1-iyul, shanba kuni yana ikki poytaxtlik velosipedchi yo‘l-transport hodisalaridan jabrlandi. “Gazeta.uz” mutasaddilarning e’tiborini tegishli velosport infratuzilmasi yo‘qligi hamda O‘zbekiston ko‘cha va yo‘llarida velosipedchilar har kuni duch keladigan xavf-xatarlarga qaratish maqsadida bunday hodisalar to‘g‘risida xabar berishda davom etadi.
Birinchi hodisa Mirzo Ulug‘bek tumanida, Temur Malik va G‘azalkent ko‘chalari chorrahasida, ikkinchisi esa Yunusoboddagi “Universam” savdo markazi yaqinida sodir bo‘lgan. Jarohat olgan velosipedchilar “Gazeta.uz”ga anonimlik sharti bilan tafsilotlarni so‘zlab berishdi. Birinchi velosipedchining yetkazilgan zararni qoplagan haydovchiga nisbatan da’vosi yo‘q. Ikkinchisi esa shaxsiy sabablarga ko‘ra oshkor bo‘lishini xohlamasligini aytdi.
Velosipedchi A. A. Temur Malik ko‘chasi bo‘ylab soat 20:00 da harakatlanib ketayotib, Matiz avtomobili bilan to‘qnashib ketgan.
“Men to‘g‘ri svetoforning yashil chirog‘idan o‘tib ketdim. Qayerdandir yo‘lning qarama-qarshi tomonidan Matiz chapga [G‘azalkent ko‘chasiga] burila boshladi. Shu tarzda yon tomondan yo‘limni to‘sib qo‘ydi”, — dedi jabrlanuvchi.
Velosipedchi oldingi g‘ildiragini avtomobilning yon orqa qismiga urib olgan, to‘qnashuv kuchi tufayli yelkasini mashinaga urgan, keyin esa asfaltga uchib ketgan. Erkak qo‘li, tizzasi va bilagidagi jarohatlar bilan qutulib qolgan.
Matiz haydovchisi YPX xodimi bo‘lib chiqdi. U baxtsiz hodisani qayd etmaslikni so‘ragan va velosipedni mashinaga yuklagan holda sportchini travmatologiya markaziga olib ketgan. Tibbiy ko‘rikdan o‘tish va kerakli dori-darmonlar uchun 500 ming so‘m, buzilgan velosiped uchun ham 3 mlnso‘m to‘lagan.
“Haydovchi ustidan hech qanday shikoyatim yo‘q. U meni tashlab ketmadi va savdolashmadi”, — dedi jabrlanuvchi.
Bu kabi hodisa A.A. bilan birinchi marta sodir bo‘layotganiga qaramasdan, u, boshqa velosipedchilar kabi, umuman shaharda velosiped haydash xavfsiz emasligini ta’kidladi.
“Agar avtomagistralda velosipedchilar uchun alohida yo‘lak ajratilsa va uning butun uzunligi bo‘ylab, masalan, ustunlar bilan o‘ralgan bo‘lsa, vaziyatni o‘zgartirish mumkin. Xavfli haydaganlik uchun ham qattiqroq jazo qo‘llanilishi kerak. Ehtiyotsiz haydovchilarni 15 kunga qamoqqa olish kerak”, — deb hisoblaydi jabrlanuvchi.
Ikkinchi holatda, 1-iyul kuni soat 19:30 larda IBR yoqilg‘i quyish shoxobchasi yonidan “Universam” yo‘nalishida harakatlanayotgan voyaga yetmagan velosipedchi B.B YTHga uchradi.
“Chap tomonga qaradim — mashinalar yoqilg‘i quyish shoxobchasiga kirmayotgandi. Oldinga yurdim. Asfalt ho‘l edi. So‘nggi lahzada AYOQSHga kiradigan tomondan Matiz sekin chiqib keldi va zebra ustida to‘xtadi. Men tormoz bosdim. Asfalt ho‘lligi uchun to‘xtay olmadim va bir tomonga yiqildim, velosiped esa mashina tomonga uchib ketdi”, — dedi jabrlanuvchi.
Velosipedchining qo‘li va soni shilingan. Mashinaning esa g‘ildirak qopqog‘i singan. Haydovchi uni olib ketish uchun tushgan, u ham huquq-tartibot idorasi xodimi bo‘lib chiqdi. Erkak formada bo‘lgan. V.V.ning so‘zlariga ko‘ra, u indamay qalpoqchani olib, velosipedni chetga surgan va mashinaga o‘tirib, haydab ketgan.
YTH sodir bo‘lgan joy.
Jabrlanuvchi mashina raqamini eslab qolgan, lekin ariza yozmoqchi emas. “Menimcha, sizga intervyuning o‘zi yetadi. Jiddiy jarohatlarim yo‘q”, — dedi yigit.
Velosipedchining aytishicha, u allaqachon bir marta kichik YTHga uchragan ham. Uning so‘zlariga ko‘ra, shaharda xavfsiz ko‘chalar yo‘q.
“Veloterapiya” Facebook-hamjamiyati ma’muri Yuriy Xramovning aytishicha, yo‘l harakati holati xavfli bo‘lgani va velosipedchilar bilan sodir bo‘layotgan YTHlar ko‘paygani sababli ko‘plab triatlonchilar so‘nggi paytlarda mashg‘ulotlarga borishdan qo‘rqishmoqda.
Avvalroq “Gazeta.uz” 18-iyun kuni Toshkent-Chorvoq yo‘lida velosipedchi Nikolay Sderjikovni mashina urib ketgani haqida yozgan edi. Haydovchi yordam berish uchun to‘xtamadi. Ushbu marshrutda velosipedchilar muntazam ravishda uriladi.
May oyi oxirida shu yerda velosport bo‘yicha o‘smirlar o‘rtasida Osiyo chempioni Anna Kuskova bilan ham YTH yuz berdi. U jamoadoshi bilan Yangi O‘zbekiston ko‘chasi bo‘ylab haydab ketayotgan bo‘lgan. Ko‘chaning Toshkent-Chorvoq avtomobil yo‘li bilan kesishgan chorrahasida avtomobillar harakatlanishi taqiqlangan joyda bir mashina orqaga burilib, uni urib yuborgan.
Anna Kuskovani 2022-yil sentabrida ham mashina urib yuborgan edi. O‘shanda sportchi juda og‘ir jarohatlar olgandi. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, voqea sodir bo‘lgan vaqtda haydovchi telefonga qarab turgan.

В субботу, 1 июля, в дорожно-транспортных происшествиях пострадали ещё два столичных велосипедиста. «Газета.uz» продолжает сообщать о таких инцидентах, чтобы привлечь внимание властей к отсутствию должной велоинфраструктуры и рискам, которым ежедневно подвергаются велосипедисты на улицах и дорогах Узбекистана.
Первый инцидент произошёл в Мирзо-Улугбекском районе на перекрёстке улиц Темура Малика и Газалкент, второй — недалеко от магазина «Универсам» на Юнусабаде. Пострадавшие велосипедисты рассказали «Газете.uz» подробности на условиях анонимности. Первый велосипедист не имеет претензий к водителю, возместившему ущерб. Второй сказал, что не хочет огласки по личным причинам.
Велосипедист А. А. ехал по улице Темура Малика в 20:00, когда произошло столкновение с автомобилем Matiz.
«Я проезжал на зелёный свет светофора прямо. Откуда ни возьмись, с противоположной стороны дороги Matiz начинает совершать поворот налево [на улицу Газалкент]. Получилось так, что он боком перегородил мне дорогу», — рассказал пострадавший.
Велосипедист врезался передним колесом в боковую заднюю часть автомобиля, по инерции ударился плечом о машину, а затем отлетел на асфальт. Мужчина отделался ссадинами на руке, колене и ушибами лучезапястья.
Водителем Matiz оказался сотрудник дорожно-патрульной службы. Он попросил не оформлять ДТП и отвёз спортсмена в травматологию, погрузив велосипед в салон машины. Он заплатил за медосмотр и необходимые лекарства 500 тысяч сумов, а также возместил ущерб за разбитый велосипед — 3 млн сумов.
«К водителю претензий не имею. Он меня не „кинул“ и не торговался», — заявил пострадавший.
С А. А. подобный инцидент произошёл впервые, однако он, как и другие велосипедисты, говорит, что в городе в целом ездить на велосипеде небезопасно.
«Изменить ситуацию можно, если выделить на автомобильной дороге отдельную полосу для велосипедистов и на всей протяжённости огородить её, например, столбиками. Стоит также ужесточить наказание за опасную езду. Заядлых лихачей нужно сажать на 15 суток», — считает пострадавший.
Во втором случае несовершеннолетний велосипедист B. B. ехал возле заправки IBR в сторону «Универсама» 1 июля в 19:30.
«Посмотрел налево — машины на заправку не заезжали. Еду дальше. Там был мокрый асфальт. В последний момент со стороны, откуда на заправку заезжают машины, медленно выехал Matiz и остановился на „зебре“. Я нажал на тормоза. Из-за мокрого асфальта потерял сцепление и завалился набок, а велосипед полетел в машину», — рассказал пострадавший.
Велосипедист получил ссадины на руке и бедре. У автомобиля сломался колпак диска. Подобрать его вышел водитель, который тоже оказался сотрудником правоохранительных органов. Мужчина был в форме. По словам В. В., он молча забрал колпак, отодвинул велосипед в сторону, сел в машину и уехал.
Пострадавший запомнил номер автомобиля, но писать заявление не собирается. «Считаю, что интервью вам достаточно. Серьёзных травм не имею», — сказал молодой человек.
Велосипедист рассказал, что уже однажды попадал в небольшую аварию. По его словам, безопасных улиц в городе нет.
Администратор Facebook-сообщества «Велотерапия» Юрий Храмов рассказал, что из-за опасной дорожной ситуации и учащения ДТП с велосипедистами многие триатлонисты в последнее время опасаются выезжать на тренировки.
Ранее «Газета.uz» писала, что 18 июня велосипедиста Николая Сдержикова на трассе Ташкент-Чарвак сбила машина. Водитель не остановился помочь. На этой трассе велосипедистов сбивают регулярно.
В конце мая ДТП здесь произошло с чемпионкой Азии среди юниоров по велошоссе Анной Кусковой. Она ехала по улице Янги Узбекистон с сокомандником. На пересечении улицы с трассой Ташкент-Чарвак, где машинам разворот запрещён, один автомобиль развернулся и наехал на неё.
На Анну Кускову также наезжал автомобиль в сентябре 2022 года. Тогда спортсменка получила очень серьёзные травмы.По словам очевидцев, время ДТП водитель смотрел в телефон.