11 may kuni Nukus-To‘rtko‘l yo‘lining 225-kilometrida, Chilpiq yodgorligi qarshisida Cobalt, Nexia va Damas ishtirokida yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘ldi. Bu haqda Xabar.uz xabar berdi.
Mashinalar to‘qnashuvi natijasida 6 kishi — Cobalt yo‘lovchisi, Nexia`ning to‘rt yo‘lovchisi va Damas haydovchisi voqea joyida halok bo‘ldi. Nexia va Cobalt haydovchilari shifoxonaga yotqizilgan.
Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Foto: Zamon.uz.
12 may kuni soat 10:30 larda Cho‘ja-Haqqulobod yo‘lining 22-kilometrida, Namangan viloyati Norin tumanida uchta avtomobil ishtirokida yana bir fojiali YTH sodir bo‘ldi.
Viloyat IIB matbuot xizmatining xabar qilishicha, shu tumanda yashovchi fuqaro (1978) Nexia avtomobilida yo‘lning qarama-qarshi qismiga o‘tib, avval tumandoshi (1976) boshqaruvidagi Damas, so‘ngra Namangan tumanidan bo‘lgan boshqa bir haydovchi (1997) haydab kelayotgan UAZ bilan to‘qnashuv sodir etgan.
Natijada Nexia avtomobilining ikki yo‘lovchisi — Norin va Paxtachi tumanlarida yashagan fuqarolar (1959 va 1984 yillarda tug‘ilgan) voqea joyida hayotdan ko‘z yumdi.
Nexia haydovchisining o‘zi esa bosh miya chayqalishi, o‘ng ko‘krak qovurg‘a suyaklarini yopiq sinishi, o‘ng oyoq boldir suyagini yopiq sinishi, yo‘lovchilari, Namangan shahrida yashovchi fuqaro (1982) bosh miya chayqalishi, ikkala oyoq son suyagini yopiq sinishi, Andijon viloyati Izboskan tumanida yashovchi ayol (1982) bosh miya chayqalishi, ikkala ko‘z sohasi gematomasi tan jarohati olib, shifoxonaga yotqizilgan.
Ushbu holat bo‘yicha Norin tuman IIB huzuridagi TB tomonidan 2021 yil 12 may kuni O‘z.R JKning 266-moddasi 3-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Avvalroq «Gazeta.uz» Urganch yaqinida sodir bo‘lgan avtohalokatda 3 kishi, Farg‘ona viloyati Yozyovon tumanida 6 kishi, Qashqadaryoda sodir bo‘lgan avtohalokatda 7 kishi, jumladan ikki bolaning halok bo‘lgani haqida xabar bergan edi.
YHXBB ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar-mart oylarida O‘zbekistonda 1491 ta yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘lib, ularda 394 kishi hayotdan ko‘z yumdi, 1168 kishi turli darajada tan jarohatlari oldi.

11 мая на 225-м км автодороги Нукус-Турткуль напротив исторического памятника Чилпык произошло дорожно-транспортное происшествие с участием трёх автомобилей — Cobalt, Nexia и Damas, сообщает Xabar.uz.
В результате столкновения на месте происшествия погибли 6 человек — пассажир Cobalt, четыре пассажира Nexia и водитель Damas. Водители Nexia и Cobalt госпитализированы. Сейчас ведётся следствие.
Фото: Zamon.uz.
12 мая примерно в 10:30 произошло ДТП на 22-м км дороги Чужа-Хаккулобод в Нарынском районе Наманганской области, сообщила пресс-служба областного УВД.
Житель района (1978 г. р.) на автомобиле Nexia выехал на встречную полосу и столкнулся с Damas под управлением другого жителя района (1976), а затем ехавшим позади него УАЗ, которым управлял житель Наманганского района (1997).
В результате пассажиры Nexia — жители Нарынского и Пахтаабадского районов (1959 и 1984 г. р.) скончались на месте происшествия.
Водитель Nexia получил сотрясение мозга, закрытый перелом правого ребра грудной клетки, закрытый перелом правой ноги. Пассажиру этой машины, жителю Намангана (1982), диагностировали сотрясение мозга, закрытый перелом обеих ног, а жительнице Избасканского района (1982 года) — сотрясение мозга и гематому обоих глаз. Все они госпитализированы.
По данному факту следственный отдел при ОВД Нарынского района возбудил уголовного дело по части 3 статьи 266 (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее человеческие жертвы или катастрофу, либо иные тяжкие последствия).
Ранее «Газета.uz» сообщала о ДТП под Ургенчем, жертвами которого стали 3 человека, аварии в Язъяванском районе Ферганской области с 6 погибшими, а также ДТП в Кашкадарье, где погибли 7 человек, включая двух детей.
В январе-марте, по данным ГУБДД, в Узбекистане зарегистрировано 1491 дорожно-транспортное происшествие, в котором погибло 394 человека и телесные повреждения получило 1168.