2 oktabr kuni taxminan 15:00 da Toshkentning Yangihayot tumanida Chinor va Polvonyor ko‘chalari chorrahasida o‘lim bilan yakunlangan yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘ldi. Bu haqda poytaxt IIBB matbuot xizmati xabar qildi.
Toshkent viloyatilik Abduvoris K. (2001 yilda tug‘ilgan) ishonchnoma asosida Damas avtomobilini (davlat raqami 01894 YeNA) boshqarar ekan, yo‘l chetida turgan to‘rt o‘quvchini urib yuboradi. So‘ngra Timur M. (1989) boshqaruvidagi Nexia bilan to‘qnashadi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, haydovchi boshqaruvni yo‘qotgan (tezlikni juda oshirib yuborgan).
YTH natijasida uch piyoda — o‘rta maktabning 10-sinf o‘quvchilari — Gleb K. (2005), Sarmat M. (2005) va Temur X. (2006) — og‘ir tan jarohatlari bilan kasalxonaga yotqizilgan. Ikkala mashinaning haydovchilari ham tan jarohatlari bilan shifoxonaga yotqizilgan.
Yana bir piyoda, 10-sinf o‘quvchisi Artyom Igumnov (2004 y.t.) to‘qnashuv natijasida tan jarohatlari olib, tibbiyot muassasasiga olib ketish yo‘lida vafot etdi.
Foto: Oksana Dondukova / Facebook.
Mazkur holat yuzasidan Toshkent shahar IIBB tergov boshqarmasi tomonidan Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismida nazarda tutilgan jinoyat (transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish odam o‘lishiga sabab bo‘lsa) alomatlari bilan jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Tergov harakatlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Toshkent viloyatida sodir etilayotgan YTHlarning har beshinchisi Damas avtomobillari ishtirokida bo‘layotgani haqida xabar qilingan edi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Damas rusumli avtoulovlarni aksariyat 20−30 yoshlardagi fuqarolar boshqaradi.

2 октября примерно в 15:00 на пересечении улиц Чинор и Полвонёр в Янгихаётском районе Ташкента произошло дорожно-транспортное происшествие со смертельным исходом, сообщила пресс-служба ГУВД столицы.
Уроженец Ташкентской области Абдуворис К. (2001 года рождения), на основании доверенности находясь за рулём автомобиля Damas (госномер 01894 ЕНА) совершил наезд на четверых школьников, стоявших на обочине дороги, а также столкнулся с автомобилем Nexia, которым на основании доверенности управлял Тимур М. (1989). По предварительным данным, водитель «не справился с управлением» (превысил разрешённую скорость).
В результате ДТП трое пешеходов — ученики 10 класса средней школы — Глеб К. (2005), Сармат М. (2005) и Темур Х. (2006) рождения — с серьёзными травмами были госпитализированы. Водители обоих автомобилей также доставлены в больницу с телесными повреждениями.
Ещё один пешеход — ученик 10 класса Артём Игумнов (2004) в результате наезда получил травмы, несовместимые с жизнью и скончался на пути в медицинское учреждение.
Фото: Оксана Дондукова / Facebook.
По данному факту следственное управление ГУВД Ташкента возбудило уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного частью 2 статьи 266 Уголовного Кодекса (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее смерть человека). Ведётся следствие.
В мае в Янгиарыкском районе Хорезмской области автомобиль Nexia совершил наезд на шестерых старшеклассников. От полученных травм трое скончались на месте, ещё один — в больнице. В другом ДТП в Ургенчском районе грузовик сбил двух учащихся второго класса, один из них погиб на месте происшествия.
В конце июля в Юнусабадском районе Ташкента в результате наезда Nexia-2 погиб юноша. В Сарыасийском районе Сурхандарьи 11 сентября Matiz насмерть сбил 12-летнюю девочку, после чего врезался в дерево. 13 сентября в Намангане водитель ВАЗ-2101 сбил третьеклассника, который от полученных травм скончался в больнице.