Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) раҳбари Тедрос Гебрейесус бутун дунё бўйлаб COVID-19 билан касалланиш ҳолатлари кўпайиб бораётгани сабабли ниқоб тақиш ва вакцина олишни давом эттиришга чақирди.
«Сўнгги ҳафталарда кўплаб мамлакатларда COVID-19, грипп ва бошқа патогенлар келтириб чиқарадиган нафас йўллари касалликлари сони кўпайиб бормоқда ва бу давом этиши кутилмоқда», — деб ёзди Гебрейесус Х (собиқ Twitter) ижтимоий тармоғида.
ЖССТ раҳбари, шунингдек, COVID-19 учун тест топширишга, зарур ҳолатларда шифокорлардан тиббий ёрдам олишга чақирди.
«Ҳукуматларга: фуқаролар, айниқса, оғир инфекция хавфи юқори бўлганлар учун ишончли тестлар, даволаш усуллари ва вакциналарга киришни таъминланг», — дея қўшимча қилди Гебрейесус. Шунингдек, у барча мамлакатлар расмийларига вируснинг эҳтимолий мутацияларидан эҳтиёт бўлишни тавсия қилди.
ЖССТнинг сўнгги ҳисоботига кўра, 2023 йилнинг 20 ноябридан 17 декабрига қадар дунёда коронавирус билан касалланишнинг янги ҳолатлари аввалги ойга нисбатан 52 фоизга ошиб, 850 минг кишини ташкил қилган.

Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Гебрейесус призвал продолжить носить маски и вакцинироваться из-за роста заболеваемости COVID-19 по всему миру.
«Число респираторных заболеваний, вызванных COVID-19, гриппом и другими патогенами, растёт во многих странах в течение нескольких недель, и ожидается, что это продолжится после недавних праздников», — написал Гебрейесус в соцсети X (бывший Twitter).
Глава ВОЗ также призвал делать тесты на COVID-19 и при необходимости обращаться к врачам за медицинской помощью.
«Правительствам: обеспечьте доступ к надёжным тестам, лечению и вакцинам, особенно тем, кто подвергается наибольшему риску тяжёлой инфекции», — добавил Гебрейесус. Он также рекомендовал властям всех стран остеживать возможные мутации вируса.
По данным последнего на сегодня отчёта ВОЗ, с 20 ноября по 17 декабря 2023 года число новых случаев заболевания коронавирусом в мире увеличилось на 52% по сравнению с прошлым месяцем и составило 850 тысяч.