Ҳафтанинг биринчи ярмида Ўзбекистон бўйича об-ҳавони Каспий денгизи ҳудудларидан нам ва нисбатан совуқ ҳаво массаларининг бир қатор кириб келиши белгилайди, дея хабар қилди Ўзгидромет матбуот хизмати.
Республика бўйича вақти-вақти билан ёмғир ёғади. Тоғ олди ва тоғли ҳудудларда ёғингарчилик (ёмғир, қор), баъзи жойларда кучли бўлади.
Душанба ва сешанба кунлари республика бўйича баъзи жойларга туман тушиши мумкин.
25 октябрда шимолда ва чўл ҳудудларда, 26 октябрда республика ҳудудининг катта қисмида шамол 15−20 м/с гача, шунингдек, 26 октябрда баъзида 23−25 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар кузатилиши мумкин.
Ҳарорат фони ушбу кунларнинг ўртача кўп йиллик қийматларидан 1−2 даражага паст бўлади ва кечалари +5…+8, кундуз кунлари +12…+15, баъзи жойларда 25 октябрда +17…+20 даражагачани ташкил этади.
Иш ҳафтасининг охирига (пайшанба ва жума) келиб, республикада қуруқ ва нисбатан илиқ об-ҳаво кузатилади, аммо ҳаво ҳарорати кечалари +3…+8, кундуз кунлари +14…+19 даража атрофида бўлиши сақланиб туради.

В течение первой половины недели погоду по Узбекистану будет определять серия вторжений влажных и относительно холодных воздушных масс с районов Каспийского моря, сообщила пресс-служба Узгидромета.
По всей стране временами пройдут дожди, по предгорным и горным районам — с переходом в снег, местами сильные.
В понедельник и вторник местами по Узбекистану возможен туман.
Усиление ветра ожидается 25 октября по северу и пустынной зоне, 26 октября по большей части территории республики до 15−20 м/с, а также 26 октября возможны порывы до 23−25 м/с, в отдельных районах с пыльным поземком.
Температурный фон будет ниже среднемноголетних значений этих дней на 1−2 градуса и составит ночю +5…+8 градусов, днем — +12…+15 градусов, местами 25 октября до +17…+20 градусов.
К концу рабочей недели — в четверг и в пятницу — по Узбекистану установится сухая и относительно теплая погода, но температура воздуха сохранится в тех же пределах: ночью +3…+8 градусов, днем — +14…+19.