Олий Мажлис Сенати 18 май куни бўлиб ўтган йиғилишда 2023 йил 9 июнда Вашингтонда имзоланган Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ва АҚШ Мудофаа вазирлиги ўртасида махфий ҳарбий маълумотларни ҳимоя қилиш чора-тадбирлари тўғрисидаги битимни ратификация қилиш ҳақидаги қонунни маъқуллади, деб хабар беради «Газета.uz» мухбири.
Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм қўмитаси раиси Равшанбек Алимов Қўшма Штатлар Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олгани ва кейинги йилларда мамлакатнинг муҳим ҳамкорларидан бири бўлганини таъкидлади.
Ҳарбий-техникавий шериклик икки давлат шериклигининг муҳим йўналишларидан биридир, деди сенатор.
«Жаҳон ва минтақадаги ҳарбий-сиёсий вазият, мавжуд ҳарбий таҳдидлар Ўзбекистон Қуролли Кучларининг ривожланган давлатлар, жумладан, АҚШ билан ҳарбий-техник ҳамкорлигини ривожлантиришни тақозо этмоқда. Бу ўринда, Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ва АҚШ Мудофаа вазирлиги ўртасида махфий ҳарбий маълумотларни ҳимоя қилиш чора-тадбирлари тўғрисидаги битимни ратификация қилиш масаласи икки томонлама муносабатларни ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларнинг мантиқий давоми ҳисобланади», — деди у.
Равшанбек Алимов келишувнинг ратификация қилиниши Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорлик кафолатларини яратиш, шунингдек, мамлакат хавфсизлиги ва мудофаа қобилиятини оширишга хизмат қилишини айтди. Унинг таъкидлашича, бу «тегишли масалалар бўйича» махфий ҳарбий маълумотларни ўзаро манфаатли алмашиш учун ҳам зарур шарт-шароитларни яратади.
Битим ўзбек ва инглиз тилларида тайёрланган бўлиб, муқаддима ва 25 моддадан иборат. Уни ратификация қилиш қонун ҳужжатларига ўзгартириш киритишни ёки бюджетдан қўшимча маблағ ажратишни талаб қилмайди, деди сенатор.
Сенат раиси Танзила Нарбаева мазкур ҳужжатни ўзаро манфаатли маълумот алмашиш, миллий хавфсизликни таъминлаш учун текин ҳарбий-техник ёрдам олиш, Мудофаа вазирлиги ва Мудофаа вазирлиги бўлинмалари томонидан ҳарбий техникадан фойдаланиш бўйича ўқув машғулотларини ўтказиш ва бошқа масалаларини қамраб олган «яхши қонун» деб атади.

On May 18, Oliy Majlis Senate approved the law ratifying the agreement between the Uzbekistan’s Ministry of Defense and the US Department of Defense on measures to protect classified military information, which was signed in Washington on 9 June 2023, Gazeta.uz correspondent reports.
Ravshanbek Alimov, chairperson of the Committee on International Relations, Foreign Economic Relations, Foreign Investments and Tourism, noted that the U.S. was among the first to recognize Uzbekistan’s independence and has been one of the country’s important partners over the past years.
Military-technical cooperation is among the crucial areas of partnership between the two countries, the senator said.
“The military and political situation in the world and the region, the existing military threats necessitate the development of military-technical cooperation of the Armed Forces of Uzbekistan with developed countries, including the United States. From this point of view, the matter of ratification of the agreement between the Ministry of Defense of Uzbekistan and the US Department of Defense on measures to protect classified military information is a logical continuation of efforts to develop bilateral relations,” he said.
Ravshanbek Alimov stated that ratification of the agreement would ensure guarantees of cooperation between Uzbekistan and the United States, as well as the country’s security and defense capabilities. He noted that it will also create the necessary conditions for mutually beneficial exchange of classified military information “on relevant issues”.
The agreement, prepared in Uzbek and English, consists of a preamble and 25 articles. Its ratification will not require any changes in legislation or the additional budget allocation, the senator commented.
Senate chairperson Tanzila Narbayeva called the document “a good law” that covers the mutually beneficial exchange of information, receipt of gratuitous military-technical assistance to ensure national security, training sessions on the operation of military equipment by Ministry of Defense units, and other related matters.