Avgust oyida COVAX dasturi doirasida JSST tomonidan tan olingan vaksinalardan biri O‘zbekistonga yetkazib berilishi kutilmoqda.
Bu haqda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i o‘rinbosari Botir Qurbonov ma’lum qildi.
«Avgust oyida O‘zbekistonga COVAX dasturi doirasida AstraZeneca (CovieShield emas), Pfizer, Moderna yoki JSST tasdiqlagan boshqa vaksina kelishi kutilmoqda», — dedi u.
O‘zbekiston COVAX’ga avgust oyida qo‘shilgan. Dasturning maqsadi litsenziyalangan vaksinani uning barcha ishtirokchilari o‘rtasida teng ravishda taqsimlashdir. Mamlakatga 2 mlndan ortiq dozada AstraZeneca vaksinasini yetkazib berish rejalashtirilgan. Mart oyining o‘rtalarida 660 ming dozadan iborat birinchi partiya qabul qilingan.
Avvalroq, O‘zbekistonga Rossiyaning «Sputnik V» 240 ming dozasi va ZF-UZ-VAC2001 xitoy-o‘zbek vaksinasining 4,5 mln dozasi keltirilgan edi.
Yanvar oyida Sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari — Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i Bahodir Yusupaliyev O‘zbekistonga Pfizer va BionTech kompaniyalari tomonidan ishlab chiqarilgan 100 ming dona vaksina olib kelinishi haqida ma’lum qilgan edi.

В августе в рамках программы COVAX в Узбекистан ожидается поставка одной из вакцин, признанной Всемирной организацией здравоохранения. Об этом сообщил заместитель начальника Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Ботир Курбонов.
«В августе ожидается завоз одной из таких вакцин, как AstraZeneca (не CoviShield), Pfizer, Moderna или другой вакцины, признанной ВОЗ в рамках программы COVAX», — сказал он.
Узбекистан присоединился к COVAX в августе. Цель программы — равное распределение лицензированной вакцины среди всех её участников. В страну планируется поставить более 2 миллионов доз вакцины AstraZeneca. Первую партию из 660 тысяч доз страна получила в середине марта.
Ранее Узбекистан также получил 240 тысяч доз российского «Спутника V» и 4,5 миллиона китайско-узбекской вакцины ZF-UZ-VAC2001.
В январе заместитель министра здравоохранения — начальник Службы санэпидблагополучия Баходир Юсупалиев сообщал, что в Узбекистан ожидается поставка 100 тысяч доз вакцины Pfizer.