Ўзбекистонда 10 млн нафардан ортиқ фуқаро ўз яшаш шароитларини яхшилашдан манфаатдор. Сўнгги бир йил ичида улар кўчмас мулк танлаш жараёнини сезиларли даражада сараламоқда. Бу ҳақда Realting.uz кўчмас мулк платформаси раҳбари Андрей Содиқов «CaEX Бизнинг уйлар 2024» кўргазмаси сессияларидан бирида айтиб ўтди.
Commonwealth Partnership Uzbekistan (CMWP) халқаро хусусий кўчмас мулк консалтинг компанияси бош директори Денис Соколовнинг сўзларига кўра, ривожланган мамлакатларда кўчмас мулк билан боғлиқ операциялар ЯИМнинг ўртача 15 фоизини ташкил қилади. Гап нафақат савдо, балки транзакциялар пайтида кўрсатиладиган маркетинг, суғурта, юридик, архитектура, банк ва риэлторлик хизматлари ҳақида кетмоқда.
«Ўзбекистонда бу кўрсаткичнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши ҳозирча ўз аксини топмаган. Агар бу сектор бугун шартли 0 дан 15−16 фоизгача ўсса, менимча, бу мамлакат иқтисодиётига жуда яхши ҳисса бўлади», — деди Денис Соколов.
Унинг сўзларига кўра, ҳозирча инвесторлар — кўчмас мулк харидорлари — бозорга эҳтиёткор муносабатда. Бу шунингдек, қурувчи ташкилотлардаги фирибгарлик хавфи ва одатда объектнинг шартнома шартларига мос бўлиб чиқмаслиги билан боғлиқ бўлиб, биз аввалроқ айни мавзу, кўчмас мулкни сотиб олишда нималарга эътиборли бўлиш кераклиги ҳақида мақола эълон қилгандик.
Safronova Project Studio архитектура бюроси асосчиси Любовь Сафронованинг таъкидлашича, инвесторлар билдирадиган асосий норозиликларидан бири турар жой мажмуалари ва қурувчи ташкилотнинг қурилишнинг дастлабки босқичларида харидорларга тақдим этаётган лойиҳалари бир-бирига мос келмаслигидир.
«Мен ҳар доим буюртмачиларга лойиҳани бирга-бир мос қилиб амалга ошириш жуда муҳимлигини айтаман. Агар сиз бинонинг визуализацияси, макет, видеосини кўрсатган бўлсангиз — бу сизнинг ваъдангиздир. Барча қурувчиларни қурилишдан олдин ҳам пулларини кўчмас мулкка инвестиция қилиб киритганлар яъни лойиҳа субинвесторлари қизиқтиради. Биз қурилиш хандағини (котлован) сотдикми, демак ҳавони сотган бўламиз. Шунинг учун лойиҳанинг нафақат идеологияси ва гўзаллигини яратиш, тижорий майдончаси ва потенциали бор инвестор яшашни хоҳлайдиган тасвирни кўрсатиш, балки бу лойиҳани яккама-якка амалга ошириш ҳам муҳим», — дейди Любовь Сафронова.
Бунинг учун архитектор қурувчи ташкилотга тайёр концепция учун жой топиш ёки маълум бир ердан фойдаланишнинг энг яхши усулини излашдан бошлашни тавсия қилади.
«Кейин концепцияни ишлаб чиқишни бошласа бўлади, лекин ҳали архитектура дизайнини эмас. Ҳар бир девелопер бетон ва ғиштни сотиши сабабли, биринчи навбатда ер участкасини таҳлил қилиш ва маълум бир аудитория учун мос концепцияни танлаш керак. Бу ҳали лойиҳа эмас, балки концепция ва техник-иқтисодий кўрсаткичлар танловидир. Айнан шу босқичда қурувчи барча таваккалчиликларни ўйлаб кўриши, ҳамма нарсани ҳисоблаб чиқиши, бу сармоя киритишга арзийдими қолаверса, ваъдага мос бўладими ёки йўқлигини ҳал қилиши керак».
андрей содиков, денис соколов, ко'чмас мулк, любов сафронова, суг'урта
Любовь Сафронованинг сўзларига кўра, қурувчилар кўпинча қурилишга рухсат берувчи ҳужжатлар ҳали тайёр бўлмаса ҳам, маркетинг кампаниясини, бино макетини яратиб, савдо офисларини очади.
«Лойиҳа ишлаб чиқилган, экспертизадан ўтган, ишчи ҳужжатлари бор, ҳужжатлар ҳаммаси жойида бўлса, ваъдалар ҳақида гапириш, савдо офисини очиш ва маркетинг кампаниясини ўтказса бўлади. Агар бунгача ҳали етиб келинмаса, диссонанс яъни бир-бирига зид ғоялар пайдо бўлади. Менимча, айнан мана шу камчиликлар туфайли архитектура сифати ёмонлашади, амалга эса ваъдаларга тўғри келмайди», — деди у.
Лойиҳанинг экспертизадан ўтишини таъминлаш учун Любовь Сафронова мамлакатнинг норматив-ҳуқуқий базаси хорижий стандартлардан фарқ қилгани учун қурувчи ташкилотга лойиҳаларни тугатган ва меъморлари Ўзбекистонда иш тажрибасига эга бўлган дизайн бюроларига мурожаат қилишни тавсия қилди.
«Шу билан бирга, архитекторлар халқаро стандартлар асосида ишлаб чиқилган лойиҳаларни Ўзбекистонда амалга оширишда муаммоларга дуч келмоқда», — дейди Любов Сафронова.
«Агар халқаро компаниялар томонидан амалга ошириладиган лойиҳаларда бизнинг давлатимизда белгиланмаган лекин халқаро нормалар ўрнатилган бўлса, улар осонликча реализация қилинади ва мувофиқлаштирилади. Аммо қурилиш тугагач, девелоперларнинг объектга давлат томонидан рухсат берилмаслиги каби ҳолатларга дуч келамиз. Бу Ўзбекистонда ушбу нормаларнинг белгиланмагани билан изоҳланади. Яъни, халқаро компания илғор стандартлар асосида лойиҳа ишлаб чиқади, давлат экспертизадан ўтказади, лекин якунда бино қабул қилинмайди. Балки бунда норматив-ҳуқуқий базани қайта кўриб чиқиш зарурати бордир», — дея хулоса қилди Любовь Сафронова.

Более 10 миллионов граждан Узбекистана интересует вопрос улучшения жилищных условий, при этом за последний год они стали заметно избирательнее в вопросах выбора недвижимости. Об этом на одной из сессий выставки «Недвижимость CaEX 2024» сказал руководитель платформы недвижимости Realting.uz Андрей Садыков.
По словам Дениса Соколова, генерального директора международной консалтинговой компании в сфере коммерческой недвижимости Commonwealth Partnership Uzbekistan (CMWP), в развитых странах мира на долю операций с недвижимостью приходится в среднем 15% ВВП. Речь идёт не только о продажах, но и о маркетинге, страховых, юридических, архитектурных, банковский и риэлторских услугах, которые оказываются при осуществлении сделок.
«В Узбекистане доля этого показателя в ВВП пока не отражается. Если этот сектор вырастет от условного сегодняшнего 0 до 15−16%, я думаю, это будет очень хороший вклад в экономику страны», — сказал Денис Соколов.
По его словам, пока инвесторы — покупатели недвижимости — осторожны в отношении рынка. Это в том числе связано с рисками мошенничества среди застройщиков и не всегда выгодными условиями договора, о чём мы писали ранее в статье о том, как защитить свои интересы при покупке недвижимости.
Основатель архитектурного бюро Safronova Project Studio Любовь Сафронова отметила, что одним из главных недовольств инвесторов является несоответствие жилых комплексов проектам, которые девелоперы презентуют покупателям на ранних стадиях строительства объектов.
«Я всегда говорю нашим заказчикам, что очень важно реализовать проект один в один, — сказала Любовь Сафронова. — Если вы показали визуализацию, макет, видео, — это ваше обещание. Все девелоперы заинтересованы в субинвесторах проектов — тех, кто вкладывает свои деньги в недвижимость ещё до строительства. Когда мы продаём котлован, мы продаём воздух. Поэтому важно не только создать идеологии и красоту проекта, сделать коммерческую подачу и показать картинку, в которой потенциальный инвестор захочет жить, но и воплотить этот проект один в один».
Для этого архитектор рекомендует застройщикам начинать либо с поиска места под готовую концепцию, либо с поиска наилучшего способа использования конкретного земельного участка.
«Затем можно приступать к разработке концепции, но ещё не к архитектурному проектированию. Поскольку каждый застройщик продаёт бетон и кирпич, сначала нужно проанализировать земельный участок, подобрать правильный концепт для определённой аудитории. Это ещё не проект, а выбор концепции и технико-экономических показателей. Именно на этом этапе девелопер должен взвесить все риски, всё посчитать, решить, стоит ли инвестировать и сможет ли он сдержать обещания».
По словам Любови Сафроновой, девелоперы нередко делают маркетинговую кампанию, макеты, открывают офисы продаж, когда документы, разрешающие строительство, ещё не готовы.
«Можно говорить об обещаниях, открывать офис продаж и делать маркетинговую кампанию, когда проект разработан, пройдена экспертиза, есть рабочая документация, документы все в порядке. Если этого нет, возникает диссонанс. И на мой взгляд, именно из-за этих упущений страдает качество архитектуры, а реализация не соответствует обещаниям», — сказала она.
Чтобы проект наверняка прошёл экспертизу, Любовь Сафронова рекомендовала застройщикам обращаться к проектным бюро, у которых есть реализованные объекты и чьи архитекторы имеют опыт работы в Узбекистане, поскольку нормативная база страны отличается от зарубежных стандартов.
При этом у архитекторов возникают проблемы с реализацией проектов, разработанных по международным стандартам, рассказала Любовь Сафронова.
«Если в проектах, реализуемых международными компаниями, закладываются международные нормы, не прописанные в нашем государстве, их с лёгкостью проводят, согласуют. Но по завершении строительства мы сталкиваемся с тем, что девелоперам отказывают в госприёмке. Обосновывают это тем, что у нас эти нормы не прописаны. То есть международная компания разрабатывает проект по передовым нормам, государство проводит экспертизу, но в итоге здание не принимают. Есть, наверное, необходимость в пересмотре нормативной базы», — заключила Любовь Сафронова.