O‘zbekistonda bachadon bo‘yni saratonini tekshirish va odam papilloma virusini (HPV) davolash dasturiga asoslangan yangi innovatsion milliy skrining tizimi joriy etilmoqda. U Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining bachadon bo‘yni saratonini yo‘q qilish bo‘yicha global tashabbusi doirasida amalga oshiriladi, deb xabar berdi JSSTning Toshkentdagi vakolatxonasi «Gazeta.uz» ga.
Pilot dasturi mamlakatning ikki viloyatini qamrab oladi va odam papilloma virusi testini birlamchi skriningi uchun va HPV-musbat natijasiga ega ayollar uchun ikki xil strategiyadan foydalanadi. Dastur JSST, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Aholishunoslik jamg‘armasi (YUNFPA) va Saratonni tadqiq qilish xalqaro agentligi tomonidan Fransiya elchixonasining qisman ko‘magida ishlab chiqilgan.
Bachadon bo‘yni saratonining 90% HPV infeksiyasidan boshlanadi, deyiladi JSST xabarida. Ushbu infeksiyani erta aniqlash va davolashni yo‘lga qo‘yish bilan davolasa bo‘ladi. Muntazam skrining, erta tashxis qo‘yish va o‘z vaqtida davolash bachadon bo‘yni saratoni bilan og‘rigan bemorlarni davolay oladi. Ushbu uchta yondashuvni muvaffaqiyatli amalga oshirish 2050 yilga kelib, yangi holatlarni 40% ga kamaytirishi va dunyo bo‘ylab 5 millionga yaqin o‘limning oldini olishi mumkin.
«Bachadon bo‘yni saratoni yo‘q qilingan birinchi saraton bo‘lishi mumkin. Ayollarni muntazam skrining qilish va qizlarni odam papilloma virusiga qarshi emlash orqali biz bachadon bo‘yni saratoni bilan kasallanishni kamaytira olamiz», — dedi JSSTning O‘zbekistondagi vakili doktor Leanne Kuppens.
Bachadon bo‘yni saratoni bilan kasallanish va u bilan bog‘liq o‘lim ayollar salomatligiga jiddiy tahdid soladi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ta’kidlashicha, O‘zbekistondagi ayollar orasida saratonning bu turi tarqalishi bo‘yicha ikkinchi o‘rinda turishi va u sababli kelib chiqadigan o‘lim holatlari bo‘yicha uchinchi o‘rindaligiga qaramay, u haqidagi xabardorlik darajasi pastligicha qolmoqda, ayniqsa, qishloq ayollari orasida.
BMTning Aholishunoslik jamg‘armasining O‘zbekistondagi vakili Yu Yu ta’kidlashicha, ixtiyoriy ishtirok, taklif etilayotgan xizmatlar sifati va davolanish imkoniyatlari loyihani amalga oshirishning uchta muhim elementi hisoblanadi. Uning qayd etishiga ko‘ra, «keng skrining ko‘pgina bemorlarni aniqlashga yordam beradi, bu esa saraton kasalligini davolash xizmatlariga bo‘lgan talabni oshiradi».
Pilot dasturi Toshkent viloyatining Chirchiq shahrida 6000, Qoraqalpog‘istonda 50 ming nafar ayolni qamrab oladi va O‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimida bachadon bo‘yni saratoni uchun birlamchi skriningning milliy strategiyasi va dasturini ishlab chiqishga o‘z hissasini qo‘shishi kerak. Dasturning maqsadi — saratondan oldingi holatlarni to‘g‘ri davolashni ta’minlash, bachadon bo‘yni invaziv saratoni bilan og‘rigan ayollarni mutaxassis shifokorlarga yuborish, ushbu kasallik bo‘yicha skrining ma’lumotlarining elektron reyestrini ishlab chiqishni boshlash va sifatni nazorat qilish hamda baholash tizimini joriy etish xisoblanadi.
2019 yildan boshlab O‘zbekistonda milliy emlash dasturi doirasida 9 yoshli qizlardan iborat kogort guruhi odam papilloma virusiga qarshi emlandi. Joriy yilning noyabr oyida dasturga HPV vaksinasini oladigan 12−13 yoshli qizlarning qo‘shimcha kogortasi kiritiladi.
«Gazeta.uz» odam papilloma virusi nima va vaksina haqida bilish kerak bo‘lgan batafsil materialni e’lon qilgan.

В Узбекистане внедряется новая инновационная национальная система скрининга на рак шейки матки на основе программы тестирования и лечения вируса папилломы человека (ВПЧ). Она будет реализована в рамках глобальной инициативы Всемирной организации здравоохранения по ликвидации рака шейки матки, сообщили «Газете.uz» в представительстве ВОЗ в Ташкенте.
Пилотная программа охватит два региона страны и предусматривает использование теста на ВПЧ для первичного скрининга и двух различных стратегий сортировки ВПЧ-положительных женщин. Программа была разработана ВОЗ, Министерством здравоохранения, Фондом ООН в области народонаселения (ЮНФПА) и Международным агентством по изучению рака (МАИР) при частичной поддержке посольства Франции.
90% случаев рака шейки матки начинаются с инфекции, вызванной ВПЧ, говорится в сообщении ВОЗ. Эта инфекция излечима при условии раннего выявления и надлежащего лечения. Регулярный скрининг, ранняя диагностика и своевременное лечение способны излечить пациентов с раком шейки матки. Успешная реализация этих трёх подходов может к 2050 году на 40% уменьшить количество новых случаев заболевания и предотвратить 5 миллионов связанных с ними случаев смерти в мире.
«Рак шейки матки может стать первым видом рака, который когда-либо удалось ликвидировать. Благодаря регулярному скринингу женщин и вакцинации девочек против вируса папилломы человека мы можем снизить заболеваемость раком шейки матки», — отметила представитель ВОЗ в Узбекистане д-р Лианн Куппенс.
Заболеваемость раком шейки матки и связанная с ней смертность представляют серьёзную угрозу для здоровья женщин. Осведомленность о раке шейки матки остаётся на низком уровне, особенно среди сельских женщин, несмотря на то, что среди женщин Узбекистана этот вид рака занимает второе место по распространённости и является третьей по значимости причиной смерти от рака, подчёркивают в ВОЗ.
Представитель ЮНФПА в Узбекистане Ю Ю отметил, что тремя важными элементами в реализации проекта являются добровольное участие, качество предлагаемых услуг и доступ к лечению. Он подчеркнул, что «более масштабный скрининг будет способствовать выявлению большего числа пациентов, что повысит спрос на услуги по лечению рака».
Пилотная программа охватит 6000 женщин в городе Чирчике Ташкентской области и 50 тысяч в Каракалпакстане и должна способствовать разработке национальной стратегии и программы первичного скрининга на рак шейки матки в системе здравоохранения Узбекистана. Задачами программы являются обеспечение надлежащего лечения предраковых состояний, направление женщин с инвазивным раком шейки матки к врачам- специалистам, инициирование разработки электронного реестра данных скрининга на это заболевание и внедрение системы оценки и контроля качества.
С 2019 года в Узбекистане в рамках национальной программы иммунизации вакцинацию против ВПЧ проходит когортная группа девочек в возрасте 9 лет. В ноябре текущего года программой будет охвачена дополнительная когортная группа девочек в возрасте 12−13 лет, которая получит вакцину против ВПЧ.
«Газета.uz» публиковала подробный материал о том, что такое вирус папилломы человека и что нужно знать о вакцинации.