Qayd etilishicha, holat 19-yanvar kuni soat 01:45 da shaharning Islom Karimov ko‘chasida sodir bo‘lgan. Viloyat YHXB inspektori Jasurjon Muhammadov xizmat paytida davlat raqamisiz, yo‘l harakati qoidalarini buzib harakatlangan Kia Sonet mashinasiga to‘xtash ishorasini ko‘rsatgan.
Biroq haydovchi to‘xtash ishorasiga bo‘ysunmay, yo‘l harakati qoidasini buzgan holda qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib ketgan hamda inspektorni urib yuborgan. So‘ngra voqea joyidan qochib ketgan. Inspektor esa hodisa joyida halok bo‘lgan.
Tezkor surishtiruv harakatlarida Kia Sonet’ni 2008-yilda tug‘ilgan S.M. boshqargani, mashina uning otasiga tegishli bo‘lgani aniqlangan. Avtomobil yashirib qo‘yilgan joyidan topilib, jarima maydoniga joylashtirilgan.
Inspektor Jasurjon Muhammadov 1993-yilda tug‘ilgan, 2 farzandning otasi bo‘lgan. U ichki ishlar organlari tizimida 2017-yildan buyon ishlab kelgan.
Hozirda holat bo‘yicha Navoiy shahar prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
Foto: Navoiy viloyati IIB YHXB.
Jasurjon Muhammadov.
“Haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lmagan, yo‘l harakati qoidalarini bilmaydigan Navoiy shahridagi 8-umumta’lim maktabining 10-sinf o‘quvchisi yo‘lda boshqa fuqaroni urib yuborishi ham mumkin edi. Afsuski, vatan oldidagi burchiga sadoqat ko‘rsatib xizmat qilayotgan YPX inspektori to‘xtash ishorasini bergan vaqtida qoidabuzarlik qurboni bo‘ldi”, — dedi YHXX axborot xizmati rahbari Zoyir Yo‘ldoshov.
U keyingi vaqtlarda kattalar tomonidan voyaga yetmagan bolalarga mashina boshqaruvini berish holatlari ko‘p uchrayotganini ta’kidladi. YHXX vakili ota-onalardan farzandlarining, qolaversa, boshqa yo‘l harakati ishtirokchilarining xavfsizligi uchun bunday xatoni qilmasliklarini so‘radi.

В Навои инспектор дорожно-патрульной службы скончался во время несения службы в результате наезда автомобиля, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Службы безопасности дорожного движения Департамента общественной безопасности МВД Узбекистана.
Трагедия произошла 19 января в 1:45 на улице Ислама Каримова. Инспектор Жасуржон Мухаммадов подал сигнал об остановке водителю автомобиля Kia Sonet без госномера, который передвигался с нарушением Правил дорожного движения.
Водитель, не подчинившись, выехал на встречную полосу и сбил сотрудника ДПС, после чего скрылся с места происшествия. Инспектор скончался на месте.
В ходе расследования было установлено, что автомобилем управлял С. М. 2008 года рождения, а машина принадлежала его отцу. Парень спрятал машину, но её обнаружили и поместили на штрафную стоянку.
Жасуржон Мухаммадов родился в 1993 году. У него остались двое детей. Он работал в системе органов внутренних дел с 2017 года.
В пресс-службе Генеральной прокуратуры сообщили, что в отношении молодого человека возбуждено уголовное дело по статьям 266 (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств) и 117 (оставление в опасности) Уголовного кодекса. Ведутся следственные действия.