«Ўзбекнефтгаз» нефть-газ компанияси томонидан Бурғилаш ишларини бошқариш маркази фойдаланишга топширилди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
15 май куни бўлиб ўтган ишга тушириш маросимида энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов, «Ўзбекнефтгаз» раиси Баҳодир Сидиқов ва «Газпром нефть» бошқаруви раиси Александр Дюков иштирок этди.
«Ўзбекнефтгаз» мазкур марказ Шавкат Мирзиёев топшириғи ижроси доирасида очилганини маълум қилди.
газпром нефть, жўрабек мирзамаҳмудов, узбекнефтгаз
«Ўзбекнефтгаз» маълумотларига кўра, марказлаштирилган ташкилий-рақамли бошқарувнинг яратилиши компанияга қудуқларни бурғилаш муддатини 45 фоизга қисқартириш, уларни қуриш таннархини эса 35 фоизга камайтириш имконини беради. Қайд этилишича, ҳар бир қудуқни қуришда лойиҳа қийматидан 4 миллиард сўмдан 10 миллиард сўмгача тежаш мумкин бўлади.
Очилиш маросимида Россиянинг Муравленко шаҳрида жойлашган, тезлаштирилган бурғилаш жараёнларига масофавий муҳандислик ёрдамини кўрсатувчи Қудуқ қурилишини бошқариш маркази ҳамда «Денгизкўл» конидаги 326-сонли қудуқ билан телекўприк ташкил этилди.
Россиялик мутахассислар «Денгизкўл» конидаги 326-сонли қудуқни бурғилашдаги ўз ишлари ва эришилган натижалари ҳақида гапирди.
Бурғилаш ишларини бошқариш марказининг вазифалари орасида бурғилаш жараёнларини реал вақт режимида кузатиш ҳам бор. Бурғилаш режимларининг асосий параметрлари тўғрисидаги маълумотлар ҳар бир ўрнатишда компаниянинг бош офисдаги серверига узатилади. Сўнгра дастурий таъминот маълумотларни экранда параметрлар ва диаграммалар кўринишида кўрсатади.
«Бурғилаш ишларини рақамлаштириш, замонавий технологиялар ва масофавий мониторинг тизимлари туфайли марказ мутахассислари юзага келиши мумкин бўлган авария ва бахтсиз ҳодисаларни тезкорлик билан аниқлаш ва олдини олиш имкониятига эга бўлади», — дейилади компания хабарида.
Марказ Ўзбекистоннинг чекка ҳудудларида жойлашган «Денгизкўл», «Зеварда», «Янги Тегирмон», «Шўртан», «Қуйи Шарқий Бердақ» ва «Жанубий Сурғил» конларида 23 та бурғилаш ускунасининг бурғилаш жараёнини кечаю кундуз кузатиб боради.
«Бизда бундан ҳам катта режалар бор. Шуни таъкидлашни истардимки, бу ҳамкорлик нафақат Ўзбекистон ҳудудида бўлади, бу ерда қўшниларимиз (Афғонистондан келган делегация — таҳр.) иштирок этишади, биз қўшни давлатларга бирга бориб, ушбу технологияларни жорий қиламиз, деган умиддамиз», — деди энергетика вазири.
«Ўзбекнефтгаз» раҳбари Баҳодир Сидиқовнинг маълум қилишича, кейинги босқичларда компания «Газпром нефть»нинг бошқа дастурий тизимларини жорий этиш, жумладан, Капитал таъмирлаш бошқармаси, Жароҳатларни минималлаштириш бошқармаси ва бошқаларни ташкил этишни режалаштирмоқда.
Буларнинг ҳаммаси қанчага тушди?
«Газета.uz» томонидан ўрганилган давлат харидлари портали маълумотларига кўра, 2023 йил 22 август куни «Ўзбекнефтгаз» «Газпромнефть-Ноябрьскнефтегаз» билан конлардаги бурғилаш пудратчи томонидан амалга оширилаётган қудуқларни бурғилашни оптималлаштиришга қаратилган консальтинг хизматларини кўрсатиш бўйича шартнома имзолаган.
Хизмат нархи ҳар бир қудуқ учун 22,2 миллион рублни (эълон қилинган вақтдаги курс бўйича 243,3 минг доллар / 3,07 миллиард сўм), шунингдек, қудуқни бурғилаш муддатини қисқартирган ҳар бир кун учун бонус мукофотини ташкил этади. Бу 88 кунлик (лекин баъзи ҳолларда кўпроқ бўлиши мумкин ва 50 суткадан кам бўлмайди) базавий давр ўртасидаги кунлардаги фарқ учун ставкани 600 минг рублга кўпайтириш орқали ҳисобланган (тахминан 6500 доллар).
Масалан, «Шўртан» конидаги лойиҳа доирасида бурғилаш режалаштирилган 88 кун ўрнига 58 кун давом этгани (фарқ 30 кун) маълум қилинган. Ҳисоб-китобларга кўра, бонус тўлови 18 миллион рублни ташкил қилади (ёки шартнома бўйича фарқ камида 50 кун бўлиши кераклиги ҳисобга олинса, 30 миллион рубль).
Хизмат кўрсатишни бошлашдан аввал «Ўзбекнефтгаз» шартнома бўйича «Газпромнефть-Ноябрьскнефтегаз»га лойиҳа тўғрисидаги маълумотлар ва ҳужжатларни, қатлам гувоҳномасини, юқори ангидрид томининг конструктив хариталарини, газга тўйинган қатлам қалинлиги хариталарини ва бошқаларни тақдим этиши шарт.
Иккинчи шартнома 2023 йил 21 ноябрда Бурғилаш ишларини бошқариш маркази / Қудуқ қурилишини бошқариш марказининг оператив ритмини яратиш бўйича хизматлар кўрсатиш юзасидан имзоланган. Шартнома бўйича хизматлар қиймати ҚҚСсиз 406,8 миллион рублни (4,45 миллион доллар / 56,36 миллиард сўм), шу жумладан, хизматларнинг кафолатланган ҳажми 273,47 миллион рубль (тахминан 3 миллион доллар) ва кафолатланмаган ҳажми 133, 37 миллион рублни ташкил этади.
«Газпромнефть-Ноябрьскнефтегаз» — «Газпром нефть»нинг шуъба корхонаси. Компания Россиянинг Ямало-Ненец ва Ханти-Манси автоном округларидаги 37 та конда нефть ва газ ишлаб чиқаради. 2014 йилда Европа Иттифоқи Россиянинг нефть компанияларига, жумладан, «Газпром нефть»га қарши санкциялар жорий қилган эди.
2023 йил якунига кўра, «Ўзбекнефтгаз»нинг соф фойдаси икки баравардан кўпроққа — 611,6 миллиард сўмга қисқарган, сўнгги уч йилда эса бу кўрсаткич беш бараварга камайган. «Газета.uz» аввалроқ «Ўзбекнефтгаз» газ қазиб олишни кўпайтириш учун юзлаб миллион доллар сармоя киритаётгани, бироқ унинг қазиб чиқариш ҳажми ҳар йили пасайиб бораётгани ҳақида ёзган эди.

Нефтегазовая компания «Узбекнефтегаз» ввела в эксплуатацию Центр управления бурением, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
В церемонии запуска, которая состоялась 15 мая, приняли участие министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов, председатель «Узбекнефтегаза» Баходир Сиддиков и председатель правления «Газпром нефти» Александр Дюков.
В «Узбекнефтегазе» заявили, что центр открыт в рамках выполнения поручений президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
По данным «Узбекнефтегаза», создание централизованного организационно-цифрового управления позволяет компании сократить продолжительность бурения скважин на 45% и снизить стоимость их строительства на 35%. Отмечается, что на строительстве каждой скважины можно будет сэкономить от проектной стоимости от 4 млрд до 10 млрд сумов.
В ходе церемонии открытия установлен телемост с Центром управления строительством скважин, расположенном в российском городе Муравленко, который обеспечивает дистанционное инженерное сопровождение процессов ускоренного бурения, и скважиной №326 месторождения «Денгизкуль».
Российские специалисты рассказали о своей работе и достигнутых результатах при бурении скважины №326 в месторождении «Денгизкуль».
Среди задач Центра управления бурением — мониторинг процессов бурения в режиме реального времени. Данные об основных параметрах режимов бурения передаются с каждой установки на сервер компании в головном офисе. Затем с помощью программного обеспечения данные отображаются на экране в виде параметров и диаграмм.
«Благодаря цифровизации буровых работ, современным технологиям и дистанционным системам мониторинга специалисты Центра смогут оперативно выявлять и предотвращать возможные аварии и несчастные случаи», — отметили в компании.
Центр в круглосуточном режиме контролирует процесс бурения 23 установок на месторождениях «Денгизкуль», «Зеварда», «Янги Тегирмон», «Шуртан», «Нижний Восточный Бердак» и «Нижний Сургил», расположенных в отдалённых районах Узбекистана.
«У нас ещё большие планы. Я бы хотел отметить, что это сотрудничество будет не только на территории Узбекистана, здесь присутствуют наши соседи (делегация из Афганистана — ред.), мы надеемся вместе выходить в соседние страны и внедрять эти технологии», — заявил министр энергетики.
Глава «Узбекнефтегаза» Баходир Сиддиков сообщил, что на следующих этапах компания планирует внедрить и другие программные комплексы «Газпром нефти», в том числе создать Управление капитальными ремонтами, Управление по минимизации травматизма и другие.
Во сколько это обошлось?
Согласно данным портала государственных закупок, которые изучила «Газета.uz», 22 августа 2023 года «Узбекнефтегаз» подписал с компанией «Газпромнефть-Ноябрьскнефтегаз» контракт на оказание консультационных услуг, направленных на оптимизацию бурения скважин, осуществляемого буровым подрядчиком на месторождениях.
Стоимость услуги составила фиксированные 22,2 млн рублей (243,3 тысячи долларов / 3,07 млрд сумов по курсу на момент публикации) на каждую скважину, а также бонусное вознаграждение за каждые сутки сокращения срока бурения скважины, рассчитываемое путём умножения ставки в 600 тысяч рублей на разницу в сутках между базовым сроком (около 6500 долларов) 88 дней, но может быть больше в некоторых случаях) и фактическим, но не менее 50 суток.
Например, в рамках проекта на месторождении «Шуртан», как сообщается, вместо планируемых 88 суток бурение составило 58 суток (разница в 30 суток). Исходя из расчётов, бонусное вознаграждение составит 18 млн рублей (или 30 млн рублей, если учитывать, что разница должна быть не менее 50 суток по договору).
Перед началом оказания услуг «Узбекнефтегаз» по договору должен предоставить «Газпромнефть-Ноябрьскнефтегаз» информацию и документацию о проекте, пластовую справку, структурные карты по кровле верхнего ангидрида, карты газонасыщенных толщин пласта и другие.
Второй договор был подписан 21 ноября 2023 года за оказание услуг по созданию операционного ритма Центра управления бурением / Центра управления строительством скважин. Стоимость услуг по договору — 406,8 млн рублей без учёта НДС (4,45 млн долларов / 56,36 млрд сумов), в том числе гарантированный объём услуг на 273,47 млн рублей (около 3 млн долларов) и негарантированный в 133,37 млн рублей.
«Газпромнефть-Ноябрьскнефтегаз» — дочернее общество «Газпром нефти». Компания реализует добычу нефти и газа на 37 месторождениях в Ямало-Ненецком и Ханты-Мансийском автономных округах России. В 2014 году Евросоюз ввёл санкции в отношении российских нефтяных компаний, в том числе против «Газпром нефти».
По итогам 2023 года чистая прибыль «Узбекнефтегаза» сократилась более чем в два раза — до 611,6 млрд сумов, а за последние три года показатель упал в пять раз. «Газета.uz» ранее писала, что «Узбекнефтегаз» инвестирует сотни миллионов долларов в увеличение добычи газа, но его производство падает с каждым годом.