Daniya ishlab chiqaruvchisi Bavarian Nordic A/S kompaniyasining MVA-BN vaksinasi Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining (JSST) dastlabki kvalifikatsiyasidan o‘tdi va maymunchechakka qarshi birinchi dori bo‘ldi, deyiladi JSST saytidagi xabarda.
MVA-BN vaksinasi 18 yoshdan oshgan odamlarga to‘rt haftalik interval bilan ikki dozada in’eksiya sifatida berilishi mumkin. Muzlatgichdagi dastlabki saqlashdan so‘ng, vaksina sakkiz hafta davomida +2 …+8 daraja haroratda qoldirilishi mumkin.
“Maymunchechakka qarshi vaksinaning dastlabki kvalifikatsiyasi Afrikadagi hozirgi epidemiyalar sharoitida ham, kelajakda ham ushbu kasallikka qarshi kurashimizdagi muhim qadamdir. Biz hozir zudlik bilan bu vaksinalar eng zarur bo‘lgan joylarda adolatli taqsimotni ta’minlash uchun vaksinalarni xarid qilish, xayriya va foydalanish masshtabini kengaytirishimiz kerak…”, — dedi JSST rahbari Tedros Adhanom Gebreyesus.
MVA-BN hali 18 yoshgacha bo‘lganlar uchun litsenziyalanmagan bo‘lsa-da, vaksinalash foydalari potensial xavflardan ustun turadigan vaziyatda u chaqaloqlar, bolalar va o‘smirlarda, shuningdek, homilador ayollar va immunitet tanqisligi bo‘lgan odamlarda “yorliqdan tashqari” (farmatsevtika preparatlarini tasdiqlanmagan ko‘rsatmalar yoki yosh guruhi bo‘yicha qo‘llash — tahr.) qo‘llanishi mumkin, deyiladi bayonotda.
JSSTga ko‘ra, ma’lumotlar MVA-BN'ning infeksiya manbasi bilan kontaktdan oldingi bir martalik dozasi maymunchechakdan himoya qilishda 76 foiz samaradorlikka egaligi, ikki dozada esa taxminiy samaradorlik 82 foizga yetishini ko‘rsatmoqda.
14-avgust kuni JSST Afrikadagi maymunchechak (mpox) epidemiyasini global favqulodda holat deb e’lon qilgandi.
2024-yilda Afrika mintaqasidagi 14 mamlakatda infeksiyadan 25,2 ming taxminiy va tasdiqlangan kasallik va 723 o‘lim holatlari qayd etilgan.
Maymunchechak — bu Orthopoxvirus jinsiga mansub maymunchechak virusi keltirib chiqaradigan kasallik. Maymunchechak virusining ikkita genetik kladasi mavjud: I va II klada.
Odatiy simptomlar teri toshmasi yoki shilliq pardalarning shikastlanishi hisoblanib, ular ikki-to‘rt hafta davom etishi mumkin va isitma, bosh og‘rig‘i, mushak va bel og‘rig‘i, zaiflik va limfa tugunlarining shishishi bilan kuzatiladi.
Odamlar maymunchechakni u bilan kasallangan odam, ifloslangan narsalar yoki kasal hayvonlar bilan jismoniy aloqa qilish orqali yuqtirib olishi mumkin.
Maymunchechak kasalligi odamda ilk bor 1970-yilda Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) qayd etilgan. Infeksiya Markaziy va G‘arbiy Afrikada endemik hisoblanadi.

Вакцина MVA-BN от датского производителя Bavarian Nordic A/S прошла предварительную квалификацию Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) и стала первым препаратом от оспы обезьян, говорится в заявлении на сайте ВОЗ.
Вакцину MVA-BN можно вводить людям старше 18 лет в виде инъекции в двух дозах с интервалом в четыре недели. После предварительного хранения в холодильнике вакцину можно оставлять при температуре +2…+8 градусов в течение восьми недель.
«Эта первая предварительная квалификация вакцины против оспы является важным шагом в нашей борьбе с этим заболеванием как в контексте нынешних вспышек в Африке, так и в будущем. Сейчас нам необходимо срочно расширить масштабы закупок, пожертвований и внедрения вакцин, чтобы обеспечить равный доступ к вакцинам там, где они необходимы больше всего…», — сказал глава ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус.
Хотя MVA-BN пока не лицензирована для лиц младше 18 лет, вакцина может использоваться «не по назначению» у младенцев, детей и подростков, а также у беременных и людей с ослабленным иммунитетом в условиях вспышки, когда «преимущества вакцинации перевешивают потенциальные риски», отмечается в заявлении.
Как уточняет ВОЗ, данные показывают, что однократная доза MVA-BN, введённая до контакта с источником инфекции, имеет предполагаемую эффективность в 76% в защите от оспы обезьян, а при двух дозах предполагаемая эффективность достигает 82%.
14 августа ВОЗ объявила эпидемию оспы обезьян (mpox) в Африке чрезвычайной ситуацией, представляющей опасность для всего мира.
В 2024 году было зарегистрировано 25,2 тысячи предполагаемых и подтверждённых случаев болезни и 723 случая смерти от инфекции в 14 странах африканского региона.
Что известно об инфекции
Оспа обезьян — заболевание, вызываемое вирусом оспы обезьян, который относится к роду Orthopoxvirus. Выделяют две генетические клады вируса оспы обезьян: клада I и клада II.
Типичными симптомами являются кожная сыпь или поражение слизистых оболочек, которые могут длиться на протяжении двух-четырёх недель и сопровождаться повышенной температурой, головной болью, болями в мышцах и в спине, слабостью и увеличением лимфатических узлов.
Люди могут заразиться оспой обезьян при физическом контакте с заразным человеком, загрязнёнными предметами или инфицированными животными.
Впервые случай заболевания человека оспой обезьян был зарегистрирован в 1970 году в Демократической Республике Конго (ДРК). Инфекция считается эндемичной для стран Центральной и Западной Африки.