Fuqaro A.N. fuqaro S.X.ning ishonchiga kirib, yuqori martabali tanishlari yordamida AQShga ishlashga jo‘natishini va’da qilib, undan 21 ming dollar talab qilgan. Bosh prokuratura departamentining Mirzo Ulug‘bek tumani bo‘limi va Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari hamkorligida Toshkent shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida u so‘ralgan summadan 9 ming AQSh dollarini olayotgan vaqtida qo‘lga olindi.
Shu kabi, Navoiy viloyatining Xatirchi tumanida fuqaro M.I. tanishi Yo.Sh.ni Polshada ishga joylashtirish uchun so‘ragan 1000 dollar va 6,3 mln so‘mni olayotganda ushlandi.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik) va 211-moddasi (Pora berish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Задержаны лица, обещавшие трудоустройство в зарубежных странах, сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
Гражданин А. Н. войдя в доверие гражданина С. Х. потребовал у него 21 тысячу долларов, пообещав, что с помощью своих высокопоставленных знакомых отправит его в США на работу. В ходе оперативного мероприятия, проведённого совместно с сотрудниками Мирзо-Улугбекского районного отдела Департамента при Генпрокуратуре и Службы государственной безопасности, он был задержан в Ташкенте при получении 9000 долларов из запрошенной суммы.
Аналогично в Хатырчинском районе Навоийской области гражданин М. И. был задержан при получении 1000 долларов и 6,3 млн сумов, которые получил, пообещав трудоустроить знакомого Ё. Ш. в Польше.
По данным фактам возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса (мошенничество) и статье 211 (дача взятки), ведётся следствие.