Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti 11 mamlakatda 151 ta salmonellyoz holati bakteriya bilan zararlangan Belgiya shokoladini iste’mol qilish natijasida yuzaga kelganini aniqladi. Birinchi holatlar 27 mart kuni qayd etilgan edi.
Tashkilotning qayd etishicha, zararlangan shokolad mahsulotlari kamida 113 mamlakatga tarqatilgan.
Xalqaro oziq-ovqat xavfsizligi idoralari tarmog‘i (INFOSAN) tomonidan 10 aprel kuni global yuqumli kasallik haqida ogohlantirish e’lon qilindi. Shu bilan birga, KKinder Surprise, Kinder Mini Eggs, Kinder Surprise Maxi va Kinder Schoko-Bons brendlari kabi mahsulotlarni qaytarib olish boshlandi, deb yozadi BMT matbuot xizmati.
Tashkilot bayram kunlari shokolad mahsulotlari keng tarqalganini hisobga olib, boshqa mamlakatlarda ham bunday holatlar yuzaga kelishi mumkinligidan ogohlantirdi.
Infeksiyaning bundan keyin ham tarqalish xavfi saqlanib qolmoqda, kasallikning og‘irligi haqidagi ma’lumotlar hamon cheklangan, deyiladi xabarda.
JSST aholiga umumiy oldini olish choralarini eslatmoqda:
- qo‘llarni sovun va suv bilan yuvish, ayniqsa uy hayvonlari va qishloq hayvonlari bilan aloqa qilgandan keyin yoki hojatxonadan foydalangandan so‘ng;
- to‘g‘ri pishirish;
- faqat pasterizatsiyalangan yoki qaynatilgan sutdan foydalanish;
- muzdan saqlanish, agar u xavfsiz suvdan tayyorlangan bo‘lmasa;
- meva va sabzavotlarni yaxshilab yuvish.
Ishlab chiqaruvchilardan salmonellyozning oldini olish uchun oziq-ovqat zanjirining barcha bosqichlarida, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash, ishlab chiqarish va tayyorlash uchun ham savdo korxonalarida, ham uyda nazorat choralarini amalga oshirish talab qilinadi.
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligining «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishicha, respublikada mahsulotlarni iste’mol qilgandan keyin salmonellyoz bilan kasallanish holatlari qayd etilmagan.
Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi tahririyat so‘roviga ko‘ra, iste’molchilar tomonidan hech qanday shikoyat kelib tushmagani va shunga ko‘ra, olib kirilayotgan partiyalarni tekshirish choralari ko‘rilmaganini bildirdi.

Всемирная организация здравоохранения установила, что 151 случай заболевания сальмонеллёзом в 11 странах мира вызваны потреблением заражённого бактерией бельгийского шоколада. Сообщения о первых случаях стали поступать 27 марта.
Заражённая шоколадная продукция была распространена по меньшей мере в 113 странах, отмечает организация.
Глобальное предупреждение об опасности инфекции было выпущено Международной сетью органов по безопасности пищевых продуктов (ИНФОСАН) 10 апреля. Тогда же был инициирован отзыв продукции, включая бренды Kinder Surprise, Kinder Mini Eggs, Kinder Surprise Maxi и Kinder Schoko-Bons, пишет пресс-служба ООН.
ВОЗ указывает, что 150 генетически связанных с бактерией Salmonella Typhimurium, тип последовательности 34, случаев заболевания были зарегистрированы в Европе, и один случай — в США.
Существует вероятность появления случаев в других странах, учитывая широкое распространение шоколадной продукции во время праздников, предупреждает организация. Информация о тяжести заболевания пока ещё ограничена.
ВОЗ напоминает общие меры профилактики для населения:
- мытьё рук водой с мылом, особенно после контакта с домашними и сельскохозяйственными животными или после посещения туалета;
- правильное приготовление пищи;
- употребление только пастеризованного или кипячёного молока;
- отказ от льда, если он не сделан из безопасной воды;
- тщательное мытьё фруктов и овощей.
Для производителей профилактика сальмонеллёза требует принятия мер контроля на всех этапах пищевой цепочки, от сельскохозяйственного производства до переработки, изготовления и приготовления продуктов питания как в коммерческих учреждениях, так и в домашних условиях.
«Газете.uz» сообщили в Министерстве здравоохранения Узбекистана, что случаев сальмонеллёза после употребления продукции по республике не зарегистрировано.
В Агентстве по защите прав потребителей на запрос редакции сообщили, что жалоб от потребителей не поступало и, соответственно, мер по проверке ввезённых партий, не было.