O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati organlari 2020 yilda to‘rtta teraktning oldini oldi, deb xabar berdi O‘zA DXX matbuot xizmatiga tayanib. Ularning ikkitasi O‘zbekistonda, ikkitasi MDH mamlakatlarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan edi, deyiladi xabarda.
DXX ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili 67 ta yashirin guruh faoliyatiga chek qo‘yildi. Bundan tashqari, ekstremizm va terrorizmga aloqadorlikda ayblanib, xorijda yashirinib yurgan 98 nafar O‘zbekiston fuqarosi mamlakatga olib kelindi hamda javobgarlikka tortildi.
747 kg dan ortiq giyohvand moddalar, 251 ming dona psixotrop tabletkalar, 594 dona qurol, 4781 dona o‘q-dori va 24,4 kg portlovchi moddalar noqonuniy muomaladan olindi, ta’kidlandi xabarda.
DXX xabariga ko‘ra, shuningdek, 540 dan ortiq korrupsiya bilan bog‘liq holatlarga chek qo‘yildi. Byudjet va kredit mablag‘larining talon-toroj qilinishi hamda maqsadsiz ishlatilishi bilan bog‘liq holatlar aniqlanib, 557 mlrd so‘m davlat foydasiga undirildi.
Noqonuniy migratsiya va odam savdosiga aloqador 102 ta jinoiy guruh fosh etilgan. Davlat chegarasidan noqonuniy olib o‘tilgan 58,3 mlrd so‘mlik tovar-moddiy boyliklar qo‘lga olingan.
Avvalroq, 2018−2019 yillarda Davlat xavfsizlik xizmati xorijiy maxsus xizmatlar bilan birgalikda to‘qqizta teraktning oldini olgani, ulardan ikkitasi O‘zbekiston hududida bo‘lganligi haqida xabar berilgan edi.
5 aprel kuni O‘zbekistonda Davlat xavfsizlik xizmati kuni nishonlanadi. 2018 yil shu kuni prezident Shavkat Mirziyoyev «O‘zbekiston Respublikasining Davlat xavfsizlik xizmati to‘g‘risida"gi qonunni imzolagan edi.

Органы Службы государственной безопасности Узбекистана в 2020 году предотвратили четыре террористических акта, сообщило УзА со ссылкой на пресс-службу СГБ. Два из них планировалось совершить в Узбекистане и два — в странах СНГ, говорится в сообщении.
По данным СГБ, в прошлом году была пресечена деятельность 67 подпольных групп экстремистских и террористических организаций. Кроме того, в страну были возвращены и привлечены к ответственности 98 граждан Узбекистана, скрывавшихся за границей из-за обвинений в причастности к экстремистским и террористическим организациям.
Из незаконного оборота в течение года было изъято более 747 кг наркотических средств, 251 тысяча штук психотропных таблеток, 594 единицы оружия, 4781 боеприпас и 24,4 кг взрывчатых веществ, отмечается в сообщении.
СГБ также сообщила о пресечении более 540 фактов, связанных с коррупцией. Благодаря пресечённым фактам хищения и нецелевого использования бюджетных и кредитных средств в пользу государства было взыскано 557 млрд сумов.
Было разоблачено 102 преступной группы, связанной с незаконной миграцией и торговлей людьми. Пресечено незаконное перемещение через государственную границу товарно-материальных ценностей на сумму более 58,3 млрд сумов.
Ранее сообщалось, что в 2018—2019 годах Служба государственной безопасности совместно с иностранными спецслужбами предотвратила девять террористических актов, из них два — на территории Узбекистана.
5 апреля в Узбекистане отмечается День СГБ. В этот день в 2018 году президент Шавкат Мирзиёев подписал закон «О Службе государственной безопасности Республики Узбекистан».