Олий Мажлис Сенати 18 май куни бўлиб ўтган йиғилишда 2023 йил 9 июнда Вашингтонда имзоланган Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ва АҚШ Мудофаа вазирлиги ўртасида махфий ҳарбий маълумотларни ҳимоя қилиш чора-тадбирлари тўғрисидаги битимни ратификация қилиш ҳақидаги қонунни маъқуллади, деб хабар беради «Газета.uz» мухбири.
Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм қўмитаси раиси Равшанбек Алимов Қўшма Штатлар Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олгани ва кейинги йилларда мамлакатнинг муҳим ҳамкорларидан бири бўлганини таъкидлади.
Ҳарбий-техникавий шериклик икки давлат шериклигининг муҳим йўналишларидан биридир, деди сенатор.
«Жаҳон ва минтақадаги ҳарбий-сиёсий вазият, мавжуд ҳарбий таҳдидлар Ўзбекистон Қуролли Кучларининг ривожланган давлатлар, жумладан, АҚШ билан ҳарбий-техник ҳамкорлигини ривожлантиришни тақозо этмоқда. Бу ўринда, Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ва АҚШ Мудофаа вазирлиги ўртасида махфий ҳарбий маълумотларни ҳимоя қилиш чора-тадбирлари тўғрисидаги битимни ратификация қилиш масаласи икки томонлама муносабатларни ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларнинг мантиқий давоми ҳисобланади», — деди у.
Равшанбек Алимов келишувнинг ратификация қилиниши Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорлик кафолатларини яратиш, шунингдек, мамлакат хавфсизлиги ва мудофаа қобилиятини оширишга хизмат қилишини айтди. Унинг таъкидлашича, бу «тегишли масалалар бўйича» махфий ҳарбий маълумотларни ўзаро манфаатли алмашиш учун ҳам зарур шарт-шароитларни яратади.
Битим ўзбек ва инглиз тилларида тайёрланган бўлиб, муқаддима ва 25 моддадан иборат. Уни ратификация қилиш қонун ҳужжатларига ўзгартириш киритишни ёки бюджетдан қўшимча маблағ ажратишни талаб қилмайди, деди сенатор.
Сенат раиси Танзила Нарбаева мазкур ҳужжатни ўзаро манфаатли маълумот алмашиш, миллий хавфсизликни таъминлаш учун текин ҳарбий-техник ёрдам олиш, Мудофаа вазирлиги ва Мудофаа вазирлиги бўлинмалари томонидан ҳарбий техникадан фойдаланиш бўйича ўқув машғулотларини ўтказиш ва бошқа масалаларини қамраб олган «яхши қонун» деб атади.

Сенат Олий Мажлиса на заседании 18 мая одобрил закон о ратификации соглашения между Министерством обороны Узбекистана и Министерством обороны США о мерах по защите секретной военной информации, которое было подписано в Вашингтоне 9 июня 2023 года, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Председатель Комитета по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Равшанбек Алимов отметил, что США одними из первых признали независимость Узбекистана и на протяжении последних лет являются одним из важных партнёров страны.
Военно-техническое партнёрство входит в число важных направлений партнёрства двух стран, сказал сенатор.
«Военно-политическая ситуация в мире и регионе, существующие военные угрозы требуют развития военно-технического сотрудничества Вооружённых сил Узбекистана с развитыми странами, в том числе с США. С этой точки зрения вопрос ратификации соглашения между Министерством обороны Узбекистана и Министерством обороны США о мерах защиты секретной военной информации является логическим продолжением усилий по развитию двусторонних отношений», — сказал он.
Равшанбек Алимов заявил, что ратификация соглашения послужит созданию гарантий сотрудничества между Узбекистаном и США, а также безопасности и обороноспособности страны. Он отметил, что это также создаст необходимые условия для взаимовыгодного обмена секретной военной информацией «по соответствующим вопросам».
Соглашение было подготовлено на узбекском и английском языках и состоит из преамбулы и 25 статей. Его ратификация не потребует каких-либо изменений в законодательстве и выделения дополнительных средств из бюджета, отметил сенатор.
Председатель Сената Танзила Нарбаева назвала документ «хорошим законом», который охватывает вопросы взаимовыгодного обмена информацией, получения безвозмездной военно-технической помощи для обеспечения национальной безопасности, проведения учебных занятий по эксплуатации военной техники со стороны подразделений Минобороны и другие.