2060-yilga borib O‘zbekiston iqtisodiyotiga ortiqcha vazn va semirib ketishdan tushadigan xarajatlar 21,6 milliard dollargacha oshadi, bu aholi jon boshiga 490 dollar va YAIMning 4,7 foiziga to‘g‘ri keladi. Raqamlar umumiy xarajatlarning 12 barobar o‘sishini anglatadi.
Bu bo‘yicha Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi Jahon banki, JSST va Butunjahon semizlikka qarshi kurashish federatsiyasi (WOF) ma’lumotlari asosida ortiqcha vazn va semirishning O‘zbekiston uchun iqtisodiy oqibatlarini tahlil qildi.
O‘zbekistonda o‘rtacha Tana massasi indeksi (TMI) 1991-yildan buyon har yili 0,12 punktga oshdi va 2006-yilda har kvadrat metr uchun 25 kg ga yetdi.
Tana massasi indeksi quyidagi formula bo‘yicha hisoblanadi: tana vazni kilogrammda / bo‘y esa kvadrat metrda. Erkaklar uchun ideal tana vazni indeks bo‘yicha 23, ayollar uchun esa 21,5 ni tashkil etadi.
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda O‘zbekistonda o‘rtacha TMI har kvadrat metr uchun 26,5 kg ni tashkil qiladi, bu Markaziy Osiyodagi eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Yuqori TMI yurak-qon tomir kasalliklari, diabet, tayanch-harakatlanish tizimi kasalliklari va saraton kabi yuqumli bo‘lmagan kasalliklarning asosiy xavf omillaridan biridir.
WOF ma’lumotlariga ko‘ra, 2030 va 2060-yillarga kelib, ortiqcha vaznli yoki semirib ketgan kattalar ulushi mos ravishda 59% va 80% gacha oshadi. Semizlik bilan kasallangan kattalar ulushi 2020-yildagi 18,9 foizdan 2030-yilga kelib 25 foizga va 2060-yilga kelib 50 foizga oshadi.
Dekabr oyi boshida Sanitariya-epidemiologiya qo‘mitasi JSSTga tayanib, O‘zbekiston aholisining 18−64 yoshdagilar orasida o‘tkazilgan tadqiqot natijalariga ko‘ra, yarmi og‘ir vaznli, 20 foizi semiz hisoblanishi haqida xabar bergandi. 46 foizining qonida esa xolesterin miqdori oshgan.
Bundan tashqari, har kuni aholining uchdan ikki qismi (67 foiz) yetarli miqdorda (400 grammdan kam) sabzavot va mevalar iste’mol qilmaydi. Aholining o‘rtacha tuz iste’moli kuniga 14,9 grammni tashkil etadi. Bu JSST tomonidan tavsiya etilgan miqdordan 3 baravar ko‘p (kuniga 5 grammdan oshmasligi lozim) deganidir.

К 2060 году ущерб экономике Узбекистана от избыточного веса и ожирения населения увеличится до 21,6 млрд долларов, что эквивалентно 490 долларам на душу населения и 4,7% ВВП. Ожидается, что это может 12-кратно увеличить общие затраты государства.
Об этом говорится в статье аналитика Центра экономических исследований и реформ Улугбека Хужакулова. В ней проанализированы экономические последствия избыточного веса и ожирения для Узбекистана на основе данных Всемирного банка, Всемирной организации здравоохранения и Всемирной федерации ожирения (WOF).
Средний индекс массы тела (ИМТ) в Узбекистане с 1991 года ежегодно увеличивался на 0,12 пункта и в 2006 году достиг 25 кг на квадратный метр.
Индекс массы тела рассчитывается по формуле: масса тела в килограммах / рост в метрах в квадрате. Идеальная масса тела для мужчин рассчитывается на основе Индекса массы тела, равного 23. Идеальная масса тела для женщин рассчитывается на основе Индекса массы тела, равного 21,5.
По данным ВОЗ, на сегодня средний ИМТ в Узбекистане составляет 26,5 кг на кв. м, что является самым высоким показателем в Центральной Азии.
Повышенный ИМТ является одним из основных факторов риска таких неинфекционных заболеваний, как сердечно-сосудистые заболевания, диабет, нарушения опорно-двигательной системы и онкологические заболевания.
По прогнозам WOF, к 2030 году и 2060 году доля взрослых с избыточным весом или ожирением увеличится до 59% и 80% соответственно. Доля взрослых с ожирением возрастёт с 18,9% в 2020 году до 25% к 2030 году и до 50% к 2060 году.
В начале декабря Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья со ссылкой на ВОЗ сообщил, что половина населения Узбекистана в возрасте от 18 до 64 лет имеет избыточный вес и 20% страдает от ожирения.
Кроме того, 67% жителей страны не потребляют достаточное количество овощей и фруктов (менее 400 гр в день). У 46% населения отмечается повышенный уровень холестерина в крови. а среднее потребление соли населением составляет 14,9 грамма в день, что превышает рекомендованное ВОЗ значение в три раза.