O‘zbekistonda Xalqaro tibbiy-sanitariya qoidalari (IHR 2005) ijrosini birgalikda tashqi baholash boshlandi. Shu maqsadda Buyuk Britaniya hukumatining sog‘liqni saqlash va favqulodda vaziyatlar bo‘yicha katta maslahatchisi doktor Mark Salter boshchiligidagi ekspertlar guruhi Toshkentga yetib keldi.
Ekspertlar missiyasi Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining (JSST) O‘zbekistondagi vakolatxonasi tomonidan Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etildi, deb xabar berdi «Gazeta.uz»ga JSST vakolatxonasi matbuot xizmati.
Dunyoda xavfli kasalliklarning tarqalish xavfi hali ham saqlanib qolmoqda. COVID-19 favqulodda vaziyatlarga, xususan, pandemiyaga tayyor bo‘lish qanchalik muhimligini ko‘rsatdi, dedi O‘zbekiston sog‘liqni saqlash vaziri Behzod Musayev poytaxtda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda.
«Biz Xalqaro tibbiy-sanitariya qoidalarini amalga oshirish yo‘lidan bormoqdamiz. Biz bu baholashni uzoq kutdik, buni xohlagandik va baholash natijalari bo‘yicha olinadigan tavsiyalar favqulodda vaziyatlarga tayyorlanish bo‘yicha yangi yondashuvlarni ishlab chiqishga imkon beradi deb umid qilamiz», — dedi u.
Yig‘ilishda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i Bahodir Yusupaliyev, BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori Roli Astxana, JSST vakolatxonasi rahbari doktor Lian Kuppens, Oliy Majlis Senati, vazirlik va tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Xalqaro tibbiy-sanitariya qoidalari 2005 yilda Jahon sog‘liqni saqlash assambleyasining 58-sessiyasida qabul qilingan. Ularning qo‘llanilish sohasi va maqsadi kasalliklarning xalqaro miqyosda tarqalishining oldini olish, ulardan himoyalash, ularga qarshi kurashish va aholi sog‘lig‘ini saqlash uchun xavflarga mos keladigan hamda xalqaro sayohat va savdo-sotiqqa halaqit qilmaydigan jamoat sog‘lig‘ini saqlash bo‘yicha choralar ko‘rishdan iboratdir.
IHR ma’lum kasalliklar bilan cheklanib qolmay, balki yangi va doimiy o‘zgarib turadigan jamoat salomatligi xavflariga nisbatan qo‘llanilib, ular uzoq muddat davomida kasallikning paydo bo‘lishi va tarqalishiga xalqaro javoblarga mos keladigan tarzda ishlab chiqilgan. IHR, shuningdek, xalqaro sayohat va transportda, aeroportlar, portlar va yer usti o‘tish joylarida sog‘liqni saqlashda ishlatiladigan muhim sog‘liqni saqlash hujjatlari uchun huquqiy asos yaratadi.
JSST vakolatxonasi qayd etganidek, baholash 19 ta texnik yo‘nalishda amalga oshiriladi, jumladan:
- normativ-huquqiy asos, siyosat va moliyalashtirish;
- biologik xavfsizlik va bio himoyalanganlik;
- milliy laboratoriya xizmatlari;
- zoonoz kasalliklari;
- kirish punktlari, oziq-ovqat xavfsizligi;
- immunizatsiya;
- xodimlar malakasini oshirish, epid nazorat va ma’lumotlarni taqdim etish, tibbiy javob uskunalari va xodimlarni yuborish va olish/qabul qilish;
- favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlikni ta’minlash, favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish operatsiyalari;
- sog‘liqni saqlash va xavfsizlik organlari o‘rtasidagi aloqani ta’minlash, xavflar haqida xabardor qilish;
- radiatsiyaviy xavfsizlik, kimyoviy xavfsizlik;
- IHR faoliyati va antimikrobiyal preparatlarga chidamlilik, aloqa va targ‘ibot ishlarini olish borishni muvofiqlashtirish.
Qo‘shma baholash hafta oxirigacha davom etadi. Mutaxassislar tegishli vazirlik va idoralar vakillari bilan birgalikda joylarda bo‘lib, mamlakat favqulodda vaziyatlarga qay darajada tayyorligi, qaysi yo‘nalishlarni rivojlantirish va kuchaytirish zarurligi bilan tanishadi.

В Узбекистане началось проведение совместной внешней оценки реализации Международных медико-санитарных правил (ММСП 2005). Для этой цели в Ташкент прибыла группа экспертов, возглавляемая д-ром Марком Салтером, старшим советником правительства Великобритании по вопросам здравоохранения и чрезвычайных ситуаций. Миссия экспертов была организована представительством Всемирной организации здравоохранения в Узбекистане в сотрудничестве с Министерством здравоохранения, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе представительства ВОЗ.
В мире сохраняется возможность для распространения опасных болезней. COVID-19 показал, как важна готовность к чрезвычайным ситуациям, в частности, к пандемиям, отметил на состоявшемся в столице совещании министр здравоохранения Узбекистана Бехзод Мусаев.
«Мы находимся на пути внедрения Международных медико-санитарныx правил. Мы долго ждали этой оценки, мы этого хотели и надеемся, что рекомендации, которые будут получены по результатам оценки, позволят выработать новые подходы готовности к чрезвычайным ситуациям», — сказал он.
В совещании приняли участие директор Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья д-р Баходир Юсупалиев, постоянный координатор ООН в Узбекистане Роли Астхана, глава представительства ВОЗ д-р Лианн Куппенс, представители Сената Олий Мажлиса, министерств и ведомств.
Международные медико-санитарные правила были приняты в 2005 году на 58-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения. Цель и область их применения состоят в предотвращении международного распространения болезней, предохранении от них, борьбе с ними и принятии ответных мер на уровне общественного здравоохранения, которые соизмеримы с рисками для здоровья населения и которые не создают излишних препятствий для международных перевозок и торговли.
Поскольку ММСП не ограничиваются конкретными болезнями, но применяются к новым и постоянно изменяющимся рискам для здоровья населения, они предназначены для того, чтобы в течение длительного времени соответствовать международным мерам в ответ на возникновение и распространение болезней. ММСП также обеспечивают правовую основу для важных медико-санитарных документов, применяемых для международных поездок и транспорта, а также для санитарной защиты в аэропортах, портах и наземных транспортных узлах.
Как отметили в представительстве ВОЗ, оценка будет проводиться по 19 техническим направлениям, в том числе:
- нормативно-правовая база, политика и финансирование;
- биологическая безопасность и биозащищенность;
- национальные лабораторные службы;
- зоонозные болезни;
- пункты въезда, безопасность пищевых продуктов;
- иммунизация; повышение квалификации кадров, эпиднадзор и подача сведений, отправка и получение/приём медицинских средств реагирования и персонала;
- обеспечение готовности к чрезвычайным ситуациям, операции чрезвычайного реагирования;
- обеспечение связи между органами общественного здравоохранения и органами безопасности, информирование о рисках;
- радиационная безопасность, химическая безопасность;
- координация, коммуникация и агитационно-разъяснительная деятельность по вопросам ММСП и устойчивость к противомикробным препаратам.
Совместная оценка продлится до конца недели. Эксперты вместе с представителями соответствующих министерств и ведомств побывают на местах, чтобы ознакомится с тем, насколько страна готова к чрезвычайным ситуациям и какие направления необходимо развивать и усиливать.