26 noyabr kuni A-373 Toshkent-O‘sh-Andijon avtomagistralining 389−390-kilometrlari oralig‘ida Isuzu avtobusi va yuk mashinasi to‘qnashishi natijasida halok bo‘lganlar soni yana bir nafarga ortib, to‘rt kishiga yetdi. Bu haqda SSV matbuot xizmati xabar qildi.
Avvalroq ushbu yo‘l-transport hodisasi oqibatida 3 nafar fuqaro voqea joyida vafot etgani, 38 nafar yo‘lovchi turli jarohatlar bilan shifoxonaga yotqizilgani haqida xabar bergan edik.
Ayni paytda Sog‘liqni saqlash vazirligi nazoratida bo‘lgan ushbu bemorlardan 4 nafariga tibbiy xulosalar ijobiy bo‘lgani uchun ambulator sharoitda davolanish uchun uyiga ruxsat berildi.
Xabarda qayd etilishicha, o‘ta og‘ir ahvoldagi yana bir nafar bemor amalga oshirilgan reanimatsion choralarga qaramasdan vafot etdi. Ushbu fuqaro shifoxonaga «Bosh miyaning og‘ir darajada lat yeyishi. Miya o‘zagi shikastlanishi. Qorin bo‘shlig‘i a’zolari yopiq jarohati. Jigar segmentlarining ezilib yorilishi. Chap bilak suyagining ochiq sinib siljishi. O‘ng boldir sohasi old yuzasi va o‘ng qo‘l tirsak sohalarining 2-darajali kuyishi. 3-darajali travmatik shok» tashxisi bilan olib kelingan. Unda belgilangan standartlar bo‘yicha barcha zarur amaliyotlar o‘tkazilgan.

Число погибших в результате аварии автобуса Isuzu и фуры на трассе А-373 Ташкент-Ош-Андижан 26 ноября увеличилось на одного человека и составило четыре, сообщила во вторник пресс-служба Министерства здравоохранения.
Мы писали, что на месте скончались 3 человека и 38 получили травмы. Многим потребовалась операция. Из столицы были отправлены бригады врачей под руководством руководителя Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи.
В сообщении говорится, что скончавшийся пострадавший находился в крайне тяжёлом состоянии и реанимационные процедуры не помогли его спасти. У него было повреждение головного мозга тяжёлой степени, внутренняя травма органов брюшной полости, разрыв сегментов печени, открытый перелом запястья, ожог правой голени и правого локтя, травматический шок третьей степени.
Сейчас в больницах остаются 33 человека. Четыре пациента были отпущены домой на основании положительного медицинского заключения.
Одиннадцать пациентов находятся в Андижанском филиале РНЦЭМП, 16 — в отделениях скорой помощи Асакинского района, 4 — Бустанского района и 2 — Шахриханского района.