Биринчи президент ҳайкали пойига гулчамбар қўйган Мирзиёев, устун мавқега эга деб топилган Payme, Ўзбекистонда ҚҚС тўловчи сифатида рўйхатдан ўтган Alibaba Cloud, ҳуқуқбузарликка мойиллиги бор шахслар рўйхати ва бошқалар — «Газета.uz»нинг кунлик дайжестида.
Ўзбекистон парламенти қуйи палатаси янги сайланган депутатларининг ўртача ёши 3 ёшга — 49,5 ёшгача ошди. Ёши энг катта партия ЎзХДП, энг кичиги эса «Миллий тикланиш» бўлди. Аёллар улуши 32 фоиздан 38 фоизга ўсди.
Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар кенгашлари 7−12 ноябрь кунлари ўз депутатлари орасидан Сенат аъзоларини сайлаш бўйича мажлислар ўтказади. Эндиликда сенаторлар сони 100 эмас, 65 нафарни ташкил қилади.
Шавкат Мирзиёев Навоий вилоятида ўтказилган йиғилишда 27 октябрда ўтган парламент сайлови ҳақида гапирди. «Халқимиз сизларнинг янги ғоя ва ташаббусингизга катта умид ва ишонч билан қарамоқда. Эл-юртимиз янги парламент ва маҳаллий кенгашлар аъзоларидан кўп нарсани кутмоқда», деди президент.
Якшанба кунги сайловлар натижасида парламент қуйи палатаси ва маҳаллий кенгашлар таркиби деярли 60 фоизга янгиланди. Қуйи палата депутатларининг 38 фоизини аёллар ташкил этди (Ўзбекистон тарихидаги энг юқори кўрсаткич). Унга илк бор 3 нафар, кенгашларга эса — 138 нафар ногиронлиги бор шахс сайланди.
Марказий сайлов комиссияси ягона сайлов округи бўйича Қонунчилик палатасига депутатлар сайлови натижаларини тасдиқлади ва сиёсий партиялар ўртасида 75 депутатлик мандатини тақсимлади.
МДҲнинг Ўзбекистондаги депутатлик сайловини кузатиш миссияси раҳбари Сергей Лебедев сайловлар очиқ, рақобат ва адолатли ўтганини айтди. Унинг таъкидлашича, сайловчилар сиёсий етуклик кўрсатиб, номзодларнинг ваъдаларини бажара олиш-олмаслигини тўғри баҳолай бошлаган.
МСК раиси Зайниддин Низамходжаев пропорционал сайлов тизими бўйича партиялар рўйхатида номзоди илгари сурилган вазирлар депутатга айланиши ёки йўқлиги ҳақидаги саволга жавоб берди. Унинг айтишича, бу номзодларнинг ўз ихтиёрида бўлиб, улар 5 кун ичида МСКга ўз қарори тўғрисида ариза бериши керак.
Сайлов куни участка сайлов комиссияларида айрим камчиликлар қайд этилди: паспортнинг телефондаги расми асосида овоз бериш имконияти, кабиналарда бир вақтда бир неча киши бўлгани ва бошқалар. Зайниддин Низомхўжаевнинг айтишича, ҳолатлар ўрганилди ва улар сайловнинг умумий натижасига таъсир қилмайди.
Ўзбекистонда 27 октябрь куни бўлиб ўтган депутатлик сайловларининг дастлабки натижалари эълон қилинди. Унга кўра, Олий Мажлис Қонунчилик палатасида ЎзЛиДеП — 64 та, «Миллий тикланиш» — 29 та, «Адолат» — 21 та, ХДП — 20 ва Экопартия эса 16 та ўринга эга бўлди.
Марказий сайлов комиссияси раиси Зайниддин Низамходжаев якшанба куни бўлиб ўтган депутатлик сайловида рўйхатга олинган сайловчиларнинг 74,72 фоизи овоз берганини маълум қилди.
Коррупцияга қарши кураш агентлиги раҳбари Акмал Бурханов сайлов участкасига қизи билан бирга келди. «Газета.uz» билан суҳбатда у нима учун сайловда қатнашаётгани, парламент ишидан қанчалик қониқиш ҳосил қилаётгани ва унинг янги таркибидан нималар кутаётганини айтиб ўтди.
«Газета.uz» мухбирлари Тошкентдаги 621-сайлов участкасида овоз беришнинг якунланиши ва ундан кейинги саноқ жараёнини қисман кузатди. Саноққа киришгач, участка сайлов комиссияси аъзолари мухбирлардан муассасани тарк этишни сўради.
«Газета.uz» мухбири сайлов комиссияси аъзолари билан бирга Тошкентдаги ўзгалар парваришига муҳтож икки сайловчининг хонадонида бўлди. Умуман, Ўзбекистонда овоз бериш учун сайлов участкасига мустақил равишда кела олмайдиган жами 46,3 минг сайловчи рўйхатга олинган эди.
Депутатликка сайловларда соат 17:00 гача 14 миллиондан ортиқ фуқаро овоз бериб бўлди. Улар орасида тўйи сайлов кунига тўғри келган келин-куёвлар, ёши 100 дан ошган отахону онахонлар ҳам бор. «Газета.uz» уларнинг айримларини имкон қадар бир саҳифага жамлади.
Қатор мамлакатларда Ўзбекистондаги депутатлар сайлови бўйича овоз бериш аллақачон якунланди. АҚШда эса у эндигина бошланди. Хорижий сайлов участкаларида сайлов қандай ўтмоқда? Бу билан Ўзбекистоннинг Европа, Осиё ва АҚШдаги элчихоналари томонидан «Газета.uz»га тақдим этилган суратларда танишинг.
Ўзбекистондаги депутатлик сайловларида соат 17:00 ҳолатига кўра, 19,9 млн нафар сайловчидан 14,2 млн нафари ёки 71,52 фоизи овоз беришда иштирок этди. Энг паст давомат Тошкент шаҳрида — 62,39 фоиз.
Анқарадаги ўзбекистонликлар Туркиядаги элчихонада депутатлар сайлови учун овоз бермоқда. Бунда 1040 киши рўйхатдан ўтган. Келганлар ош ва сомса билан меҳмон қилинди. Сўнг улар қўлда байроқ билан ватан ҳақида қўшиқ куйлаб, рақсга ҳам тушди. «Газета.uz» жараёндан репортаж тайёрлади.
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги маълумотларига кўра, Ўзбекистонда ногиронлиги бўлган сайловчилар сони 831 мингдан ортиқ. Улар сайловда иштирок этиши учун участкаларда махсус кабиналар ташкил этилган. «Газета.uz» мухбирлари Тошкентдаги шароитлар билан танишди.
Олий суд вакили депутатлик сайловларида Тошкент шаҳри ва Самарқанд вилоятида сайлов қонунчилиги бузилиши юзасидан иккита маъмурий иш кўриб чиқилганини маълум қилди. Битта ҳолатда фуқаро жаримага тортилган.

Средний возраст депутатов Законодательной палаты нового созыва вырос
Средний возраст вновь избранных депутатов нижней палаты парламента Узбекистана вырос на 3 года — до 49,5 лет. Самой возрастной оказалась партия НДПУ, самой молодой — «Миллий тикланиш». Доля женщин выросла с 32% до 38%.
Члены Сената будут избраны 7−12 ноября
2 ноября 2024, 15:39
Члены Сената будут избраны 7−12 ноября
Жокаргы Кенес Каракалпакстана и кенгаши областей и Ташкента 7−12 ноября проведут заседания по выбору членов Сената из числа своих депутатов. Число сенаторов теперь составляет не 100, а 65.
Все министры, избранные депутатами по партийным спискам, отказались от депутатских мандатов
1 ноября 2024, 18:14 2
Все министры, избранные депутатами по партийным спискам, отказались от депутатских мандатов
Ни один вице-премьер, министр или глава госоргана, избранный депутатом по партийным спискам, не сложил с себя текущие обязанности, чтобы стать депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана.
Из 150 депутатов Законодательной палаты 64 переизбраны. Список
1 ноября 2024, 14:00
Из 150 депутатов Законодательной палаты 64 переизбраны. Список
Из 150 депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса пятого созыва 64 были переизбраны (42,7% против 27% на предыдущих выборах). Членами нижней палаты парламента также стали члены Сената предыдущего созыва. «Газета.uz» публикует полный список.
«Народ с надеждой ждёт ваших новых идей и инициатив». Президент — избранным депутатам
1 ноября 2024, 11:30
«Народ с надеждой ждёт ваших новых идей и инициатив». Президент — избранным депутатам
Народ Узбекистана «с большой надеждой и верой ждёт ваших новых идей и инициатив», заявил президент Шавкат Мирзиёев, обращаясь к избранным в воскресенье депутатам. «Наша страна делает шаг в новый этап демократического развития», — сказал он.
ЦИК зарегистрировал новоизбранных депутатов Олий Мажлиса
31 октября 2024, 18:23
По итогам воскресных выборов состав нижней палаты парламента и местных кенгашей обновлён почти на 60%. 38% депутатов нижней палаты парламента — женщины (самый высокий показатель в истории Узбекистана). Впервые в неё избраны 3 человека с инвалидностью. В кенгаши избрано 138 человек с инвалидностью.
В Ферганской области члена УИК оштрафовали за выдачу избирателю лишних бюллетеней
30 октября 2024, 15:32 2
В Ферганской области члена УИК оштрафовали за выдачу избирателю лишних бюллетеней
В Дангаринском районе суд оштрафовал учительницу — члена избирательной комиссии за передачу одному гражданину больше нужного количества бюллетеней на выборах. 20 бюллетеней на участке были аннулированы.
ЦИК утвердил результаты выборов по единому избирательному округу
29 октября 2024, 21:47
ЦИК утвердил результаты выборов по единому избирательному округу
Центризбирком Узбекистана утвердил результаты выборов депутатов в Законодательную палату по единому избирательному округу и распределил 75 депутатских мандатов между политическими партиями.
«Предстоит сделать ещё очень много». Миссия БДИПЧ ОБСЕ — о парламентских выборах в Узбекистане
29 октября 2024, 14:07
«Предстоит сделать ещё очень много». Миссия БДИПЧ ОБСЕ — о парламентских выборах в Узбекистане
Парламентские выборы в Узбекистане были хорошо организованы, но в избирательном процессе остаются несоответствия международным стандартам, заявили в миссии БДИПЧ ОБСЕ. Миссия СНГ ранее заявила, что выборы были открытыми, конкурентными и справедливыми.
Станут ли министры депутатами? Ответ главы ЦИК
28 октября 2024, 19:03
Станут ли министры депутатами? Ответ главы ЦИК
Глава ЦИКа Зайниддин Низамходжаев ответил на вопрос о том, станут ли депутатами министры, выдвинутые в качестве кандидатов в партийных списках. По его словам, это остаётся на усмотрение кандидатов: они должны в течение пяти дней подать заявление в ЦИК с решением о своём статусе.
«Избиратель стал демонстрировать большую политическую зрелость» — миссия СНГ
28 октября 2024, 18:04
«Избиратель стал демонстрировать большую политическую зрелость» — миссия СНГ
Глава миссии СНГ по наблюдению за выборами депутатов в Узбекистане Сергей Лебедев заявил, что выборы были открытыми, конкурентными и справедливыми. Он отметил, что избиратель стал демонстрировать большую политическую зрелость, грамотно оценивать кандидатов и то, смогут ли они выполнить обещания.
Может ли быть внедрено онлайн-голосование на выборах? Ответ главы ЦИК Узбекистана
28 октября 2024, 17:14
Может ли быть внедрено онлайн-голосование на выборах? Ответ главы ЦИК Узбекистана
Внедрение онлайн-голосования на выборах во всем мире сдерживают недостаточное развитие систем безопасности и невозможность тайного голосования, сказал глава ЦИК. Если появятся общепринятые механизмы, они могут быть внедрены и в Узбекистане, отметил он.
Глава ЦИК указал на ряд нарушений на участках, отметив, что они не влияют на исход выборов
28 октября 2024, 12:31
Глава ЦИК указал на ряд нарушений на участках, отметив, что они не влияют на исход выборов
В работе участковых избирательных комиссий на выборах был отмечен ряд нарушений: допуск к голосованию по фото в телефоне, нахождение нескольких человек в кабинках и другие. Глава ЦИК Зайниддин Низамходжаев сообщил, что нарушения изучаются и они не влияют на общие результаты выборов.
УзЛиДеП получила больше всего мест в Законодательной палате Олий Мажлиса
28 октября 2024, 11:30
УзЛиДеП получила больше всего мест в Законодательной палате Олий Мажлиса
По итогам выборов в Законодательную палату в воскресенье правящая УзЛиДеП получила 64 из 150 мест, или 42,7%, «Миллий тикланиш» — 29 мест (19,3%), «Адолат» — 21 место (14%), НДПУ — 20 мест (13%) и Экопартия — 16 мест (10,7%).
Явка на выборах депутатов в Узбекистане составила 74,72%
28 октября 2024, 11:13
Явка на выборах депутатов в Узбекистане составила 74,72%
На воскресных выборах депутатов проголосовало 74,72% зарегистрированных избирателей, сообщил глава ЦИК Узбекистана Зайниддин Низамходжаев.
«Ещё многое предстоит сделать». Глава Антикора — об ожиданиях от парламента и кенгашей (видео, фото)
28 октября 2024, 00:05
«Ещё многое предстоит сделать». Глава Антикора — об ожиданиях от парламента и кенгашей (видео, фото)
Глава Антикоррупционного агентства Акмал Бурханов пришёл на избирательный участок с дочерью. В интервью «Газете.uz» он рассказал, почему участвовал в выборах, доволен ли он работой парламента и чего ожидает от его нового состава.
Видео: Как голосовали люди с инвалидностью и немобильные граждане
27 октября 2024, 20:46 1
Видео: Как голосовали люди с инвалидностью и немобильные граждане
«Газета.uz» вместе с членами избирательной комиссии посетила квартиры двух немобильных избирателей в Ташкенте. Всего в Узбекистане зарегистрировано 46,3 тысячи избирателей, которые не могли самостоятельно прийти голосовать на участки.
Явка на выборах в Узбекистане достигла 71,5%, в Ташкенте — 62,4%
27 октября 2024, 18:10
Явка на выборах в Узбекистане достигла 71,5%, в Ташкенте — 62,4%
На выборах депутатов в Узбекистане на 17:00 проголосовало 71,52% избирателей. Самая низкая явка по-прежнему в Ташкенте — 62,39%. Голосование завершится в 20:00.
Фото: Как узбекистанцы голосуют в странах Азии, Европы и США
27 октября 2024, 17:54
Фото: Как узбекистанцы голосуют в странах Азии, Европы и США
В ряде стран голосование по выборам депутатов в Узбекистане уже завершено. В США оно только началось. Как проходят выборы на зарубежных участках — в подборке фотографий, предоставленных «Газете.uz» посольствами Узбекистана в странах Европы, Азии и США.
Фото: Какие условия были созданы для людей с инвалидностью на избирательных участках Ташкента
27 октября 2024, 17:33
Фото: Какие условия были созданы для людей с инвалидностью на избирательных участках Ташкента
По данным Агентства социальной защиты, число избирателей с инвалидностью в Узбекистане превышает 831 тысячу человек. Для их участия в выборах на участках были организованы специальные кабинки, для слабовидящих закуплены лупы и фонари. Корреспонденты «Газеты.uz» ознакомились с условиями в Ташкенте.