АҚШ Касалликларни назорат қилиш ва олдини олиш марказлари томонидан олиб борилган тадқиқотлар шуни кўрсатдики, маҳкам жипсланган ниқоб ёки иккита ниқоб тақиш коронавирусдан ҳимояланиш даражасини сезиларли даражада оширади, дея хабар берди The New York Times.
CDC тадқиқотига кўра, қўшма ниқоб йўтал оқибатида ажралиб чиқадиган заррачаларнинг 92,5 фоизини ушлаб қола олиши аниқланди. Битта тиббий ниқобнинг ўзи эса заррачаларнинг тахминан 42 фоизини тўсиб қола олган.
«Ниқоблар агар яхши ва тўғри тақилса улар жуда самарали», — деди CDC директори Рошель Валенски.
Мутахассислар, шунингдек, бурун соҳасида сими мавжуд бўлган ниқобларни танлашни, шунингдек, ниқоб юзга маҳкам ўрнашиб туриши ва бўшлиқларни камайтириши учун қулоққа тақиш учун илмоқлар боғлашни тавсия этишмоқда.
Фото: CDC инфографикаси.
Маҳкамлашнинг яна бир самарали йўли, ниқоб устидан махсус ушлагич ёки нейлон мато тақиш, дея таъкидлайди мутахассислар.
Махсус ниқоб ушлагич. CDC инфографикаси.
Тиббий ниқоблардан фойдаланиш юқумли касалликларнинг, жумладан, COVID-19'нинг олдини олиш бўйича ЖССТ томонидан тавсия этилган чора-тадбирлар мажмуига киритилган. Ниқоб тақишдан ташқари, ЖССТ қўлларни тез-тез ювиш ва гигиенадан фойдаланиш, масофани сақлаш зарурлигини таъкидлайди.

Ношение плотно прилегающей маски или тканевой маски поверх медицинской значительно повышает защиту от инфицирования коронавирусом. К такому выводу пришли эксперты Центров по контролю и профилактике заболеваний США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), сообщает The New York Times.
Исследование CDC, основанное на лабораторных испытаниях, показало, что двойная маска позволила задержать 92,5% частиц, которые выделялись при имитации кашля. Одна лишь медицинская маска блокировала около 42% частиц, а только тканевая — 44,3%. В целом передачу вируса можно снизить до 96,5%, если и инфицированный, и неинфицированный человек будут носить плотно прилегающие медицинские маски или комбинировать их с тканевыми.
«Маски работают, и они работают, когда хорошо сидят и правильно надеты», — заявила директор CDC Рошель Валенски.
Эксперты также рекомендуют выбирать маски с проволокой для носа, а чтобы она плотно прилегала к лицу, завязывать ушные петли в месте, где они прикрепляются к краю маски, уменьшив таким образом зазоры.
Как правильно завязывать ушные петли на маске. Инфографика CDC.
Ещё один эффективный вариант, отмечают эксперты, это использование поверх маски специального фиксатора или нейлонового чулка.
Фиксатор для маски. Инфографика CDC.
Применение медицинских масок входит в комплекс мер для профилактики инфекций, в том числе COVID-19, рекомендуемых Всемирной организацией здравоохранения. Помимо ношения масок, в ВОЗ напоминают о необходимости тщательного соблюдения гигиены рук и безопасной дистанции.