Янгиланди: ҳокимлик ўз хабарини таҳрирлаб, ундан ёғингарчилик ҳажми икки ойлик меъёрдан ошиши айтилган қисмини ўчирди.
Тошкент шаҳрида 18 февраль куни қор ёғиши, у камида 12 соат давом этиши кутилмоқда, дея хабар берди пойтахт ҳокимлиги.
Фуқароларга заруратсиз уйдан чиқмаслик, шахсий транспорт воситаларидан фойдаланишни минималлаштиришга ҳаракат қилиш ва ҳаракатланиш учун жамоат транспортидан фойдаланиш тавсия қилинди.
Аҳолидан қор ва муз массалари тушиши мумкин бўлган кўп қаватли бинолардан сақланиш, қулоқчин таққан ҳолда ташқарига чиқмаслик сўралди — бу яқинлашиб келаётган машина ёки қор тушишини эшитмай қолишга олиб келиши мумкин.
Автомобилларни кўп қаватли бино ва иншоотлар, шунингдек, дарахтлар тагида қолдириш тавсия этилмайди.
Электр ёки газ таъминотида узилишлар юзага келган тақдирда Марказий диспетчерлик хизматининг 1055 рақамига ёки Telegram орқали мурожаат қилиш керак.
Қор ёғиши оқибатларини тезкорлик билан бартараф этиш учун ҳокимлик хизматлари, Йўл ҳаракати хавфсизлиги бош бошқармаси, Тошкент шаҳар ободонлаштириш бош бошқармаси ва бошқа тегишли ташкилотлар шай ҳолатда, дея ишонтирди ҳокимлик.
Қайд этиш керак, Ўзгидромет хизмати агентлиги кучли қор ёғиши ҳақида ҳеч қандай огоҳлантириш бермаганди.
Агентлиги якшанба куни эрталаб Тошкентда вақти-вақти билан қор ёғиши кутилаётгани ҳақида хабар берганди. Унга кўра, йўлларда яхмалак кузатилади. Шамол 3−8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат −1…+1 даража бўлади.
Ўзбекистоннинг бошқа ҳудудларида ҳам ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлади, бироқ Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятида ёғингарчилик кузатилмайди. Баъзи жойларига туман тушади, йўлларда яхмалак бўлади.
Шамол 7−12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 15−20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат −3…+2, шимолда 0…-5 даража бўлади.
Тоғли ҳудудларда вақти-вақти билан қор ёғиб, туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Қор кўчиш хавфи бор. Шамол 7−12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат −4…−9 даража бўлади.
Бир кун аввал Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Ўзбекистон фуқароларини қорли ва совуқ кунларда кўчада эҳтиёткорлик билан ҳаракатланишга, бинолар томидан тушиши мумкин бўлган қор ва музлардан эҳтиёт бўлишга чақирганди.

Обновлено. Хокимият отредактировал своё сообщение и убрал из него предложение об ожидаемом выпадении за день двухмесячной нормы осадков.
В Ташкенте 18 февраля ожидается снегопад, который по прогнозам будет идти несколько часов, сообщил хокимият столицы.
Горожан призвали не выезжать на машине без необходимости, стараться минимизировать использование личного транспорта, а для передвижения пользоваться общественным транспортом.
Жителей просят избегать места возле многоэтажных домов, с которых могут упасть снежные и ледяные массы.
Не рекомендуется передвигаться по улице в наушниках, чтобы слышать звуки приближающихся автомобилей или падения снежных масс.
Автомобили не рекомендуется оставлять под многоэтажными зданиями и сооружениями, а также деревьями.
При перебоях с электричеством или газоснабжением стоит обращаться в центральную диспетчерскую службу по номеру 1055 или по Telegram.
Службы хокимията, УБДД, Главного управления по благоустройству и другие организации находятся в режиме готовности для скорейшего устранения последствий снегопада, заверили в администрации.
Стоит отметить, что Узгидромет с предупреждением о сильном снегопаде не выступал.
Утром агентство сообщило, что в воскресенье в Ташкенте временами ожидается снег. Возможен туман. На дорогах гололедица. Ветер 3−8 м/с. Температура — от минус 1 до плюс 1 градуса Цельсия.
В других регионах Узбекистана местами осадки (дождь, снег). По Каракалпакстану и Хорезмской области без осадков. Местами туман. На дорогах местами гололедица.
Ветер 7−12 м/с, местами возможно усиление до 15−20 м/с. Температура — от минус 3 до плюс 2, по северу страны — от 0 до минус 5 градусов.
По горным районам временами снег, возможен туман. На дорогах местами гололедица. Лавиноопасно. Ветер 7−12 м/с. Температура — минус 4−9 градусов.
Накануне МЧС Узбекистана в связи с выпадением снега и морозами напомнило, что на улице нужно соблюдать осторожность и держаться на расстоянии от зданий — с крыш могут падать снежные насты и лёд.