Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti rasmiy vakili Margaret Harris ommaviy axborot vositalarining bu mavzuga qiziqishi yuqoriligi sababli odam metapnevmovirusiga oid JSSTda mavjud ma’lumotlar bilan bo‘lishdi.
Xitoyning Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazi (CDC) 2-yanvardagi hisobotida mamlakatda keng tarqalgan respirator infeksiyalar sonining mavsumiy o‘sishi kuzatilganini ma’lum qilgandi.
CDC ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu infeksiyalarni qo‘zg‘atuvchi patogenlar ma’lum. Bularga mavsumiy gripp virusi — RSV (respirator-sinsitial virus), hMPV — odam metapnevmovirusi va SARS-CoV-2 — COVID-19 ni keltirib chiqaradigan virus kiradi.
Xitoy Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazi ma’lumotiga ko‘ra, bugungi kunda mavsumiy gripp eng keng tarqalgan va o‘sishda davom etmoqda. JSST vakilining ta’kidlashicha, 2024-yil dekabr oyi oxirida ambulatoriya sharoitida va kuzatuv punktlaridagi shoshilinch yordam bo‘limlarida grippga o‘xshash alomatlari bo‘lgan odamlar orasida gripp testlarining ijobiy natijalari darajasi 30% dan ortiqni tashkil etdi.
Shu bilan birga, Margaret Harris Xitoyda qayd etilgan respirator infeksiyalar darajasi qish mavsumi uchun odatiy diapazonda ekanini ta’kidladi. Rasmiylarning ma’lum qilishicha, shifoxonalarning kasallar bilan to‘lganlik darajasi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan past. Favqulodda vaziyat haqida biror-bir e’lon yoki javob choralari haqida ma’lumot kelib tushmagan.
JSSTning gripp epidemiologik nazorati va javob choralari bo‘yicha global tizimi hozirgi vaqtda qish davri kuzatilayotgan Shimoliy yarimsharda, shuningdek, Osiyoning ba’zi qismlarida, Yevropada, Afrikada va Karib havzasidagi bir necha davlatlarda gripp bilan kasallanishning o‘sish tendensiyasini qayd etdi.
JSST bu yangi virus emasligini ta’kidladi. U birinchi marta 2001-yilda aniqlangan, qishda va bahorda aylanib yuradigan keng tarqalgan viruslar qatoriga kiradi. Odatda, u shamollashga o‘xshash respirator alomatlarni keltirib chiqaradi. Ba’zi hollarda bu bronxit yoki pnevmoniya kabi og‘irroq kasalliklarga olib kelishi mumkin. Yosh va keksalar, shuningdek, immuniteti zaiflashganlar bunda eng ko‘p xavf ostidagi guruh sanaladi.
“Qish mavsumi kuzatilayotgan mamlakatlarda bo‘lganlarga maslahatimiz: birinchi navbatda, kasal bo‘lmaslik uchun harakat qiling. Oddiy choralar virus tarqalishining oldini olishi mumkin. Ularga quyidagilar kiradi: kasallik chog‘ida uyda bo‘lish, odamlar ko‘p bo‘lgan yoki shamollatish tizimi qoniqarsiz bo‘lgan xonalarda niqob taqish, imkon bo‘lgan joyda ventilyatsiyani yaxshilash (masalan, havo kirishi va chiqishi uchun derazani ochish), yo‘tal va aksirish paytida og‘izni salfetka yoki bukilgan tirsak bilan yopish, muntazam ravishda qo‘llarni yuvish va shifokoringiz tavsiya qilgan emlash”, — dedi Margaret Harris.
Yuqori xavf guruhiga kiruvchi shaxslar, masalan, keksalar yoki immunitet zaiflashgan shaxslar, ahvolining yomonlashishi belgilari paydo bo‘lganda tibbiy yordamga murojaat qilishlari kerak, deya qo‘shimcha qildi u o‘z xulosasida.
Eslatib o‘tamiz, kuni kecha O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi ham xuddi shunday tushuntirish bilan chiqqandi. Biroq ijtimoiy tarmoqlarda bolalar shifoxonasining bolalar va ota-onalar bilan to‘lib-toshganini ko‘rsatuvchi video paydo bo‘lgani sababli SSV Respublika pediatriya markazida metapnevmovirus bilan kasallangan bolalar ko‘pligini rad etishga majbur bo‘ldi. Vazirlik ma’lumotiga ko‘ra, bemorlarning to‘planib qolishi bayram oldidan markazning beshta bo‘limi sanitariya va dezinfeksiya ishlari uchun yopilgani bilan bog‘liq.

Официальный представитель Всемирной организации здравоохранения Маргарет Харрис выступила с имеющейся у ВОЗ информацией относительно метапневмовируса человека ввиду повышенного интереса СМИ в этой теме.
Китайский центр по контролю и профилактике заболеваний (CDC Китая) в своём отчёте от 2 января сообщил, что в стране наблюдается сезонный рост числа распространённых респираторных инфекций.
По данным CDC Китая, патогены, вызывающие данные инфекции, известны. К ним относятся: вирус сезонного гриппа — RSV (респираторно-синцитиальный вирус), hMPV — метапневмовирус человека и SARS-CoV-2 — вирус, вызывающий COVID-19.
Среди патогенов, о которых сообщает Центр по контролю и профилактике заболеваний Китая, на сегодняшний день сезонный грипп является наиболее распространённым и продолжает расти. Уровень положительных результатов тестов на грипп в конце декабря 2024 года составил более 30% среди людей с гриппоподобными симптомами в амбулаторных условиях и отделениях неотложной помощи в дозорных пунктах, отметила представительница ВОЗ.
При этом Маргарет Харрис подчеркнула, что зарегистрированные уровни респираторных инфекций в Китае находятся в пределах обычного диапазона для зимнего сезона. Власти сообщают, что заполняемость больниц в настоящее время ниже, чем это наблюдалось в это же время в прошлом году. Информации о каких-либо объявлениях о чрезвычайной ситуации или ответных мерах не поступало.
Глобальная система ВОЗ по эпиднадзору за гриппом и принятию ответных мер зарегистрировала тенденции к росту заболеваемости гриппом в Северном полушарии, где в настоящее время наблюдается зимний период, а также в некоторых частях Азии, Европы, Африки и в нескольких странах Карибского бассейна.
В ВОЗ подчеркнули: это не новый вирус. Впервые он был обнаружен в 2001 году, относится к распространённым вирусам, который циркулирует зимой и весной. Как правило, он вызывает респираторные симптомы, похожие на простуду. В некоторых случаях это может привести к более тяжёлым заболеваниям, таким как бронхит или пневмония. Наибольшему риску подвержены лица более молодого и пожилого возраста, а также лица с ослабленным иммунитетом.
«Наш совет тем, кто находится в странах с наблюдающимся зимним сезоном: в первую очередь, постараться не заболеть. Простые меры могут предотвратить распространение вируса. К ним относятся: пребывание дома во время болезни, ношение маски в многолюдных или плохо проветриваемых помещениях, улучшение вентиляции там, где это возможно (например, путём открытия окна для притока и оттока воздуха), прикрытие рта салфеткой или согнутым локтем при кашле и чихании, регулярное мытье рук и вакцинация, рекомендованная вашим врачом», — сказала Маргарет Харрис.
Те, кто относится к группе повышенного риска, например, лица пожилого возраста или лица с ослабленным иммунитетом, должны обратиться за медицинской помощью при появлении симптомов ухудшения состояния, добавила она в заключение.
Напомним, накануне Министерство здравоохранения Узбекистана выступило с аналогичным разъяснением. Однако вследствие ажиотажа в социальных сетях, которые вызвали видео с холлом детской больницы, переполненным детьми и родителями, Минздраву пришлось опровергать то, что в Республиканском центре педиатрии наплыв детей с метапневмовирусом. По данным ведомства, скопление пациентов произошло из-за того, что пять отделений центра закрывались на санитарные и дезинфекционные работы перед праздником.