Дунёда COVID-19 билан касалланиш 17 июлдан 13 августгача 63 фоизга ошди. Тўрт ҳафта ичида 1,4 миллиондан ортиқ вирусни юқтириш ҳамда 2300 дан ортиқ ўлим ҳолатлари қайд этилди. Бу ҳақда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг (ЖССТ) ҳафталик эпидемиологик хулосасида айтилади.
28 кун ичида энг кўп янги ҳолатлар Жанубий Корея, Австралия, Сингапур, Италия ва Буюк Британияда қайд этилган. 234 мамлакатдан жами 104 таси (44%) ЖССТга камида битта ковид ҳолати ҳақида хабар берган.
Шу билан бирга, ташкилот таъкидлаганидек, кўрсатилган давр мобайнида ЖССТнинг барча беш минтақасида ўлим даражаси 15 фоиздан 78 фоизга камайган: Африка минтақаси, Жануби-Шарқий Осиё, Европа минтақаси, Ғарбий Тинч океани минтақасида ва Шарқий Ўрта эр денгизи минтақасида.
«COVID-19 асосий таҳдид бўлиб қолмоқда ва ЖССТ аъзо давлатларни ўзлари қурган COVID-19 [кураш] инфратузилмасини демонтаж қилмасдан, сақлаб қолишга чақиради», — дейилади ташкилот баёнотида.
13 август ҳолатига кўра, пандемия даврида дунё бўйлаб 769 миллиондан ортиқ коронавирус инфекцияси қайд этилган ва 6,9 миллион киши вафот этган. Май ойи бошида ЖССТ коронавирус пандемиясининг тугашини расман эълон қилган эди. Пандемия уч йилдан ортиқ давом этди.
Янги штамм
Август ойи бошида ЖССТ дунёда коронавируснинг яна бир варианти — EG.5 тез тарқалаётганини эълон қилган эди. У омикрон штаммининг кичик тури (XBB.1.9.2) ҳисобланади.
Канадалик геномик биолог Раян Грегори янги штаммга митти сайёра шарафига норасмий Eris («Эрида») номини берди.
ЖССТ Эрисни «қизиқиш уйғотувчи вариант» сифатида белгилади, бироқ унинг саломатлик учун хавфлилик даражаси паст деб баҳоланган. Ташкилот маълумотларига кўра, вируснинг биринчи намуналари 2023 йилнинг 17 февралида аниқланган.
7 август ҳолатига кўра, Эрис камида 51 мамлакатда, жумладан Хитой, АҚШ, Жанубий Корея, Япония, Канада, Австралия, Сингапур, Буюк Британия, Франция, Португалия ва Испанияда аниқланган. 17−23 июль кунлари EG.5 нинг глобал тарқалиши 17,4% ни ташкил этди.
«EG.5 кенг тарқалгани, ўсиш афзаллиги ва иммунитетдан қочиш қобилиятини кўрсатган бўлса-да, ҳозирги кунга қадар касаллик зўравонлигидаги ўзгаришлар ҳақида хабарлар йўқ», дея маълум қилди ЖССТ.

Заболеваемость COVID-19 в мире выросла на 63% в период с 17 июля по 13 августа. За четыре недели было зафиксировано более 1,4 миллиона случаев заражения вирусом и свыше 2300 летальных исходов. Об этом говорится в еженедельной эпидемиологической сводке Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Наибольшее количество новых случаев в течение 28 дней зарегистрировано в Южной Корее, Австралии, Сингапуре, Италии и Великобритании. Всего 104 из 234 стран (44%) сообщили ВОЗ хотя бы об одном заболевшем ковидом.
При этом, как отмечает организация, за указанный период уровень смертности снизился во всех пяти регионах ВОЗ от 15% до 78%: в Африканском регионе, в Юго-Восточной Азии, в Европейском регионе, Западно-Тихоокеанском регионе и в восточном Средиземноморье.
«COVID-19 продолжает оставаться серьёзной угрозой и ВОЗ настоятельно призывает государства-члены поддерживать, а не демонтировать созданную ими инфраструктуру [борьбы с] COVID-19», — подчёркивается в сводке организации.
По данным на 13 августа, за время пандемии во всем мире зарегистрировано более 769 млн случаев заражения ковидом и 6,9 миллиона смертей. В начале мае ВОЗ официально объявила об окончании пандемии коронавируса. Она продлилась более трёх лет.
Новый штамм
Ранее в августе ВОЗ сообщила о быстром распространении в мире ещё одного варианта коронавируса — EG.5. Он является подвидом штамма омикрон (XBB.1.9.2).
Канадский геномный биолог Райан Грегори присвоил новому штамму неофициальное имя Eris («Эрида») в честь карликовой планеты.
ВОЗ определила «Эрис» как «представляющий интерес вариант», хотя оценила его риск для здоровья населения как низкий. По информации организации, первые образцы вируса выявили 17 февраля 2023 года.
По данным на 7 августа, «Эрис» выявили как минимум в 51 стране, включая Китай, США, Южную Корею, Японию, Канаду, Австралию, Сингапур, Великобританию, Францию, Португалию и Испанию. В период с 17 по 23 июля глобальная распространённость EG.5 составляла 17,4%.
«Хотя EG.5 продемонстрировал повышенную распространённость, преимущество в росте и способность ускользать от иммунитета, на сегодняшний день не было сообщений об изменениях тяжести заболевания», — отметили в ВОЗ.