Isroil 6-may, dushanba kuni tinch aholini G‘azo sektori janubidagi Rafah shahrining bir qismidan chiqib ketishga chaqirdi, deb xabar bermoqda Reuters agentligi. Bu 1 milliondan ortiq falastinlik qochqinlar yashaydigan shahardagi HAMAS boshpanalariga uzoq kutilgan hujumga tayyorgarlik sifatida ko‘rilmoqda, deb yozdi agentlik.
Reuters agentligining guvohlarga tayanib yozishicha, falastinliklar shahardan 20 km uzoqlikdagi “kengaytirilgan gumanitar hudud"ga ko‘chib o‘tish bo‘yicha ko‘rsatmalar yozilgan arabcha matnli xabarlar, telefon qo‘ng‘iroqlari va varaqalar ola boshlagan. Ba’zi oilalar allaqachon yo‘lga chiqqan.
Times of Israel nashrining aniqlik kiritishicha, evakuatsiya Rafahning sharqiy tumanlaridan shu atrofdagi Xon Yunus va Al-Muvass dala kasalxonalari va chodir shaharlariga amalga oshirilmoqda.
Isroil Mudofaa kuchlari (SAXAL) Rafahda rejalashtirilgan operatsiyaning “ko‘lami cheklangan” bo‘lishini bildirdi, ammo hech qanday muddat haqida ma’lumot bermadi. Isroil harbiylarining hisob-kitoblariga ko‘ra, evakuatsiya 100 mingga yaqin odamga ta’sir qiladi, deb ta’kidlaydi Reuters.
G‘azo sektorini nazorat qiluvchi Falastinning HAMAS guruhi vakili SAXALning Rafahni evakuatsiya qilish haqidagi buyrug‘ini “xavfli eskalatsiya” deb atadi.
Isroil so‘nggi bir necha oydan beri Rafahga quruqlikdan hujum uyushtirish bilan tahdid qilib kelmoqda. Isroil rasmiylariga ko‘ra, shaharda minglab HAMAS jangarilari va o‘tgan yilning 7-oktabrida Isroilga hujumi chog‘ida guruh tomonidan asirga olingan, ehtimol, o‘nlab isroilliklar jon saqlamoqda.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu ham Rafahda operatsiya o‘tkazmay turib, HAMASni yengish mumkin emasligini ta’kidlamoqda. SAXAL shaharda HAMASning 4 ta harbiy bataloni borligini, qolgan 20 tasi allaqachon yo‘q qilinganini da’vo qilmoqda.
Tinch aholi o‘rtasida ko‘p sonli qurbonlar keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan operatsiya ehtimoli Isroil va HAMAS o‘rtasidagi tinchlik muzokaralarining yangi bosqichida vositachilik qilayotgan G‘arb davlatlari va qo‘shni Misrni xavotirga solmoqda.
Rafahga ehtimoliy hujum, shuningdek, Isroil va AQSh o‘rtasida noodatiy oshkorona kelishmovchilikni keltirib chiqardi. Isroil mudofaa vaziri Yoav Gallant AQSh mudofaa vaziri Lloyd Ostin bilan telefon orqali suhbatda garovga olinganlarni ozod qilish va vaqtinchalik o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha “ko‘p sonli sa’y-harakatlar” natija bermaganini va Tel-Avivning Rafahda operatsiya boshlashdan boshqa “iloji” qolmaganini aytdi.
New York Times gazetasining yozishicha, Isroil va HAMAS o‘rtasidagi muzokaralarning so‘nggi bosqichi “to‘xtab qolgan” va HAMAS delegatsiyasi kelishuv muhokama qilinayotgan Qohirani tark etgan. Nashrning yozishicha, muzokaralarda asosiy to‘siq sulhning amal qilish muddati bo‘lgan: HAMAS bu doimiy bo‘lishini ta’kidlamoqda, Isroil bosh vaziri esa faqat harbiy harakatlarni vaqtinchalik to‘xtatishga tayyorligini bildirgan.
Yakshanba kuni Netanyaxu Isroil qo‘shinlarining G‘azodan to‘liq olib chiqilishiga va urushni to‘xtatishga rozi bo‘lmasligini takrorladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday talablarning ma’qullanishi HAMASga G‘azo ustidan yana nazorat o‘rnatish, harbiy salohiyatini tiklash va Isroil fuqarolariga tahdid qilish imkonini beradi.

Израиль в понедельник, 6 мая, призвал мирных жителей эвакуироваться из некоторых районов Рафаха — города на юге сектора Газа, сообщает Reuters. Это, по всей видимости, является подготовкой к давно ожидаемому штурму укрытий ХАМАС в городе, в котором также нашли убежище более 1 миллиона палестинских беженцев, отмечает агентство.
Reuters со ссылкой на очевидцев пишет, что палестинцы начали получать текстовые сообщения на арабском языке, телефонные звонки или листовки с инструкциями, как перебраться в «расширенную гуманитарную зону» в 20 км от города. Некоторые семьи уже отправились в путь.
Times of Israel уточняет, что эвакуация проводится из восточных районов Рафаха в полевые госпитали и палаточные городки в близлежащих Хан-Юнисе и Аль-Мувасси.
В Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявили, что планируемая операция в Рафахе будет иметь «ограниченный масштаб», но не назвал каких-либо сроков. По оценкам израильских военных, эвакуация затронет примерно 100 тысяч человек, отмечает Reuters.
Представитель палестинской группировки ХАМАС, под управлением которой находится сектор Газа, назвал приказ ЦАХАЛ об эвакуации из Рафаха «опасной эскалацией».
Израиль угрожает начать наземное наступление на Рафах последние несколько месяцев. По словам израильских властей, в городе укрываются тысячи боевиков ХАМАС и, возможно, десятки заложников, захваченных группировкой в плен во время нападения на Израиль 7 октября прошлого года.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху также настаивает на том, что победа над ХАМАС невозможна без операции в Рафахе. ЦАХАЛ утверждает, что в городе находятся 4 военных батальона ХАМАС, остальные 20 уже были уничтожены.
Перспектива проведения операции с большим числом жертв среди мирного населения беспокоит западные страны и соседний Египет, выступающий посредником в новом раунде переговоров о перемирии между Израилем и ХАМАС.
Возможный штурм Рафаха также стал причиной необычно публичного раскола между Израилем и США. Министр обороны Израиля Йоав Галлант в телефонном разговоре с министром обороны США Ллойдом Остином заявил, что «многочисленные усилия» по освобождению заложников и временному прекращению огня не привели к результатам и что у Тель-Авива «не осталось выбора», кроме как начать операцию в Рафахе.
New York Times пишет, что последний раунд переговоров между Израилем и ХАМАС «зашёл в тупик», а делегация ХАМАС покинула Каир, где проходит обсуждение сделки. По данным издания, главным камнем преткновения на переговорах стала продолжительность прекращения огня: ХАМАС настаивает, чтобы оно было постоянным, а премьер Израиля выразил готовность лишь к временной остановке боевых действий.
В воскресенье Нетаньяху повторил, что не согласится на полный вывод израильских войск из Газы и прекращение войны. По его словам, одобрение таких требований позволит ХАМАС вновь взять под свой контроль Газу, восстановить военный потенциал и угрожать гражданам Израиля.