Olmaliq shahrida yashovchi, 1988 y.t. fuqaro S.Sh.S. qalbaki 100 ming so‘mlik kupyuradan iborat jami 50 mln so‘mni 5 mln so‘mga sotayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olindi. Bu haqda DXX axborot xizmati xabar berdi.
Shuningdek, S.Sh.S. ning yashash manzilida 2 mln 600 ming so‘m miqdoridagi qalbaki 100 ming so‘mlik kupyuralar borligi aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olingan.
Dastlabki surishtiruv harakatlari davomida ushbu qalbaki pullar Olmaliq shahrida yashovchi, 1999 y.t. U.M.X. va Piskent tumanida istiqomat qiluvchi, 2001 y.t. M.S.X. lar tomonidan kompyuter va rangli printer yordamida tayyorlanganligi ma’lum bo‘lib, ular ham hibsga olingan.
Shuningdek, ushlangunga qadar ular tomonidan jami 210 mln so‘m miqdoridagi qalbaki 100 ming so‘mlik kupyuralar muomalaga chiqarib yuborilganligi aniqlandi.

Житель Алмалыка С. Ш. 1988 года рождения задержан при продаже поддельных купюр номиналом 100 тысяч сумов на сумму 50 млн сумов за 5 млн сумов, сообщила пресс-службе СГБ.
Операцию провели сотрудники Ташкентского областного управления СГБ и территориального управления Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Позже в доме С. Ш. были найдены поддельные купюры в 100 тысяч сумов на сумму 2,6 млн сумов.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что подделки на цветном принтере изготовили житель Алмалыка У. М., 1999 года рождения, и житель Пскентского района Ташкентской области М. С., 2001 года рождения.