.
Унинг сўзларига кўра, бу воқеа «дипломатия ва сиёсий ироданинг тарихий ғалабаси» бўлди. «Биз энг мураккаб масалаларни ҳам мулоқот, ўзаро ҳурмат ва ишонч орқали ҳал қилиш мумкинлигини исботладик», — деди Байсалов.

Президенты Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана 31 марта встретятся на первом трёхстороннем саммите. Об этом сообщил зампредседателя Кабинета министров Кыргызстана Эдиль Байсалов на встрече высокого уровня 58-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве.
кыргызстан, таджикистан, трёхсторонний саммит, эдиль байсалов
По его словам, первый в истории трёхсторонний саммит глав Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана станет важным шагом в укреплении регионального сотрудничества.
Местом встречи выбран таджикистанский Худжанд.
Замглавы Кабмина проинформировал участников встречи об окончательном урегулировании Кыргызстаном и Таджикистаном вопроса совместной государственной границы.
«Это событие „исторический триумф дипломатии и политической воли“. Мы доказали, что даже самые сложные вопросы могут решаться через диалог, взаимное уважение и доверие», — подчеркнул он.
21 февраля в Бишкеке руководители правительственных делегаций Кыргызстана и Таджикистана Камчыбек Ташиев и Саймумин Ятимов подписали окончательный протокол о делимитации кыргызско-таджикской границы и запарафировали ряд соглашений. В их числе — договор о государственной границе, соглашения между правительствами по энергетическим объектам и водным ресурсам и соглашение о пользовании перекрёстными автодорогами и строительстве новых дорог.