Сафия Бурханова ядро улоқтириш бўйича уч карра Паралимпия ўйинлари совриндори бўлди
Ўзбекистонлик параатлет Сафия Бурханова Париждаги Паралимпия ўйинларида кумуш медални қўлга киритди. Бу унинг фаолиятидаги Токиодаги олтин ва Риодаги кумушдан кейин учинчи Паралимпия медали бўлди. Ўзбекистон 18 та медаль жамғариб, умумжамоа ҳисобида 12-ўринни эгаллаб турибди.
Шавкат Мирзиёев Паралимпия чемпионлари билан телефон орқали суҳбатлашди
2 сентябрь 2024, 10:50
Президент Паралимпия чемпионлари Элбек Султонов, Ёрқинбек Одилов ва Асадбек Тоштемиров билан телефон орқали мулоқот қилди. Уларни ғалаба билан табриклаб, қолган иштирокчиларга муваффақият тилади. Аввалроқ давлат раҳбари Асила Мирзаёрова ва Қудратиллохон Маъруфхўжаев билан ҳам гаплашганди.
Бокс бўйича Ўзбекистон бош мураббийи — юрак хуружи, тайванлик боксчи ва мукофот пуллари ҳақида (видео)
30 август 2024, 10:26
Бокс бўйича Ўзбекистон бош мураббийи — юрак хуружи, тайванлик боксчи ва мукофот пуллари ҳақида (видео)
Бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи Тўлқин Қиличев «Газета.uz»га берган интервьюсида Париж Олимпиадасида юрак хуружига учрагани ва инглиз шифокорлар унга ёрдам бергани ҳақида гапирди. У тайванлик боксчи ва спортчиларга бериладиган мукофот пуллари ҳақида ҳам фикр билдирди.
Олимпия медаллари жадвали бизга нималар ҳақида ҳикоя қилади?
28 август 2024, 22:16
Шавкат Мирзиёев Париж олимпиадаси иштирокчилари билан учрашувда Financial Times колумнисти Саймон Купернинг «Олимпия медаллари жадвали бизга нималар ҳақида ҳикоя қилади?» номли мақоласидан иқтибос келтирди. «Газета.uz» ушбу мақоланинг таржимасини ҳавола этади.
Президент Олимпиада совриндорларини мукофотлади
23 август 2024, 12:07
Шавкат Мирзиёев Париждаги ёзги Олимпия ўйинларида натижаларга эришган спортчи ва мураббийлардан бир гуруҳини орден ва фахрий унвонлар билан мукофотлади. Рўйхат.
Олимпиадачи Ситора Турдибековага 1 хонали уй совға қилинди
14 август 2024, 13:04
Олимпиадачи Ситора Турдибековага 1 хонали уй совға қилинди
Париж-2024 ёзги Олимпиада ўйинларида қатнашган боксчи Ситора Турдибековага 1 хонали уй совға қилинди. Ҳокимликнинг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, хонадон тадбиркор томонидан берилган. Спортчи жинси баҳс-мунозараларга сабаб бўлган тайванлик боксчи Лин Ю Тинг билан жанг қилиб, ютқазганди.
Олимпиада совриндорларининг мураббийлари неча пулдан тақдирланди?
13 август 2024, 10:58
Парижда ўтган Олимпия ўйинларида олтин медаль олган спортчиларнинг мураббийлари 50 минг доллар, кумуш олганларнинг мураббийлари 25 минг доллар, бронза медалини олганларники эса 12 500 доллардан мукофотланди.
Пул, машина ва уй-жой. Олимпиада совриндорларига нималар берилди?
13 август 2024, 10:17
Пул, машина ва уй-жой. Олимпиада совриндорларига нималар берилди?
Олимпиада ғолиблари ва совриндорларига 50 мингдан 200 минг долларгача бўлган пул мукофотлари, Tahoe ва BYD Song Plus автомобиллари, шунингдек, икки қаватли коттежлар ва квартиралар берилди. «Президент совғаси» деб ёзилган мукофотларни бош вазир ва Сенат раиси топширди.
Тошкентда тантанали кутиб олинган олимпиядачилар — суратларда
13 август 2024, 09:30
Тошкентда тантанали кутиб олинган олимпиядачилар — суратларда
Париж Олимпиадасидан қайтган ўзбекистонлик спортчиларни тантанали кутиб олиш жараёнлари «Газета.uz» фотомухбири Мурод Юсуф репортажида.
Тошкентда Олимпия терма жамоаси тантанали кутиб олинди
12 август 2024, 23:35
Париждан қайтган Ўзбекистон олимпия терма жамоаси Тошкентда тантанали кутиб олинди. Аэропортда спортчиларни Сенат раиси, бош вазир ва бошқа расмийлар кутиб олди.
Ўзбекистон олимпия терма жамоаси Тошкент аэропортида кутиб олинади (спортчилар кортежи йўналиши)
12 август 2024, 13:32
12 август куни Ўзбекистон олимпия терма жамоаси Тошкент аэропортининг 3-терминалида тантанали кутиб олинади. Олимпиада чемпионлари ва совриндорлари аэропортдан МОҚ биносигача автобус кортежларида ҳаракатланади.
Ўзбекистон Париж Олимпиадасида 13-ўринни эгаллади, бу — мамлакат тарихидаги энг яхши натижа
11 август 2024, 23:04
Ўзбекистон Париж Олимпиадасида 13-ўринни эгаллади, бу — мамлакат тарихидаги энг яхши натижа
Париждаги Олимпиада Ўзбекистон учун мамлакат мустақил тараққиёти тарихида энг муваффақиятлиси бўлди. Республика 13 та медаль (8−2−3) билан 206 та давлат орасида умумий медаллар ҳисобида 13-ўринни, Марказий Осиёда ва МДҲда 1-ўринни ҳамда Осиёда 4-ўринни эгаллади.
«У ўзини яхши ҳис қилмоқда». Ўзбекистон бокс федерацияси — Тўлқин Қиличев ҳақида
11 август 2024, 17:26
«У ўзини яхши ҳис қилмоқда». Ўзбекистон бокс федерацияси — Тўлқин Қиличев ҳақида
Ўзбекистон бокс федерацияси бош мураббий Тўлқин Қиличевнинг юрак хуружидан кейинги ҳолатига изоҳ берди. «Ҳозирги кунда мураббийимизнинг соғлиги мўтадил, ўзини яхши ҳис қилмоқда. Бироз муолажалар олиши талаб этилади», — дея қайд этди ташкилот.
Ўзбекистон бокс жамоаси бош мураббийи ғалабани нишонлаш пайтида юрак хуружига учради
11 август 2024, 09:01
Бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи Тўлқин Қиличев Ҳасанбой Дўсматовнинг ғалабасини нишонлаётган вақтда юрак хуружига учради. Унга юрак-ўпка реанимацияси ва дефибрилатор қўллаган ҳолда Британия бокс жамоаси мутахассислари ёрдам берди.
Париж-2024: Баҳодир Жалолов икки карра Олимпия чемпиони бўлди
11 август 2024, 02:24
Ўзбекистонлик боксчи Баҳодир Жалолов финалда испаниялик рақибини мағлуб этиб, Париж Олимпиадасининг олтин медалини қўлга киритди. Бу унинг фаолиятидаги Токио-2020 дан кейинги иккинчи Олимпиада олтини бўлди.
Париж-2024: Таэквондо устаси Светлана Осипова Олимпиада совриндори бўлди
11 август 2024, 01:35
Париж Олимпиадасида таэквондочи Светлана Осипова финалгача етиб бориб, кумуш медални қўлга киритди. У Ўзбекистон тарихида Олимпиадада совриндор бўлган илк аёл таэквондочига айланди.
Париж-2024: Боксчи Абдумалик Халоков қирғизистонлик рақибини енгиб, Олимпиада чемпиони бўлди
11 август 2024, 01:10
Олимпиада финалида қирғизистонлик Мунарбек Сейитбек ўғлига қарши жанг қилган боксчи Абдумалик Халоков рақибини 5:0 ҳисобида мағлуб этди. У терма жамоага 7-олтин медални келтирди.
Париж-2024: Эркин курашчи Разамбек Жамалов терма жамоада 6-олтин медални қўлга киритди
10 август 2024, 23:31
Париждаги Олимпиада ўйинларида Ўзбекистон номидан курашаётган россиялик курашчи Разамбек Жамалов олтин медални қўлга киритди. Финалда у япониялик рақибини муддатидан аввал мағлуб этди. Бу Ўзбекистоннинг сўнгги 20 йил ичида эркин кураш бўйича олган илк Олимпия олтин медалидир.
Оғир атлетикачи Акбар Жўраев кумуш медалга эга чиқди
10 август 2024, 16:43
Акбар Жўраев Париж Олимпиадасида оғир атлетика бўйича кумуш медаль олди. У даст (185 кг) ва силтаб кўтаришда (219) умумий 404 кг тўплаб иккинчи ўринни эгаллади.
Париж-2024 тақвими: 10 август куни уч спортчимиз олтин медаль учун беллашади
10 август 2024, 11:13
Париж-2024 тақвими: 10 август куни уч спортчимиз олтин медаль учун беллашади
Олимпия ўйинларининг 15-кунида Ўзбекистоннинг 10 нафар атлети спортнинг 7 тури: бокс, кураш, бадиий гимнастика, таэквондо, оғир атлетика, замонавий бешкураш ва енгил атлетика бўйича чиқиш қилади. Яна икки боксчи ва эркин курашчимиз олтин медаль учун финал баҳсларини ўтказади.

Президент Узбекистана на встрече с призёрами Паралимпиады в Париже заявил, что подготовку к Играм-2028 «должны начать уже сейчас». «Нашей главной целью будет войти по итогам следующих Паралимпийских игр в „десятку“ сильнейших», — сказал он.
Указом президента спортсменам, достойно представившим Узбекистан на Паралимпиаде, а также их тренерам и работникам Национального паралимпийского комитета присвоены почётные звания, а также медали и ордена.
Мужская сборная Узбекистана по шахматам в первом туре шахматной олимпиады в Будапеште одержала победу над командой из Тринидада и Тобаго, хотя у двоих гроссмейстеров были проблемные позиции. Женская сборная уверенно расправилась с представителями Гаити.
Премьер Абдулла Арипов поздравил призёров и победителей Паралимпиады, добившихся исторического результата в Париже, и отметил вклад президента в их успех. «13-е место на Олимпиаде, 13-е место на Паралимпиаде! Возможно, кому-то не нравится цифра 13, но Узбекистану очень нравится», — сказал он.
Узбекистан завершил Паралимпийские игры в Париже на 13-м месте среди 168 делегаций, завоевав 26 медалей — 10 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых. Это лучший результат в истории страны. Победителей и призёров Игр торжественно встретят в Ташкенте вечером 9 сентября (маршрут).
Параатлетка Узбекистана Нурхон Курбанова завоевала 10-ю золотую медаль для Узбекистана на Паралимпийских играх. Она также обновила принадлежащий ей мировой рекорд. Пара-пауэрлифтер Руза Кузиева удостоилась «серебра».
Самая молодая параатлетка Узбекистана Шахина Йигиталиева завоевала серебряную медаль Паралимпиады в возрасте 15 лет. Она обновила паралимпийский рекорд, но её соперница обновила это достижение. Кумушхон Ходжаева также завоевала «серебро», а Учкун Куронбоев — «бронзу».
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил по телефону дзюдоиста Шерзода Намозова, ставшего чемпионом Паралимпиады во второй раз, и легкоатлета Хусниддина Норбекова, трёхкратного чемпиона Игр.
Паралимпиада в Париже ещё до её завершения стала самой успешной для Узбекистана за всю историю независимого развития страны. Девятое «золото» принёс 21-летний Толиббой Юлдашев в метании диска. Ещё одну «бронзу» завоевал Темур Гиязов в прыжках в высоту.
Параатлетка Узбекистана Сафия Бурханова завоевала серебряную медаль Паралимпиады в Париже. Это её третья паралимпийская медаль в карьере после «золота» в Токио и «серебра» в Рио. В копилке Узбекистана уже 18 медалей и 12-е место в общекомандном зачёте.
Хусниддин Норбеков впервые в истории Узбекистана стал трёхкратным чемпионом Паралимпийских игр, завоевав золотую медаль в толкании ядра. Он также обновил паралимпийский рекорд, который держался 16 лет. Это восьмое «золото» в копилке сборной страны (видео, фото).
Парадзюдоист Узбекистана Шерзод Намозов завоевал золотую медаль Паралимпиады, став двукратным чемпионом Игр.
Представитель Узбекистана Сервер Ибрагимов завоевал серебряную медаль Паралимпийских игр по стрельбе из пистолета на 50 метров. Это уже 15-я медаль национальной сборной.
Представители Узбекистана завоевали ещё три медали Паралимпийских игр. Бобур Омонов удостоился «золота», обновив свой же паралимпийский рекорд от 2021 года, Нурхон Курбанова стала трёхкратным призёром Игр, Дониёр Салиев получил «серебро».
Президент Узбекистана поговорил по телефону с чемпионами Паралимпиады Элбеком Султановым, Ёркинбеком Одиловым, Асадбеком Тоштемировым, Асилой Мирзаёровой и Кудратиллохоном Маруфходжаевым. Он поздравил их с победой и пожелал успеха всем участникам Игр.
Параатлет Узбекистана Ёркинбек Одилов стал чемпионом Паралимпийских игр в метании копья. Это пятое «золото» сборной на Играх.
Гулжаной Наимова завоевала серебряную медаль по тхэквондо на Паралимпийских играх. В финале против представительницы Великобритании она получила удар по лицу и не стала продолжать бой. Её унесли на носилках. После поединка она заявила, что чувствует себя хорошо.
Тхэквондист Асадбек Тоштемиров завоевал золотую медаль на Паралимпийских играх, победив всех соперников с крупным счётом. Это четвёртое «золото» Узбекистана на Играх-2024.
Параатлеты Узбекистана завоевали ещё две медали Паралимпийских игр. Элбек Султонов завоевал «золото» в толкании ядра, а Мохигул Хамдамова стала бронзовым призёром в метании диска.
Представители сборной Узбекистана завоевали ещё две медали на Паралимпиаде в толкании ядра. Кудратуллахон Маъруфхужаев удостоился золотой медали, а Толиббой Юлдашев — бронзовой. Узбекистан поднялся на 8-е место в медальном зачёте.