18 май куни Европа мамлакатлари тоза, хавфсиз ва соғлом транспорт тўғрисидаги Вена декларациясини ва тарихда биринчи марта велоспортни ривожлантириш бўйича Европа Бош режасини қабул қилдилар, дея хабар қилди Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) Европа бюроси.
Бош режа қуйидаги тадбирларни ўз ичига олади:
- 2030 йилга қадар минтақада велосипед тарқалишини икки бараварга ошириш;
- ҳар бир мамлакатда велосипедда юриш ва пиёда юришни сезиларли кўпайтириш;
- велосипедда юриш ва юриш учун майдонларни қайта тақсимлаб чиқиш;
- ҳар бир мамлакатда фаол ҳаракат турлари учун инфратузилмаларни такомиллаштириш;
- велосипедчилар ва пиёдалар хавфсизлигини ошириш;
- велоспорт бўйича миллий сиёсат, стратегия ва режаларни ишлаб чиқиш;
- соғлиқни сақлаш сиёсати, инфратузилмани режалаштириш ва ердан фойдаланиш режаларига велотранспорт масалаларини киритиш.
БМТнинг Европа иқтисодий комиссияси (ЕИК) ва ЖССТ экспертлари велосипедларда ҳаракатланиш бўйича режа 400 мингта янги иш ўрнини очишга имкон беришини таъкидлашмоқда. Бугунги кунда Европа минтақасида велосипед билан боғлиқ ишларда 750 минг киши меҳнат қилмоқда, дея аниқлик киритди БМТ Янгиликлар хизмати.
Режада кўрсатилган чора-тадбирлар, шунингдек, зарарли газлар чиқиндиларини саккиз миллион тоннага камайтиришга, транспорт тирбандлигидан халос бўлишга ва шаҳар майдонидан янада самарали фойдаланишга ёрдам беради. Велосипедни қўйиш машинани қўйишдан саккиз баравар кам жой талаб қилади. ЭИК ҳисоб-китобларига кўра, фақат тирбандлик сонини камайтиришдан олинадиган иқтисодий фойда тахминан 4,9 миллиард долларни ташкил этади.
Вена декларацияси, ўз навбатида, зарарли ташламаларни ол даражагача тушириш, соғлом турмуш тарзини оммалаштиришга хизмат қиладиган мобилликни таъминлаш ҳамда яқин ўн йиллик давомида хавфсиз ва самарали транспорт тизимларини ташкил этиш бўйича умумевропа стратегиясини ишлаб чиқишга чақириқни ҳам ўз ичига олади. Декларация тавсияларида минтақада экологик тоза ва соғлом ҳаракатчанлик ва транспортга инвестиция киритиш зарурлиги ҳам кўзда тутилган.
«Минтақада юқумли бўлмаган, жумладан, саратон, диабет, юрак қон-томир ва респиратор касалликлар умумий ўлимларнинг даҳшатли 70 фоизига сабаб бўлмоқда, транспорт ва шаҳар сиёсати аҳоли саломатлиги ҳолатига таъсир кўрсатмоқда ва бу аксарият ҳолларда ижобий тарзда эмас», — дея таъкидлади ЖССТ Европа бюроси директори Ханс Клюге.
«Декларацияда атроф-муҳит ва инсон саломатлиги ўртасидаги ўзаро алоқадорлик мавжудлигини тан олади ҳамда ноинфекцион касалликлар профилактикаси мақсадида фаол ҳаракатланиш турларини оммалаштириш, ҳар йили ярим миллиондан зиёдроқ инсоннинг ўлимига сабаб бўлаётган ҳавонинг ифлосланишини қисқартириш зарурлигини қайд этади», — дея қўшимча қилди у.

Страны Европы 18 мая приняли Венскую декларацию об экологически чистом, безопасном и здоровом транспорте и первый в истории Общеевропейский генеральный план по популяризации велотранспорта, сообщило Европейское бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Генеральный план предусматривает такие меры, как:
- повышение распространённости велотранспорта в регионе в два раза к 2030 году;
- значительный рост масштабов велосипедных и пеших прогулок в каждой стране;
- перераспределение зон для велосипедных и пеших прогулок;
- улучшение инфраструктуры для активных видов передвижения в каждой стране;
- повышение безопасности велосипедистов и пешеходов;
- разработка национальных мер политики, стратегий и планов в области велотранспорта;
- включение вопросов велотранспорта в политику здравоохранения, инфраструктурное планирование и планы землепользования.
Эксперты Европейской экономической комиссии (ЕЭК) ООН и ВОЗ подчёркивают, что план по продвижению езды на велосипедах позволит создать 400 тысяч новых рабочих мест. Сегодня в европейском регионе на работе, так или иначе связанной с велосипедами, заняты 750 тысяч человек, уточняет Служба новостей ООН.
Предусмотренные планом меры также позволят на восемь миллионов тонн сократить выбросы парниковых газов, избавиться от пробок на дорогах и более эффективно использовать городское пространство. На парковку велосипеда требуется в восемь раз меньше места, чем на парковку автомобиля. В ЕЭК подсчитали, что экономические выгоды только от сокращения числа заторов на дорогах составят порядка 4,9 млрд долларов.
Венская декларация, в свою очередь, содержит призыв к разработке общеевропейской стратегии по преобразованию мобильности для снижения вредных выбросов до нулевого уровня, обеспечению мобильности, которая способствует популяризации здорового образа жизни, и созданию безопасных и эффективных транспортных систем в течение ближайшего десятилетия. В рекомендациях декларации отмечается необходимость переосмысления концепции устойчивого транспорта в регионе и инвестиций в экологически чистые и здоровые виды мобильности и транспорта для всех.
«В регионе, где на неинфекционные заболевания, включая рак, диабет, сердечно-сосудистые и респираторные заболевания, приходятся ужасающие 70% от общего количества смертей, транспортная и городская политика существенно влияет на состояние здоровья населения, причем зачастую не лучшим образом», — отметил директор Европейского бюро ВОЗ Ханс Клюге.
«В декларации признаётся существование взаимозависимости между окружающей средой и здоровьем человека и отмечается необходимость популяризации активных видов передвижения в целях профилактики неинфекционных заболеваний и сокращения загрязнения воздуха, из-за которого ежегодно умирает более полумиллиона человек», — добавил он.